Güneş Yakartepe Kimdir, Sözlük ve Piyano
Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

PİYANO Nedir?, Kimdir?, Ne Demek?

 PİYANO Nedir?, Kimdir?, Ne Demek?  

Tags

PİYANO  xPİYANOCU  xPİYANİST  xNEDİR  xKİMDİR  xÇALGI  xMÜZİK  xALETİ  xALET  xPİYANOLARI  xSÖZLÜK  xANLAM  xKLAVYE  xBÜYÜK  xkuyruklu  xPİYANOLAR  xBİLGİ  xNE DEMEK  xKISA BİLGİLER  xSÖZLÜĞÜ  xtuş  xpiano  xPIYANO  xpiyano  xPiyanolar  xmüzik aleti  xçalgı  xPİYANO Nedir?  xPianoforte  xPiyano sanatçısı  xmusic  xbilgiler  x

PİYANO Nedir?, Kimdir?, Ne Demek?

 Piyano, tuşlu bir çalgıdır. Tuşlarına basıldığında, sahip olduğu karmaşık çekiçli mekanizma sayesinde tellere vurarak ses veren klavyeli müzik çalgı.

Piyano hakkında kısa bilgiler

 

Piyano, tuşlarına basıldığında sahip olduğu karmaşık çekiçli mekanizma sayesinde tellere vurarak ses veren tuşlu ve klavyeli bir çalgıdır. Yapım biçimi ile duvar (konsol) ve kuyruklu (salon / konser / grand) adı verilen çeşitleri vardır. Piyano kelimesi İtalyanca “Güçlü ve Hafif sesli klavsen (harpsikord) anlamına gelen – gravicembalo col piano e forte”den gelir. Pianoforte olarak adlandırılması da bundandır. Atası olan klavsenden en önemli farkı, tuşa basarken uygulanan kuvvete göre çıkan sesin şiddetinin de aynı yönde değişken olmasıdır.

Toplam 88 tuştan oluşur. İlk Piyano İtalya da yapılmış, Tuşlarla çalışan bir çalgıdır. Duvar ve Kuyruklu Piyano diye iki çeşidi vardır. Piyanoyu çalan kişiye Piyanist yada Piyano sanatçısı denir. Kısaca telli, klavyeli ve ağır bir çalgıdır.

Piyano çalan kişiye Piyanist veya Piyano Sanatçısı denir. Piyano bakım, onarım ve Akordu ile ilgilenen kişiye Piyanocu denir.

 

Piyano Ne Demek? Yabancı Sözlük Anlamları

 •  İngilizce
  Piano
 • Almanca 
  Klavier
 •  Arapça 
  بيانو
 •  Rusça 
  пианино
 •  İtalyanca 
  pianoforte
 •  İspanyolca 
  piano
 •  Fransızca 
  piano

(müzik aleti, Klavyeli, telli, değişik tuşlara basılarak çalınan ağır ve büyük çalgı)

 


Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.
RSS