Güneş Yakartepe Kimdir, Sözlük ve Piyano
Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

EN İYİ SİNEMA DİZİ FİLM MÜZİKLERİ


 

 

 
 • SİNEMA FİLM MÜZİKLERİ NE DEMEK ?

  Film müziği, filmdeki olayların yol açacağı duyguları önceden seyirciye sunan müziktir. filmin içerdiği aksiyonun yol açacağı (belki de yol açmayacağı) duygu fırtınasını kendiliğinden seyirciye buyur eder.

  Aslen kimyager olan, çocukluğundan beri de bilim kurgu ve korku filmlerine büyük hayranlık duyan, türkiye'nin en büyük film müziği araştırmacısı olarak kabul edilen ve " gece yarısı sineması " dergisini çıkartanlardan biri olan Sadi Konuralp üzerinde çalıştığı ancak tamamlayamadan yaşamını yitirdiği " film müziği " konulu kitabında film müziğinin işlevlerini şu şekilde sınıflandırmıştır:

  ÇİCEK ABBAS Yerli Türk Film Müziği -ÇİCEK ABBAS JENERİK FİLM MÜZİK .
  Yeşilçam Ünlü Sinema Film Müzikleri Cahit Berkay ve Barış Manço yapmıştır.
  ÇİCEK ABBAS Sinema Filmi Giriş Film Müziklerini Solo Piyano ile Nasıl Bulacaksınız?
  Genç Piyanist Güneş Yakartepe " ÇİCEK ABBAS " Sinema Filmi Tema Müziğini Kuyruklu Akustik Piyano ile Çaldı.
  Tema Müziğini Piyano ile Solo Çaldı. Arka Fon da Sinevizyon ( Barkavizyon) ile Filmden Görüntüler Eşlik etti.
  Genç Piyanist Destek ve Güzel Yorumlar Bekler.
  En Güzel ve Beğenilen Ünlü Klasik Yeşilçam Film Tema Müziği.
  Genç Piyanist Beğeni ve Güzel Yorumlar Bekler.
  ÇİCEK ABBAS Sinema Film Müziği Konu ve Jenerik Müzikleri Hakkında Bilgi
  Çiçek Abbas, Sinan Çetin'in yönetmenliğini yaptığı ve baş rollerinde İlyas Salman, Şener Şen ve Pembe Mutlu'nun yer aldığı, 1982 yapımı bir komedi - drama filmidir. En İyi Senaryo (19. Antalya Film Şenliği-1982) Ödülü almıştır.

  SİNEMA FİLM MÜZİKLERİ İŞLEVLERİ, FİLM MÜZİĞİ NASIL OLMALIDIR

  - seyirciyi konu içine sokmaya çalışır ve tempoyu sağlar (tecimsel işlev).
  - sinema dilini kendi varlığı ile daha da pekiştirir (sanatsal işlev).
  - filmi film yapar.

  Müzik, filmin aksiyonun daki kimi zorunlu uzatmaları kabul edecekleri bir havaya seyircileri değişik yollardan sokabileceği gibi, temponun sağlanmasına da çok değişik tarzda katkıda bulunabilir. örneğin; filimdeki bir sürek avı için genellikle hızlı bir müzik öngörülür. ancak bazı düşüncelerden yola koyularak, devinimi hızlandırmaktan çok engelleyici bir işlev de yüklenebilir müziğe. bir müzik saati, diyelim on saniyelik aralarla (aralar değiştirilebilir gerektiği zaman) işitilecek birbirinden ayrı sesler tempoda güzel bir hızlanma sağlar. ama müzik kimi durumlarda kişilerin davranışlarının fazla yavaş, aslında gereken çabuklukla bağdaşmayacak gibi algılanmasına da yol açabilir. bunun için de seyircide bir çabukluk duygusu uyandırılır.

  Tabi film müziği yaparken dikkat etmemiz gereken bazı noktalar var ki bunlar çok önemli. müziği yapmadan önce senaryoyu okumalı, senaristin ne anlatmak istediğini, hangi duyguları vurgulamak istediğini de bilmek gerekir. filmin süresi ve sahne geçişleri de çok önemlidir. filmin senaristinden yönetmenine, ışıkçısından makyajcısına kadar herkesin tanıtıldığı ve ister bu kişilerin, ister filmden görüntülerin de gösterildiği başlangıç olan jenerik kısmında kullanılan müziğe jenerik müziği denir. jenerik müziği filmin ana temasına uygun olmalı ve seyirciye film hakkında merak ve izleme isteği uyandırmalıdır. bu müzik sözlü de olabilir, sözsüz de.sözlü jenerik müzikleri genellikle ses sanatçılarının oynadığı filmlerde onların kendi şarkıları kullanılarak oluşturulur.

