Güneş Yakartepe Kimdir, Sözlük ve Piyano
Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

Ünlü Klasik Batı Müzikleri Bestecisi MOZART Kısa Biyografisi, Eserleri ve Besteleri Nedir?

Kısaca Mozard Kimdir?

Wolfgang Amadeus Mozart, 27 Ocak 1756 yılında Avusturya'nın Salzburg kentinde doğmuştur. Babası Leopold Mozart, ablası ise Nannerl Mozart'tır. Babası Leopold Mozart, Salzburg Başpiskoposluğu Saray Orkestrası'nda keman çalan, bir çok besteler ve keman için bir metod yazan bir müzikçiydi. otik” bir simgeye dönüştü. Bunun sanatta zaman zaman oryantalist zaman zaman gerçekçi karşılıkları oldu.
Wolfgang Amadeus Mozart Klasik Batı Müziği'nde Klasik dönemin etkili ve üretken bestekarlarından biridir. Yapıtları, senfonileri, konçertoları, oda orkestralarını, piyanoyu, operayı ve korolu müzikleri etkilemiştir.
35 yıllık ömrühttps://www.youtube.com/watch?v=jhjlo45rO7cne 626 eser sığdırmıştır.

W. A. Mozart Kısa Biyografisi, Eserleri

Ancak absolut olan müzik dehası sineklerin kanat çırpışını dahi duyabiliyor olması nedeniyle turnelerde çeşitli psikolojik rahatsızlıklar da yaşadı. Bu nedenle 9 yılda 11 farklı ev değiştirmiş ve tüm parasını taşınma masraflarına harcamıştı. Genç yaşta Constanze Weber ile evlendi. Sonrasında ise dünyanın en iyi operalarından biri olarak kabul edilen Figaro’ nun Düğünü adlı eseri besteledi. Artık adı daha da tanınır hale gelmişti. Joseph Haydn ile tanışan Mozart bu müzisyen ile birlikte 6 quartet besteledi.

Mozart : Kıskanılan Bir Müzik Dehası

İlk konserini Versay Sarayı’ nda Kral XV. Louis ile Britanya Kralı IV. George’ a verdi. Çocukluk döneminde duyduğu besteleri asla unutmayan ve daha iyisini yapmaya çalışan bu müzik dehası kısa zamanda pek çok çevrede kıskanılan bir isim olmaya başladı. Özellikle Viyana Sarayı’ nın baş bestecisi olan Antonio Salieri, Mozart’ın evine hizmetçi kılığında bir ajan göndererek tüm açıklarını aramaya başladı ve edindiği tüm bilgileri Kral’ a anlatarak Mozart’ ın Saray’ dan uzaklaştırılmasına neden oldu. Maddi açıdan ciddi sıkıntılar yaşamaya başlayan Mozart Viyana’ dan ayrılarak Prag’ a taşındı.

Yaşamı boyunca Osmanlı kültürüne ilgi duyan besteci, mehter takımından esinlenerek Rondo A La Turca bestesini yaptı. Dönemin opera otoritesi olan ülke İtalya’ ydı. 36 yıllık yaşamında tam 19 opera besteleyen Mozart İtalya’ da dahi en ünlü bestecilerden biri olarak kabul edilmeye başlandı. Özellikle Bütün Kadınlar Böyle Yapar adlı operası pek çok ülkede merak konusu olmuştu. 1970 yılında sahnelenen 40. Sol Minör Senfoni kızının ölümü nedeniyle yaşadığı sıkıntıları da anlatır.

5 Aralık 1791’ de Viyana’ da yaşamını yitiren sanatçının ölümü ise halen bir muamma. Sağlık durumu kötü olan Mozart’ ın çok kıskanılan biri olması, öldürüldüğü şüphelerini de beraberinde getirdi. Hatta Antonio Salieri tarafından öldürüldüğü yönünde çok fazla sayıda bilgi de var. Ancak öldüğü açıklandıktan sonra 25 yıl daha yaşadığı yönündeki bilgileri de göz ardı etmemek lazımdır.

Besteci WOLFGANG AMADEUS MOZARD Besteleri Hakkında Bilgiler

Wolfgang Amadeus Mozart, 27 Ocak 1756 tarihinde Salzburg’da dünyaya geldi.

