Güneş Yakartepe Kimdir, Sözlük ve Piyano
Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

ANKARA’NIN BAĞLARI Piyano Türkü Yöre Angara Orkestra Opera Devlet Bale Oynak Neşeli Oyna Düğün Salon

Özel Video

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

URL

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Sorry, only registred users can create playlists.
URLAçıklama

Piyanist Güneş Yakartepe " Ankara'nın Bağları " Türküsünü Piyano çaldı ve Söyledi.
Solistimiz Vokalde Ona Eşlik Etti.
Çok sevilen Eserleri Piyano ile Dinleyince Umarım Güzel Bulursunuz,
Güzel Yorumlarınızı bekliyorum.
İp attım ucu kaldı da
Daraz da gücü kaldı
Ben sevdim eller aldı
İçimde acı kaldı

Ankara'nın bağları da
Büklüm, büklüm yolları
Ne zaman sarhoş oldun da
Kaldıramıyon kolları

Anmayı yüke koydun da
Ağzını büke koydum
Aldın yari elimden
Boynumu büke koydun

Ankara'nın bağları da
Büklüm, büklüm yolları
Ne zaman sarhoş oldun da
Kaldıramıyon kolları

Astarda urganım varda
Yün basma yorganım var
O yar senin derlerse
On koyun kurbanım var
O yar benim derlerse
On koyun kurbanım var

Ankara'nın bağları da
Büklüm, büklüm yolları
Ne zaman sarhoş oldun da
Kaldıramıyon kolları

Ankara Kalesi, Ankara'nın Altındağ ilçesinde bulunan tarihi bir kale. Ne zaman yapıldığı tam olarak bilinmemekle birlikte Romalılar, Bizanslılar hakimiyetinde kalan kale, 1073 yılında Selçukluların eline geçmiştir. 1101 yılında Haçlılarca ele geçirilen kale 1227 yılında tekrar Selçukluların hakimiyetine girmiştir. Selçuklular döneminde onarılan ve eklemeler yapılan kale Osmanlı döneminde 1832'de Kavalalı Mehmet Ali Paşa'nın oğlu İbrahim Paşa tarafından onarımdan geçirilmiştir.

Kale yapısında rastlanan heykel, lahit, sütun başlıkları kalenin yapımı ve onarımında etrafta bulunan malzemelerden yararlanıldığını göstermektedir.

Kalede roma dönemine ait kalıntılar dikkati çekerse de büyük ölçüde Bizans döneminde yapılmıştır. İmparator II.Consantantinus MS.668 'de Dış kaleyi yaptırmıştır, İmparator Isaurili III.Leonise kale duvarlarını onarırken iç kale surlarını yükseltmiştir. Bunun ardından İmparator Nikoporos 805'te , İmparator Bazileus 859'da bu kaleyi onarmıştır. Kalenin yerden yüksekliği 110m'dir. Ankara Kalesi dışarıdan görümüne göre daha büyüktür. Ayrıca kale her yıl çeşitli festivallere de ev sahipliği yapmaktadır. angara
Ankara Kalesi en fazla yaz dönemlerinde ilgi çekici bir hal almaktadır. Bu dönemlerde kale içinde çeşitli festivaller düzenlenmektedir. Bu festivallerde kale daha güvenli bir yer halini almakta, turistler açısından da daha rahat gezilebilmektedir. Çeşitli müzik ve görsel sanat etkinlikleriyle şenlenen Ankara Kalesi bu dönemlerde ve bazı hafta sonlarında biraz canlanmaktadır. Ankara Kalesi içinde bulunan taşlar kalenin en ilgi çekici yanları arasındadır. Bin yıldan fazla bir süre önce inşa edilmiş kaledeki mühendislik bir hayli şaşırtıcıdır. Bu mühendislik dev gibi taşların kale burçlarında yer almasını sağlamış, kaleyi gayet sağlam kılmıştır.
Ankara Kalesi Ulaşım

Ankara Kalesi istikametine çalışan çok sayıda EGO otobüsü bulunmaktadır. Bu otobüslere binilerek Bent deresi Caddesi durağında inildiğinde Ankara Kalesi’ne ulaşmak mümkündür
ANKARA KALESİ: Bütün Anadolu kaleleri gibi, Ankara Kalesi’nin de tarihi şehrin tarihiyle beraberdir. Nasıl Ankara şehrinin kuruluş yılı ve kurucusu kesin olarak tesbit edilememişse, kale için de durum aynıdır.
Dış kale surları, iç kalenin kuzey-batısında Bent Deresi’ne yukarıdan bakan kuleden başlar, karşı yamaçtaki Hıdırlık tepesine tırmanır. Sonra gene vadiye döner, Çankırı Kapısı’na ulaşır. Çankırı Kapısı’ndan güneye doğru bir kavis çizen dış surlar, İstanbul Kapısı’na (şimdiki Ulus Meydanı), İzmir Kapısı’na, ve Erzurum Kapısı’na kadar uzanırdı. Sonra kuzeye doğru dönen sur, Aynalıkapı’dan (Kara Mustafa Paşa hamamının doğusunda), Kayseri Kapısı’ndan geçerek Kayabaşı mahallesini çevirir, iç kalenin güneydoğu köşesine dayanırdı. Sur içinde kalan kısımda evler, bahçeler ve mezarlık vardı.

Evliya Çelebi’nin 1648 yılında gezdiği Ankara Kalesi için verdiği bilgilere göre, kalenin güvenliğini sağlamak için, kapısının dışında ve içinde nöbetçiler dolaştırırdı. Kale muhafızı kaleden çıkınca öldürülür, yahut hapsolunurdu. Çünkü, «düşmanlar bu metin kalenin bir taşına bin baş verip, yüz bin savaş etmeye razı» idi. Abaza Mehmet Paşa, Erzurum’da devlete baş kaldırarak yüz bin askerle kaleyi almaya geldiğinde, şehrin varoşuna dayanmış, fakat İç kaleyi alamamıştır.
Ankara Kalesi, tarihi değeri ve askeri gücü yanında, şehre verdiği manzara ve heybet bakımından da görülmeye değer bir eserdir.
ANKARA’NIN BAĞLARI Piyano Türkü Yöre Angara Orkestra Opera Devlet Bale Oynak Neşeli Oyna Düğün Salonu Kıvır Çalkala ''İp Attım Ucu Kaldı'' Ankaranın 06 Plak
ANKARA’NIN BAĞLARI Piyano Türkü Yöre Angara Orkestra Opera Devlet Bale Oynak Neşeli Oyna Düğün Salonu Kıvır Çalkala ''İp Attım Ucu Kaldı'' Ankaranın 06 Plaka Tbbm TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ Son Tutanak Genel Kurul Gündem Komisyon Gelen Kağıt Hikayesi Başkent Bağ Ödev Sonraki Türkçe Anonim Ortaokul 5 Puan En İyi 2013 Türk1 2 Kullanıcı Ankaralı Coşkun Avatarı 06 Plaka Do 1 2 ŞİKAYET BİLDİR Ekleyen Etiketler Yorum E Posta En Popüler Bölge Söz Şarkı Turkce Muzik Net Oyunhava ANA SAYFAÖğren Öğrenci Piyanist Çengi Dansöz Kız Düğün Kına Gecesi Nasıl Oynanır Türkü

Fazlasını Göster

Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.
RSS