Güneş Yakartepe Kimdir, Sözlük ve Piyano
Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

MÜZİK ÇALGILARI Sazları Aletleri Enstrümanları


 • JİNGLE ya da CİNGIL NEDİR? REKLAM MÜZİĞİ

  Jingle ya da Cingıl, arka planda çalan müzik eşliğinde ve akılda kalıcı reklam amaçlı bir slogandır. Radyo ve televizyon reklamlarında sıklıkla kullanılır.

  Bazıları soru veya ünlem ifadesi içeren sloganlarken, bazılarında ise kafiyenin ön planda olduğu devrik cümleler görülür. Arka fondaki müzik ise akılda kalıcı olması için basit bir tonalitenin güçlü seslerini kullanarak yazılır.

  Jingle (reklam müziği), bir markanın bilinirliğini arttırmanın en etkili yöntemidir. Bir firma için yapılan reklam müziğinin doğru bir medya planlamasıyla, o markanın pazar payını en az %20 arttırdığı tespit edilmiştir. Jingle, dünyanın tek ortak lisanı olan müziği, sesleri ve esleri kullanarak, bir markanın müzikal kartvizitini oluşturmaktır.

  Ulusal ve bölgesel radyo programcılarının kullandığı, isim ve etkinliklerini duyurdugu, yayin akışını bozmadan müzik eserleri  arasinda geçis yaptıgı sözlü yada sözsüz kısa tanıtım muzikleri dir.

  Çesitli kurulusların ve firmaların sloganını akıllara kazıyacak kısa reklam müzikleridir.

  Jingle de dikkat edilmesi gereken en önemli konu sizin yada firmanızın konseptinizi yansitmasi, kisa ve akilda kalici olmasi dır.Radyo jingle lerinde genelde frekans ve radyo ismi yada sloganı kullanılır. Reklam müziklerinde ise marka ismi ve hizmet carpıcı ve kısa bir biçimde dinleyiciye yansıtılmalıdır.

   

  Devamı.. »
 • ÜFLEMELİ (NEFESLİ) ÇALGILAR NELERDİR?

  Üflemeli (Nefesli) Çalgılar Üflemeli (nefesli) çalgılarda da diğer çalgı türlerinde olduğu gibi çeşitli sınıflandırmalar vardır.

   üflemeli (nefesli) çalgılar; ahşap üflemeli çalgılar ve bakır üflemeli çalgılar olarak iki başlık altında ya da ahşap üflemeli çalgılar, bakır üflemeli çalgılar ya da mekanik yolla hava basıncı sağlanarak kullanılan çalgılar (org-akordeon) olarak üç başlık altında toplanabilir  Başka kaynağa göre ise üflemeli (nefesli) çalgıları dört başlık içinde incelemiştir

  • Ağızlı çalgılar (Flüt)

  • Dilli çalgılar (Obua-Klarnet)

  • Ağızlıklı çalgılar (Pistonlu Kornet-Trombon)

  • Klavyeli çalgılar (Org-Harmonium)

   

  Devamı.. »
 • VURMALI ÇALGILAR PERKÜSYON DAVUL, TİMPANİ, ZİL

  Vurmalı Çalgılar Davul, timpani, zil vb. müziksel enstrümanlar vurmalı çalgılar kapsamında yer almaktadır.

   vurmalı çalgıların iki başlık altında sınıflandırıla bilineceğini belirtmiştir

  • Perdeleri belirli olan, ya da perdelerine düzen verilebilen vurmalı çalgılar

  • Perde sesleri tanımsız olan vurmalı çalgılar 

   

  Devamı.. »
 • TELLİ MÜZİK ALETLERİ - ÇALGILARI

  Telli Çalgılar 

   

  Keman viyola, viyolonsel gibi yay kullanılarak tellerde sürtünme oluşturulup ses üretilen çalgılar yaylı çalgılar olarak adlandırılmaktadır.

  Bu çalgılar telli çalgılar ailesinin yaylı çalgılar sınıfını oluşturmaktadır.

  • Mızrap, pena vb. araçlar yardımıyla tellere vurulması veya tellerin çekip bırakılması yoluyla ses üretilen bağlama, mandolin vb. çalgılar telli çalgılar ailesi içerisinde incelenmektedir.

  • El-parmak-tırnak kullanılan çalgılar; sapsız telli çalgılar (Arp-Lir), saplı telli çalgılar (Klasik Gitar-Lavta), mekanizma kullanılan çalgılar (Piyano-Çembalo) olarak sınıflandırılabilir

   

   

  Devamı.. »
 • MÜZİK ÇALGILARI ÇEŞİTLERİ - SINIFLANDIRILMASI

  Müziksel Enstrümanların Sınıflandırılması Müziksel enstrümanların ya da başka bir anlatımla çalgıların sınıflandırılması konusunda çeşitli yaklaşımlar olmasının yanı sıra genel olarak müziksel enstrümanların; üflemeli çalgılar ve gerilebilir maddelerden yapılan çalgılar olarak iki başlık altında,

   üflemeli çalgılar, telli çalgılar ve vurmalı çalgılar olarak üç başlık altında ya da daha ayrıntılı ve kökten tasnifler yoluyla incelendiği görülmektedir. Bu farklı yaklaşımlar amaç ve yönteme göre çeşitlilik göstermektedir. Herhangi bir müzik araştırmacısı, orkestra bünyesindeki veya müzik eğitiminde kullanılan enstrümanları sınıflandırmak istediğinde farklı sonuçlara ulaşabilir. Müziksel enstrüman ya da diğer adıyla çalgı teriminin, geçmiş çağlardan günümüze dünyanın ve insanoğlunun, medeniyet ve uygarlıkların evrimi içerisinde müzikal sesler üretmek amacıyla yapılmış bütün aletleri kapsaması gerekmektedir. Bu nedenle üç başlık altında yapılan bu sınıflandırma aslında yeterli değildir .

  Fakat müzik eğitiminde ya da orkestralarda kullanılan çalgıların sınıflandırılması açısından, müziksel enstrümanları üçe ayırmak mümkündür. 2 Müziksel enstrümanların müzik eğitimi açısından kullanılabilirliği düşünüldüğünde, üflemeli (nefesli) çalgılar, telli çalgılar ve vurmalı çalgılar olarak üç başlık altında sınıflandırılabilir 

   

   

   

  Devamı.. »
RSS