Mozard çok küçük yaşlardan itibaren saraylarda konserler vermiş, normal bir çocukluk yaşayamamıştır. Müzikte çok erken olgunluğa ulaşsa da diğer konularda bu olgunluktan söz etmek mümkün değildir. Bunun başlıca sebebi babasının yeteneklerini sömürmesi olarak görülmektedir.

Eğitimine çok küçük yaşlarda başlanan Mozart, 3 yaşındayken piyano çalmaya başladı, ilk bestesini de 5 yaşındayken yaptı. Mozart’ın ablası da başarılı bir yorumcu olduğu için, babası çocuklarını Avrupa’ya tanıtmaya karar verdi.

İlk önce 1762 senesinde Münih ve Viyana’ya gittiler. Bu tarihte Mozart ciddi bir eğitim almamasına rağmen keman çalıyordu.

1763 senesinden 1766 senesine kadar süren ilk uzun turnesinde Münih, Augsburg, Frankfurt, Cologne, Brüksel, Paris ve Londra’ya gittiler. Paris’te Versailles Sarayı’nda 15. Louis ve Londra’da III. George tarafından kabul edildiler.

Londra’da Johann Christian Bach, Abel ve Giovanni Manzuoli ile çalışma fırsatı buldu.

1766 senesinde Salzburg’a geri döndüler.

[caption id="attachment_8970" align="aligncenter" width="1920"]Besteci MOZART Kimdir. Biyografisi, Önemli Müzik Eserleri. Beste MOZARD Besteleri Hakkında Bilgiler Ünlü Klasik Batı Müziği Bestekarları Özgeçmiş Classical Musiccomposers[/caption]

1767 senesinde tekrar Viyana’ya gitti. 1769 senesine kadar Bastien und Bastienne ve La Finita Semplice adlı iki opera besteledi. Artık deha bir müzisyen olduğunu herkes kabul ediyordu.

Allegri’nin Miserere adlı eserini ilk kez dinledikten sonra eksiksiz olarak yazması İtalya’da Mozart’a olan hayranlığı daha da artırdı. Aralık 1770’te Mitiridate, “re di Ponto” operası Milanoda gösterildi ve büyük başarı kazandı.

Mannheim’de bulunduğu sırada 18 yaşındaki Aloysia’ya aşık oldu ve onunla beraber İtalya’ya gitmek istedi. Ancak bu isteği reddedilince hüzünlü bir şekilde Salzburg’a döndü ve keman çalmayı bıraktığını söyledi. Bundan sonra sadece klavyeli enstrümanlar ile ilgileneceğini söylese de Sinfonia Concertante isimli konçertoyu keman ve viyola için bestelemiştir.

Salzburg’dan tekrar Viyana’ya yerleşir ve burada Weber ailesinin kızı Constanze’ye aşık olur. Bu aşkı evlilik ile sonuçlanır. Bu evlilikten sonra verimli bir dönem başlar ve her türde şaheser eserler vermeye başlar. Le Nozze di Figaro (1786), Don Giovanni (1787) ve Cosi fan tutte (1790) operalarını besteler. Bu dönemde fazla para kazanmasına rağmen, parayı elinde tutmayı bilemez. 9 yılda 11 kez ev değiştirir, ayrıca mason olur.

Müziğinin en güzel örneklerinden biri olan The Magic Flute operasını besteler

ESERLERİ:

OPERALAR: 24  tane operası yer almaktadır. Mozart'ın en ünlü operaları; Saraydan Kız Kaçırma, Kahire Kazı, Figaronun Düğünü, Don Giovanni, La Clemenza di Tito , Mozart Sihirli Flüt Operası

SENFONİLER: Mozart’ın 41 tane senfonisi vadır. No.31-Paris; no.35- Haffner; no.36.-Linz; no.38-Prag; no39; no.40; no.41-Jüpiter en tanınmış senfonileridir.

KORAL MÜZİK: 18 Missa-no.16"Coronation";no.18 do minör(bitmemiş); Requiem(bitmemiş); Exultate jubilate; oratoryalar ve kısa dinsel parçalar.

ODA ORKESTRASI İÇİN SERENADLAR: Seranata notturna, Haffner, Küçük Bir Gece Müziği, Bir Müzikal Şaka, Divertimento'lar, cassation'lar, danslar,marşlar.