  SİNEMA FİLM FON MÜZİĞİ  

  Film Fon Müziği   de bir film için çok önemlidir. Çünkü filmin başından sonuna kadar seyirciyi konu içine alacak, akıcılığı sağlayacak, duygunun oluşmasında katkı sağlayacak ve pekiştirecek olan fon müziğidir. fon müziği sahnelerin genel havasına göre olmalı, geçişlerde ustaca kullanılmalı, ana temayı seyirciyle paylaşmalı doğru yerde ve doğru zamanda kullanılmalıdır.

  Filmde ses efekti olarak da bazı müzikler ya da müzik aletleri kullanılabilir. doğal sesler de ( kuş sesi, denizdeki dalga sesleri) kullanılabilir. bunlar bazen filmin ya da o anda olan olayın yerini de pekiştirebilir.

  Film müziği oluştururken bunun yanında daha bir çok özellikler dikkate alınmalıdır. yer ve zaman belirtici müzikler, doldurucu müzikler, karşılıklı konuşmanın yerini alan müzikler ve kişilik belirtici müzikler de film içinde yer alabilir. film müziğini yapan kişinin bu alanda eğitim alması ve müziği çok iyi bilmesi ( özellikle armoni, müzik türleri ve enstrüman tınıları gibi bilgileri ), bu konuda deneyimli olması ve iyi bir izleyici olması da çok önemlidir.

  İzleyiciye filmin anlatmaya çalıştığı duyguları sağlamak zorunda olduğundan, çoğu zaman çok güzel olan müziklerdir. şarkıcı şarkılarının* pek azı gerçekten güzel bir film müziğinin üstüne çıkabilir, çünkü bu müzikler dinlediğinizde sizi güzel bir besteden fazlasına, ekran karşısında gözyaşlarına boğulduğunuz veya mutluluktan şapşal şapşal gülümsediğiniz anlara götürür...

  GÜLEN GÖZLER Yeşilçam Filmi Giriş Film Müziklerini SOLO Piyano e ile Nasıl Bulacaksınız?
  Genç Piyanist Güneş Yakartepe " GÜLEN GÖZLER" Sinema Filmi Tema Müziğini Kuyruklu Akustik Piyano ile Çaldı.
  En Güzel, Beğenilen Ünlü Klasik Yeşilçam Film Tema Müziği.

  JOHNNY GUİTAR Kovboy Sinema Film Jenerik Müzikleri (Western Yabancı Sineması Film Müziği ).
  JOHNNY GUİTAR Western Sinema Filmi Giriş Film Müzikleri Solo Piyano Yorumu.
  Genç Piyanist Güneş Yakartepe " JOHNNY GUİTAR Dişi Kartal -Coni Gitar " Sinema Filmi Tema Müziğini Kuyruklu Akustik Piyano İle Çaldı.
  En Güzel ve beğenilen Western Vahşi Batı Ünlü Kovboy Dizisi Özel Tema Müzikleri.
  Güzel Yorumlar, Beğeniler ve Eleştiriler Bekliyoruz.
  JOHNNY GUİTAR -Dişi Kartal Sinema Film Müzikleri Konu ve Fon Müzikleri Hakkında Kısaca Bilgi .
  Filmle aynı adı taşıyan tema şarkısı da filmin kendisi kadar büyük bir üne kavuştu. Sözlerini Peggy Lee'nin yazdığı ve bestesi Victor Young'a ait olan "Johnny Guitar" şarkısını filmde Joan Crawford piyano başında söyler gibi yapmış, ama aslında şarkı Peggy Lee tarafından seslendirilmiştir.

  Devamı.. »
 • FON (ENSTRÜMANTALFİLM ) MÜZİKLERİ NEDİR

  SİNEMA FİLM (FON) MÜZİKLERİ Genel tanımıyla “fon” bir şeyin, üzerinde belirdiği, belirginlik kazandığı temel öğedir. Sinemada, tiyatroda oyuncuların arkasındaki resim, fotoğraf ya da çeşitli plastik ögelerden oluşan dekor ve görüntü fonu yaratır. Fon müziği, bir film ya da sahne yapıtı oynanırken çalınan müziktir.

