Güneş Yakartepe Kimdir, Sözlük ve Piyano
Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

PİYANO NEDİR Sözlük, Anlamı, Ne Demek, Bilgi


 • DÜNYADA EN YAYGIN ve ÇALINAN ENSTRÜMAN NEDİR ?

   

   

  DÜNYA’DA EN ÇOK KULLANILAN VE ÇALINAN MÜZİK ALETİ NEDİR ?

  DÜNYA’da EN YAYGIN MÜZİK ALETİ HANGİSİDİR ?

  Batıda en yaygın ve gösterişli müzik aleti Piyanodur. Ülkemizde ise en az bilinen ve nadir bulunan müzik aletidir.

  PİYANONUN SERBESTÇE ÇALINMASI İÇİN SOKAK, CADDE VE PARKLARA YERLEŞTİRİLMİŞ "ÇAL BENİ, SENİNİM" (PLAY ME, I'M YOURS) PROJESİ

  İngiliz sanatçı Luke Jerram tarafından geliştirilen, "Çal beni, seninim" (Play me, I'm yours) isimli projede, insanların ve amatör müzisyenlerin piyanolarla buluşması, sokak ve caddelerin sıkıcı olabilen havasının değiştirmesi amaçlanmış ve yüzlerce piyano halkın serbestçe çalması için şehirlerde sokak, cadde ve parklara yerleştirilmiştir.

  Bu kapsamda rengârenk boyanan piyanolar şehirlerin farklı konumlarına yerleştirilmiştir.

  2008 yılında dünya çapında 45 şehirde 1300'den fazla piyano sokak ve caddelerde yerini almıştır.

  Her geçen gün bir başka kent projeye dâhil olmakta ve proje gelişmektedir.

  İşte o rengarenk piyanolardan bazıları;

   Genç Piyanist; Güneş Yakartepe Piyano Müzik Konseri Öncesi Kuyruklu Piyano İle

  Devamı.. »
 • PİYANO NEDİR? PİYANO NE DEMEK?

  Klavyeli, telli, ağır ve büyük çalgı. Standart bir piyanoda, 52 beyaz tuş ve 36 siyah tuş olmak üzere, toplam 88 tuş vardır.

  Tuşların en ucunda bir tablaya bağlı olan çekiçler tellere vurarak tellerde titreşim yaratır. Tellerin titreşimi üzerine gerili olan eşik aracılığıyla ses tablasına iletilir. Ses tablası sesi büyütür. Eskiden deriyle kaplanan çekiçler artık keçeyle kaplanmaktadır.

  Çoğu piyanoda bulunan susturucu pedal ya da ses uzatıcı pedal olarak adlandırılan pedal, bütün keçe ses kısıcılarını kaldırır ve tellerin serbest titreşmesini olanak tanır. İlk piyanonun yapıldığı 18. yüzyıl başlarından günümüze kadar geçen zaman içinde değişerek gelişen piyanonun, sokak piyanosu, masa piyanosu, otomatik piyano, konsol piyano gibi çeşitleri vardır. 

  Devamı.. »
 • AKUSTİK DUVAR (STAND) PİYANO NASIL YERLEŞTİRİLİR?

  Bir Akustik Duvar (Duvar) Piyanoyu evde yerleştireceğimiz yere çok dikkat etmeliyiz. 

  Akustik Konsol Piyanoların ses tahtaları duvara dayandıkları yerde bulunduğundan, piyanonuzu aldıktan sonra duvara sıfır gelecek şekilde dayamayınız.

  Duvara En az 10-15 cm kalacak şekilde yerleştirilmelidir. Görüntüyü ve odayı bozmayacak şekilde en fazla boşluk bırakmaya gayret edin.

  Sıcaktan ve soğuktan etkilenmemeleri içinde lütfen piyanonuzu binanızın dış cephe duvarına dayamayınız, iç cephe duvarı olmasına dikkat ediniz.

  .Piyanonuzu  peteklerin yada şöminelerin yanına koymayınız ve üstlerine klima çalıştırmayınız.

  Odada pencereye en uzak yere yerleştirmeye çalışın. Bu ısı değişimi ve güneşten korumanızı sağlar.

  Özellikle Piyanonuzun  üzerine güneş kesinlikle gelmesin.

  Piyanoyu, olanaklarınız el verdiği ölçüde yerinde tutun ve çok sık yer değiştirmeyiniz. Her taşınma ve yer değişikliği piyanonuz için bir risk oluşturur.

  Akorduna olumsuz etki eder.

  Ama ille de taşınması gerekiyorsa, alanında uzman kişiler tarafından taşınmasına dikkat ediniz.

  İlk akort kısa sürede düşebilir.Bu akortçunun ya da galerimizin hatası değildir, endişelenmeyin, bu piyanonun kalitesizliğini de göstermez. Sadece çalgının çok ince ayarlanması gereken tellerinin, henüz yerlerine alışamadıklarını gösterir.

