Güneş Yakartepe Kimdir, Sözlük ve Piyano
Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

Bağlama Piyano Düet İKİ KEKLİK BİR KAYADA Saz Düeti Ender Sazcı Usta 2 Orkestra Korosu Çalışma Profo

Özel Video

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

URL

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Sorry, only registred users can create playlists.
URLAçıklama

Türküleri Bağlama ve Piyano Tuşları ile Hiç Dinlediniz mi?
Genç Piyanist Güneş Yakartepe, " İki Keklik Bir Kayada " Türküsünü Piyano Armoni Notasını Yazdı, Çok Sesli Armoni ile Piyano Çaldı ve Söyledi.
Bağlama Üstadımız ve Solist; ECE YILDIRIM Sesi ile Ona Eşlik Etti.
Türk Halk Türkü Bağlama Sazı ve Piyano Serisi: 2
Çok Sevilen Türküleri Piyano ile Nasıl Bulacaksınız?
Kıymetli Eleştirileri ve Yorumları Merak ile Bekliyorum.
Lütfen Yazarak ve Beğenerek Bana Güç Verin.
İki De Keklik Bir Kayada Ötüyor,
Ötme De Keklik Derdim Bana Yetiyor,
Aman Aman Yetiyor.
Annesine Kara Da Haber Gidiyor.
Yazması Oyalı Kundurası Boyalı,
Yar Benim Aman Aman Yar Benim
Uzun Da Geceler Yar Boynuma Sar Benim.
Aman Aman Sar Beni.

İki De Keklik Bir Derede Su İçer,
Dertli De Keklik Dertsizlere Dert Açar,
Aman Aman Dert Açar.
Ona Yanık Sevda Derler Tez Geçer.
Yazması Oyalı Kundurası Boyalı,
Yar Benim Aman Aman Yar Benim
Uzun Da Geceler Yar Boynuma Sar Benim.
Aman Aman Sar Beni.
İki ÇİFT Keklik Bir Kayada Piyano Bağlama Saz Düeti Ender Sazcı Usta 2 Orkestra Korosu Çalışma Profsyonel Anlam Hazır Çok Geniş Edebiyat Vokal Balikesir Turkusu Duygusal Vokalist İki Keklik Bir Kaya Ötüyor
Balıkesir Mustafa Sarı Muzaffer Sarısözen
Balıkesir'e bağlı Edremit ilçesinin, Güre köyünün halkından kahveci Mehmet Şevket Efendinin karısı şöhret hanım tarafından oğluna yazılmış bir türküdür.

Şöhret hanım, zamanın zenginlerinden olduğu için zeytin toplamaya giderken cam topuklu ve rugan ayakkabılar giyermiş, elbiseleri de oldukça güzel ve diğer köylülerden farklıymış, oğulları Zekeriya Sarıkamış'a Enver Paşa komutasında askerliğini yapmaya gitmiştir. Bu sırada ortam karlı olduğu için yol almak amaçlı karları teperlermiş.

Zekeriya, kar teperlerken kar kuyusuna düşüp şehit olmuştur. Şöhret hanımda ovada kekliklerle söyleşirken bu kötü haberi almıştır.

Keklikler öterken şöhret hanımda oğlunun acısı ile bu türküyü yazmıştır.
Edremit, Van iline 18 km mesafededir. Allah’ın bütün güzellikleri bahşettiği bu yer, mavinin en güzelini taşıyan Van gölü'nün kıyı şeridi boyunca uzanır. Edremit'in yeşili, gölün mavisiyle kucaklaşır. İlçe, sahilden derinliğine meyve yüklü ağaçlarla kademe kademe yükselir. Ağaçlar arasından kıvrıla kıvrıla bir gelin endamı ile süzülerek geçen tarihi Menua (Şamram) kanalı, gururlu akışıyla türkülere konu olmuştur.

Edremit Van'a bakar,
İçinden Şamram akar.
Öyle bir yar sevmişem,
Her gelen ona bakar.


Daha yükseklere çıkılınca Alniuni Taş kalesi onun selamladığı Süphan dağı, Gevaş-Artos dağları bütün haşmetiyle görülmektedir.
İlçenin her tarafı tabii parklarla süslü, gizem dolu bu şirin ilçe ilkbahar, yaz, sonbaharın ilk ayları insanlarla dolar taşar. Edremit'in Van girişinden Kadembastı çıkışına kadar restoranlarla doludur. Van Edremit arasında iki lüks otel işletmeye açılmıştır. Tarihi olduğu kadar özel bir yeri olan Vali Konağı, Osmanlı'nın son döneminden başlar, zamanımıza kadar Van valilerine hizmet etmiş, etmekte olan bu köşk, ilçenin güzelliğini bir kat daha artırmaktadır.
TARİHİ YERLER VE YATIRLAR
1. Kız Damı (Devdamı) Prehistorik döneme ait (yani tarih öncesine ait) Kadembastı mevkiinde kayalar üzerinde oyulmuş sütun ve ocakları yapılmış. İpek yolu, jandarma kampından rahatlıkla görülebilir.
2. Menua kanalı ile ilgili çivi yazıları bunlardan 4-5'i Kadembastı içerisinedir.
3. Tarihi Şamram kanalı %70'i Edremit'ten geçmekte. Her taraftan görülür.
4. Kiliseler: Edremit Taşkale yakınında, Harabedar (Harabeköy) Dönemeç'te, Bakacık'ta, bunlardan Edremit Merkez ve Bakacıkta'kiler çatılı ve ayaktadır.
5. Dilkaya Höyüğü.
YATIRLAR
1. Şeyh Babo: Eski Camii Mahallesi büyük kabristan içersinde olup tarihi kesin olarak bilinmemektedir. Rivayete göre şehit olduğu söylenir.
2. Yeşil Sultan: Eski Cami Mahallesi’nde Edremit İlköğrenim Okulu yakınında Mustafa Biçek'e ait bahçede şehit olarak bilinmekte. Üzerinde gece ışık yandığını söyleyenler bile olmuştur.
ŞİFALI SULAR
1. Kadembastı mevkiinde kız damı doğusunda Şorlar deresi içinde, suyun böbrek taşlarına iyi geldiği bilinir. Maden suyu tadındadır.
2. Köy bulağı: Taş kalenin güney-batısında olup ilçenin içme suyunu karşılamaktadır. Tafsilatlı bilgi tarihi bilginin sonunda efsane konusu ile verilmektedir.dir.
Edremit bir dünya cenneti. El değmeden tabii olarak işlenmiş bir dantel. Van Gölü'nün güneşi, Van Gölü üzerinde batısını, yeşili, maviyi, gurubu, Güneş batarken oluşan kızıl mavi, sarı pencereler Edremit'ten izlenir. Seyrine doyum olmaz.
Bağlama Piyano Düet İKİ KEKLİK BİR KAYADA Saz Düeti Ender Sazcı Usta 2 Orkestra Korosu Çalışma Profosyonel Anlam Hazır Çok Geniş Edebiyat Vokal Balikesir Turkusu Duygusal Vokalist Bağlı Edremit İlçesi Güre Köyü Eşrafı Kahveci Çift Av Avcı Keklik Bir Kaya Aman Aman Yetiyor Annesi Kara Haber Gidiyor Yazması Oyalı Kundurası Boyalı Yar Benim Ben Uzun Geceler Yarim Boynu Sar Sarıl Benir Dere Su İçer Dertli Dertsizlere

Fazlasını Göster

Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.
RSS