   

       Muhteşem Yüzyıl Kösem Ana Jenerik Dizi Film Müzik   

   

   1928’te sesli sinemanın bulunmasıyla müzik, konuyu destekleyen, anlatımı vurgulayan, güçlendiren başlıca öge oldu. Film müzikleri ya bilinen yapıtlardan uyarlanır, ya da özgün olarak bestelenir. film müziği Aaron Copland bu konuda şöyle demiştir: “Fon müziği perdenin arkasına konmuş bir ocak gibidir. Filmin sıcaklığı oradan gelir…” Franz Waxman, Dimitri Tiomkin, Anthony Collins, Victor Young, Max Steiner, Alex North ve Leonard Bernstein film müzikleriyle ilgili de ünlü bestecilerdir.

   

  Film Müzik NEŞELİ GÜNLER Türk Sinema Piyano Keman
  NEŞELİ GÜNLER Yeşilçam Sinema Film Müziği - GÜLEN GÖZLER JENERİK TEMA MÜZİK Yerli Türk Ünlü Sinema Klasikleri
  NEŞELİ GÜNLER Yerli Türk Filmi Giriş Film Müziklerini SOLO Piyano ile Nasıl Bulacaksınız?
  Genç Piyanist Güneş Yakartepe " NEŞELİ GÜNLER " Türk Yerli Sinema Filmi Tema Müziğini Kuyruklu Akustik Piyano ile Çaldı.
  Piyano ile Solo Çaldı. Piyaniste Yaylı Enstrüman ve Arka Fonda Sinevizyon ile Filmden Görüntüler Eşlik etti.
  En Güzel ve beğenilen Dizi Filmlerin Ünlü ve Sevilen Ana Müziğini Barkavizyonu ile Çok Seveceksiniz.
  Genç Piyanist Beğeni ve Güzel Yorumlar Bekler.
  NEŞELİ GÜNLER Sinema Film Müziği Konusu ve Fon Müzikleri Hakkında Bilgi
  Harika Şarkı ve Yeşilçam Film Müzikleri İçin Besteler İçin Değerli Müzisyen Melih Kibar’a Çok Teşekkürler Ederiz..
  NEŞELİ GÜNLER Sinema Ana Jenerik ve Giriş Film Müziği Daha Önce Film Müziklerini Yapan Melih Kibar Tarafından Hazırlanmıştır.
  Melih Kibar Bestelerini Piyano İle Çalmak Harika Bir Duygu. Süper Besteleri İçin Onu Çok Seviyorum. İyi ki Varsın. Bize Harika Besteler Armağan Ettin. Genç Piyanist Melih Kibar Abisine Sevgi ve Sayglarını Sunar.
  Yeşilçam Filmleri onunla daha da unutulmaz ve güzel olmuştur.

  Filmin görüntülerine eşlik etmek amacıyla özel olarak bestelenmiş veya hazırlanmış müzik.
  Herhangi bir film için hazırlanmış özgün müzik. Sinema özelliklerine uyan müzik.
  (en) Film music , score. SOUNDTRACK

  Devamı.. »
 • FİLM MÜZİĞİ HAKKINDA ANSİKLOPEDİK VİKİPEDİ BİLGİSİ

  Bir film sonrası yapılan sohbetleri düşünün. sohbetler ortak olgulardan ilerlerler hep. önce, filmdeki ünlü oyuncular, oyunculuklar üzerine kafa patlatılır. ardından, yönetmen ve aynı yönetmenin önceki filmleriyle ortaklıkları, kıyaslayarak hangisinin neye göre daha başarlılı olduğu üzerine düşünülür. kostümlerden dem vurulur, diğer yandan seslendirmenin başarısı ya da yavanlığı, çevirilerin doğruluğu, filmin adının anlamlılığına kadar çekilir sohbet. bazen bu sıra değişir.