  İlk dönemlerde piyano akordunuzu yılda 2 kere yaptırmanız piyanonuzun markası ne olursa olsun akort ömrünü uzatacaktır.

  Bir kaç yıl sonra akortlanmaya alışan piyano, daha uzun süre akortlu kalmaya başlayacaktır.

  Devamı.. »
 • AKUSTİK PİYANODA SES NASIL ÇIKAR?

  Piyanoda ses, teller vasıtasıyla elde edilir. Piyanonun tuşlarına basıldığında içindeki tahta çekiç tellere vurarak sesin meydana gelmesine sebep olur.

  Tahta çekicin tellere vurmasından dolayı piyano vurmalı müzik aleti olarak adlandırılır.

  Piyano, tuşlarına basıldığında içerisindeki teller aracılığıyla ses çıkarır çekildiğinde ise teller damper (titreşim azaltan parça) yoluyla susturulur.

  Fakat pedallar yardımıyla tuşlardan parmaklar kaldırmasına rağmen sesi uzatmak mümkündür.

  Piyanoda herhangi bir tuşa bastığımızda keçe ile kaplanmış çekiç o tuşa ait tellere vurur ardından geri gelir ve çekiç eski konumuna gelmesine rağmen teller titreşmeye devam eder bu titreşme bridge ( köprü ) yoluyla ses tahtasına iletilir ve ses tahtası sesi yükselttikten sonra havaya yayar. Parmak tuştan çekildiğinde damper ( titreşim azaltan parça ) tellerin titreşmesini durdurur ve sesi keser. Yukarıda bahsettiğim gibi akustik piyano içerisinde bolca tel bulundurmasına rağmen vurmalı çalgı olarak sınıflandırılır çünkü teller çekme yoluyla ( harpsikord ya da epinet ) gibi değil vuruş yoluyla ses çıkartır. Hornbostel-Sachs enstrüman sınıflandırma sistemine göre piyano chordophone ( telleri ve onu ileten gövdeleri olan enstrümanlar ) olarak sınıflandırılmıştır. Örneğin arp telleri çekme yoluyla çalınan, gitar telleri tıngırdatma yoluyla çalınan, keman yayı ( arşe ) tellere sürtme yoluyla çalınan, piyano da tellere çekiç ile vurulması yoluyla çalınan chordophone bir enstrümandır. Teknolojik gelişmelerle birlikte chordophone bir enstrüman olan piyano akustik olmasının yanı sıra elektrikli, elektronik ve dijital olacak şekillerde de geliştirilmiştir.

  Herhangi bir akustik piyano genellikle ses tahtasını ve metal telleri çevreleyen aynı zamanda koruyan ahşap kasadan oluşmakla birlikte 88 tuşa (52 beyaz tuş, 36 siyah tuş) sahiptir. 

  Piyano klasik ve caz müzikte yaygın olarak kullanılır . 

   Genç Piyanist GÜNEŞ YAKARTEPE KİMDİR Salon Piyanolar Türk Musikisi Kuyruklu Komalı Piyano

  Devamı.. »
 • İLK PİYANO NE ZAMAN YAPILDI

  Tuşlu çalgılar sınıfına giren piyano, ilk olarak 1711 yılında Bartolomeo Cristofori tarafından Floransa kentinde yapıldı.

   Bartolomeo Cristofori'nin en büyük başarısı; çekicin çok çabuk bir şekilde tellerden ayrılarak notanın yeniden çalınabilmesi sorununa bir çözüm üretmesidir.
  Bartolomeo Cristofori , ölümüne kadar sadece 20 piyano üretmişti. Bartolomeo Cristofori öldükten sonra bir çok sanatçı ürettiği piyanolar üzerinden çalışmalara devam etti. 
  1770 yılında Johann Andreas Stein, piyanoyu daha da geliştirdi. Çekiçlerin tellere vurduktan sonra geri çekilmesini sağladı. Böylece ses, daha titreşimli çıkabiliyordu.
  Çalgının adı İtalyanca “hafif ve güçlü” anlamlarına gelen “piano e forte” nin önce birleştirilmesinden (pianoforte) sonra da kısaltılmasından (piano) ortaya çıktı.
  Çalgıya bu adın verilmesinin nedeni, daha önce kullanılan tuşlu çalgıların gürlük değişimlerine olanak sağlamaması, piyanoda ise bu değişimlerin gerçekleştirilebilmesiydi.
  Piyanonun atası, mekanizmasıyla ve ses özellikleriyle çalgının ilkeli sayılabilecek klavikord’dur. 
  Atası olan “harp”ile bu piyano arasındaki önemli fark, tellerinin gerilmemesi, tersine tellerin üzerine yumuşak çekiçlerle vurulması idi. Bu değişikliğin getirdiği en önemli avantaj, değişik volümlerde ses elde edebilme olanağıydı. Bu nedenledir ki Christofori, yaptığı enstrümana “gravicembalo col piano e forte yani “yumuşak ve yüksek sesli harpsichord adını verdi. 

   

  Devamı.. »
RSS