Güneş Yakartepe Kimdir, Sözlük ve Piyano
Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

JİNGLE ya da CİNGIL NEDİR? REKLAM MÜZİĞİ

Jingle ya da Cingıl, arka planda çalan müzik eşliğinde ve akılda kalıcı reklam amaçlı bir slogandır. Radyo ve televizyon reklamlarında sıklıkla kullanılır.

Bazıları soru veya ünlem ifadesi içeren sloganlarken, bazılarında ise kafiyenin ön planda olduğu devrik cümleler görülür. Arka fondaki müzik ise akılda kalıcı olması için basit bir tonalitenin güçlü seslerini kullanarak yazılır.

Jingle (reklam müziği), bir markanın bilinirliğini arttırmanın en etkili yöntemidir. Bir firma için yapılan reklam müziğinin doğru bir medya planlamasıyla, o markanın pazar payını en az %20 arttırdığı tespit edilmiştir. Jingle, dünyanın tek ortak lisanı olan müziği, sesleri ve esleri kullanarak, bir markanın müzikal kartvizitini oluşturmaktır.

Ulusal ve bölgesel radyo programcılarının kullandığı, isim ve etkinliklerini duyurdugu, yayin akışını bozmadan müzik eserleri  arasinda geçis yaptıgı sözlü yada sözsüz kısa tanıtım muzikleri dir.

Çesitli kurulusların ve firmaların sloganını akıllara kazıyacak kısa reklam müzikleridir.

Jingle de dikkat edilmesi gereken en önemli konu sizin yada firmanızın konseptinizi yansitmasi, kisa ve akilda kalici olmasi dır.Radyo jingle lerinde genelde frekans ve radyo ismi yada sloganı kullanılır. Reklam müziklerinde ise marka ismi ve hizmet carpıcı ve kısa bir biçimde dinleyiciye yansıtılmalıdır.

 


Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

İgili Makaleler

RSS