  Yıldız Savaşları STAR WARS Sinema Film Müzikleri Bilim Kurgu Filmleri Piyano
  Star Wars 7 (Yıldız Savaşları) Yabancı Sinema Müziği - JENERİK FİLM MÜZİKLERİ Ünlü Muhteşem Soundtrack Müzikleri
  Star Wars 7 (Yıldız Savaşları) Güç Uyanıyor Sinema Filmi Giriş Film Müziklerini Piyano ile Nasıl Bulacaksınız?
  Genç Piyanist Güneş Yakartepe " Star Wars 7 (Yıldız Savaşları) Güç Uyanıyor Star Wars Dizisi" Sinema Filmi Tema Müziğini Solo Piyano Piyano ile Çaldı.
  Piyaniste Arka Fonda projeksiyon ile muhteşem Filmden Görüntüler Eşlik etti.

   Önce yönetmenle başlanır ama genelde biraz eksik biraz fazla değinilenler bu etrafda gezinir. eğer sosyal içerikli bir filmse örneğin filmin taraflılığından yakınılır bazen. heyecanı, durağanlılığı, güldürme yahut ağlatma becerisi tartışılır. yoksa hiç korkutamamış mıdır, çünkü klişelere mi başvurmuştur film. tüm bunlar uzaya dursun, ortak beğeni ve yargı için bir filmde olmazsa olmazlardan olan film müziğinin önemi üzerine düşünelim istiyorum biraz.bu doğrultuda bir sinema öğrencisi olan arkadaşımın yaptığı sunum sırasında defterime karaladığım notları paylaşmak istiyorum.

   

  GÖREVİMİZ TEHLİKE Film Müzikleri Sinema Piyano Keman yaylı GÖREVİMİZ TEHLİKE JENERİK FİLM MÜZİKLERİ Yabancı Sinema Ünlü Muhteşem Melodik Ezgisi - GÖREVİMİZ TEHLİKE Sinema Film Müziği 
  GÖREVİMİZ TEHLİKE Sinema Filmi Film Müziklerini Piyano ve Keman ile Nasıl Bulacaksınız?

  özgün film müziği nedir ?

  Özgün film müziği nedir sorusunun cevabıyla başlayalım:film müziği, bir film için özel olarak tasarlanmış, o filmdeki dramatik anlatımı güçlendirmek amacını taşıyan, genellikle görsel kurguyla eş zamanlı (senkronize) yazılan müziktir. film müziğinin dramatik anlatımı güçlendirmedeki etkisi, izleyicinin kültürlenme süreciyle ve psiko-akustik etkilerle ilgilidir.film müziği ne değildir:

   

  OPERAdaki HAYALET JENERİK FİLM MÜZİKLERİ Yabancı Müzikali Sinema Ünlü Muhteşem Soundtrack Müzik
  ÇAĞRI Sinema Filmi Giriş Film Müziklerini Piyano ve Keman ile Nasıl Bulacaksınız?
  Genç Piyanist Güneş Yakartepe " OPERAdaki HAYALET " Sinema Filmi Tema Müziğini Solo Piyano Formunda Kuyruklu Akustik Piyano İle Çaldı.
  En Güzel ve beğenilen Filmlerin Ünlü ve Sevilen Tema Müziği çok seveceksiniz.

  Film müziği “güzel müzik” değildir. film müziğinde esas amaçlanan güzel müzik üretmek değil görsel anlatımı desteklemektir.

  Film müziği bestecisi bir müzisyen değil sinemacıdır. film müziği, müzik alanında yenilikler yaratmak için uygun bir alan değildir. büyük ölçüde daha evvel yapılan işler sayesinde perçinlenmiş “klişe”lerden yararlanılır.* “doğru” film müziği, film esnasında sıradan izleyici tarafından “dinlenmeyen” ama ayrıca dinlendiğinde iyi müzik olarak değerlendirilebilecek müziktir.

  Film müziği, “film şarkısı” değildir. genelde söz içermez. diyalogların altındayken ise hiçbir şekilde söz içermez.peki film müziğiyle amaçlananlar nelerdir:

  Devamı.. »
 • SOUNDTRACK nedir? SİNEMA FİLM MÜZİKLERİ

  Türkçede tam karşılığı bulunmadığı için genellikle film müziği olarak kullanılan, İngilizce kökenli bir kelimedir.
  Söz konusu müzik eseri bir filme değil de müzikal, tiyatro ya da operaya aitse, "film müziği" karşılığı kullanılamaz. Ya İngilizce karşılığı olan soundtrack kullanılır ya da "eserin müzikleri" şeklinde farklı tamlamalarla bu sözcüğün eksikliği giderilmeye çalışılır.