KONÇERTOLAR: PiyanoKonçertoları:no.15,no.17,no.18,no.19,no.20,no.21,no.22,no.23,no.24,no.25,no.26no.27

5 keman konçertosu; keman ve viyola için senfoni konsertant; fagot, flüt, obua, klarinet, flüt, arp için konçertoları.

ODA  MÜZİĞİ: 23 yaylı çalgılar kuvarteti-"Haydn kuvartetleri" ;"Dissonans Kuvarteti" ;"Prusya Kuvartetleri"; 6 yaylı çalgılar kenteti; klarinetli kentet; flütlü kuartetler; piyanolu kuvartetler;pianolu triolar; yaylı çalgılar için triolar, piyano ve keman sonatları;üflemeli çalgılar için kentetler.

PİYANO İÇİN PARÇALAR: 17 sonat;rondolar,çeşitlemeler; fanteziler ;iki piyano ve dört el için düetler ve sonatlar.

VOKAL MÜZİK: Konser aryaları(orkestra ve şan için);şan ve piyano için şarkılar.

MOZART’IN OPERALARI:

Figaronun Düğünü: Komik opera türüne örnektir. Figaronun Düğünü için tarih boyunca yazılmış en gülünç ve en akıcı opera olduğu söylenir.

Bastien ve Bastienne: Komik Opera türüne örnektir. Mozart’ın 12 yaşında yazdığı şarkılı oyundur. Almanca olduğu halde bir Fransız metnine dayanır.

Saraydan Kız Kaçırma ve Sihirli Flüt:  Mozart’ın Alman operalarıdır. Bu iki operada Almanya ve Avusturya’daki dinleyicilere kendi dillerinde bir eğlence sunmak amacını gütmüştür. Bu yapılarda reçitatif yerine müziksiz konuşmalar kullanır.

İdomenea: Ciddi opera türüne örnektir. Mozart’ın operada olgunluğa yöneldiği ilk adımdır. Bu eserinde az sayıda reçitatif, soylu melodik aryalar, bale, toplu solistler orkestraya özgü parçalar ve dramatik bir etki sergiler. Ciddi opera geleneği sergilense de Mozart’ın gündelik yaşamdan seçtiği tipler inandırıcı karakterler oluşturur.

Mozart Sihirli Flüt operası: 

Bir İngiliz pandomimi havasındadır. Sahnede iyi ve kötünün kişileştirilmesi yine ahlak piyeslerini hatırlatır. Sıradan insanın üstündeki doğa üstü güçlerin etkinliği sergilenir. Viyana soylularına sunulan renkli bir peri masalıdır. Eski Mısır’da İsis ve Osiris piramitlerinin yakınlarında geçer. Almanca oluşu Viyanalılar’a gerçek, gerçeküstünün birleşimini daha iyi anlatmak içindir. Reçitatiflerin yerini konuşmalar alır. Bir taşlama havasındadır. Bu operada halk ezgileri, popüler şarkılar, marşlar, hünerli bir koloratur soprano ve glockenspiel gibi bir çalgı kullanılarak renkli bir ortam yaratılmıştır.

MOZART ’DA TÜRK ETKİLERİ:

Klasik Dönem’de Türk adını müzikte en çok duyuran besteci Mozart’tır.

Sonad, konçerto, opera ve balelerinde Türk vurma çalgılarını ya da renklerini kullanmıştır. Mozart’ın Türk ve Yakındoğu müziğine ilgi duymasının başlıca nedeni Angelo Soliman’ın etkisinde kalmış ya da kendinden önceki Glucka ve Handel gibi bestecileri dinlemiş olmasıdır. 1772’de yazdığı Lucia Silla’nın bale sahnesinde kullandığı motifleri KV.219 no’lu Keman Konçertosu’nun Rondo bölümünde yenilemiştir. 1775’de yazdığı bu Türk Konçertosu’nun finalinde, çifte ritim kurgusunda yarattığı marşı zarif bir rondo ile birleştirmiştir. Mozart’ın yarım kalmış Türk konulu iki operası: Kahire Kazı ,KV.422 (1783) Varesco’nun bir metni üzerine yazılmıştır, Türk ülkesine benzer bir yerde geçer komik opera niteliğindedir.

 


Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.
RSS