  EN ÜNLÜ SOUNDTRACK (SİNEMA FİLM MÜZİKLERİ )BESTECİLERİ

  Ennio Morricone Bir Zamanlar Amerika, Cinema Paradiso, Misyon (film), İyi, Kötü ve Çirkin, Bir Zamanlar Batıda, Dokunulmazlar (film, 1987)

  İyi, Kötü ve Çirkin Film Müzik

  John Williams

  Er Ryan'ı Kurtarmak (Saving Private Ryan), Amistad, Kayıp Dünya (The Lost World), Sabrina, Jurassic Park, Evde Tek Başına (Home Alone), Indiana Jones üçlemesi, Güneşin İmparatorluğu (Empire of the Sun), Eastwick Cadıları (The Witches of Eastwick), Star Wars  üçlemesi, E.T., Superman, Jaws, Harry Potterın ilk üç filmi, Bir Geyşanın Anıları (Memoirs of a Geisha)... gibi uzayıp giden, seksenden fazla soundtrack kompozisyonunu kapsayan bir filmografisi vardır.

   

   Andrew Lloyd Webber

  Cats, Evita, The Phantom of the Opera, Jesus Christ Superstar, Joseph and his Amazing Technicolor Dreamcoat, Sunset Boulevard müzikalleri ünlü bestelerindendir.

  MEMORY Müziği CATS Müzikal Oyunu Ana Tema Şarkısı


  EVİTA Müzikal Tema Şarkısı Sinema Film Müzikleri

  OPERA'daki HAYALET Müzikali Ama Tema Film Müziği

  Danny Elfman

  Batman (film) (1989), Batman Dönüyor (Batman Returns) (1991), Görevimiz Tehlike (Mission Impossible), The Simpsons, Siyah Giyen Adamlar (Man in Black), Good Will Hunting, Çığlık 2 (Scream 2), A Simple Plan, Spider-Man, Siyah Giyen Adamlar 2 (MIIB), Hulk (The Hulk), Big Fish (Türkiye'de gösterime girmemişti), Spider-Man 2, Charlie'nin Çikolata Fabrikası (Charlie and the Chocolate Factory), Desperate Housewives (Umutsuz Evkadınları), Açık Deniz (Deep Sea) şeklinde uzun bir filmografisi vardır.

  GÖREVİMİZ TEHLİKE Yabancı Film Müzik Piyano Keman

  James Horner

  Titanik, Braveheart, The Perfect Storm, Legends of the Fall, Aliens, The Spiderwick Chronicles , The New World , The Legend of Zorro, Flightplan, Troy, The Mask of Zorro, A Beautiful Mind gibi yüzden fazla film müziğinde imzası vardır.

   Titanik Sinema Film Müzikleri Piyano Keman Şarkı

   

       CESUR YÜREK Sinema Film Fon Müzik Piyano ve Keman   

   James Newton Howard

  Blood Diamond, ER, Lady in the Water, Batman Begins (Hans Zimmer ile), Unbreakable, Dinosaur, The Devil's Advocate...

  Hans Zimmer

  Pirates of the Caribbean: At Worlds End, Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest, The Da Vinci Code, Batman Begins, King Arthur, Madagascar, Hannibal, The Lion King, The Simpsons Movie, The Rock

  KARAYİP KORSANLARI Ünlü Film Tema JENERİK Müziği 

  Gökhan Kırdar

  Kurtlar Vadisi, Yabancı Damat, Haziran Gecesi, Kayıp, Sağır Oda, Pars: Narkoterör, İnadına Yaşamak, Geniş Zamanlar, Dede Korkut Hikayeleri, Ölümsüz Aşk, Hayalet, Köprü gibi birçok efsane dizi müziklerine imza atmıştır.

  Tufan Kıraç

  Zerda, Bir İstanbul Masalı, Aliye, Binbir Gece, Beyaz Gelincik, Aşk ve Ceza gibi dizi müziklerine imza atmıştır.

  Toygar Işıklı

  Yaprak Dökümü, Dudaktan Kalbe, Ezel, Fatmagül'ün Suçu Ne, Aşk-ı Memnu, Kuzey Güney, Karadayı, 20 Dakika, Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz gibi popüler dizi müziklerine imza atmıştır.

  benim en sevdiğim bestekarlardandır,

  Kuyruklu Piyano Yaprak Dökümü TV Dizi Müziği Televizyon Sinema Yerli Türk Dizileri Kanal PrimeTime

  Kara Para Aşk DİZİ JENERİK MÜZİĞİ Piyano Dizi Film Müzik Beste: Toygar Işıklı 

   

  MEDCEZİR Jenerik Müzik Piyano DİZİ FİLM MÜZİĞİ Star Tv Med Cezir Beste Nota Toygar Işıklı

   KARADAYI Jenerik Müziği ( Dizi Film Müzikleri). Dizi Filmi Giriş Müziklerini Piyano İle Bağlama Saz Dinlediniz Mi?.

  Genç Piyanist Güneş Yakartepe, " KARADAYI " ATV Televizyon Dizisi Fon Müziğini Kuyruklu Piyano İle Çaldı.

  SİNEMA FİLM FON MÜZİKLERİ NASIL YAPILIR?

   İzlediğimiz sahnelerdeki gerilimi, duygusallığı ve daha birçok duyguyu kullanılan yapılan müziklerle daha ileriye taşıyan müzisyenler, film müziği yaparken nelere dikkat ediyor, fim müzikleri bestelenmeden önce, hazırlık aşamasında neler yapılıyor, müziğin filme katkısı ne ölçüde?
  Filmlerde müzik ne kadar önemlidir? Müzikten sonra bir sahnenin etkisi tümden değişir mi? Müzik yoğun mu kullanılmalı yoksa sadece gereken yerlerde mi tercih edilmeli?
  Başarılı film müziği nasıl olmalı? Film müziği sahneler tek tek izlenerek mi yapılır? Sahneleri izlerken not mu alınır yoksa hemen üstüne müzik mi yapılır? Parça bestelerken müzisyen önce kendini mi tatmin etmeli?
  Film müziği bestelerken farklı koşullar mı var? Film müziği hazırlamak daha mı zor? Bir filmin müziklerinin tamamlanması ne kadar süre alır?
  Film müziklerini yapan müzisyen o film için hazırladığı özgün müziklerin dışında uygun gördüğü hazır müziklerin kullanılmasını da önerebilir mi? Müzisyenler film müziği bestelemek için farklı şekilde mi çalışıyor? Film müziği için nasıl bir müzik bilgisi gerekli? Film müziği yapabilmek için sadece müzik bilgisi yeterli mi? 
  Devamı.. »
 • FİLM MÜZİKLERİ NEDİR?

  Söz konusu müzik eseri bir filme değil de müzikal, tiyatro ya da operaya aitse, "film müziği" karşılığı kullanılamaz.

  ingilizce Film Müzikleri nedir? karşılığını Soundtrack Olarak verebiliriz.

  Yıldız Savaşları STAR WARS Sinema Film Müzikleri Bilim Kurgu Filmleri Piyano
  Star Wars 7 (Yıldız Savaşları) Yabancı Sinema Müziği - JENERİK FİLM MÜZİKLERİ Ünlü Muhteşem Soundtrack Müzikleri
  Star Wars 7 (Yıldız Savaşları) Güç Uyanıyor Sinema Filmi Giriş Film Müziklerini Piyano ile Nasıl Bulacaksınız?
  Genç Piyanist Güneş Yakartepe " Star Wars 7 (Yıldız Savaşları) Güç Uyanıyor Star Wars Dizisi" Sinema Filmi Tema Müziğini Solo Piyano Piyano ile Çaldı.
  Piyaniste Arka Fonda projeksiyon ile muhteşem Filmden Görüntüler Eşlik etti.
  En Güzel ve beğenilen Filmlerin Ünlü ve Sevilen Tema Müziğini çok seveceksiniz.
  Genç Piyanist Destekler ve Güzel Yorumlar Bekler.
  Star Wars 7 (Yıldız Savaşları) Star Wars Yabancı Sinema Konusu ve Fon Müzikleri Bilgileri
  Jedi'in Dönüşü filmi için THX ses standardını geliştirmiştir. John Williams altı filmin de müziklerini bestelemiştir. George Lucas, her önemli karakter ve konsept için farklı temalarda besteler olmasını planlamıştır. Williams'ın Star Wars teması modern müzik tarihinin en bilinen bestelerinden biri olmuştur.

  Devamı.. »
RSS