Güneş Yakartepe Kimdir, Sözlük ve Piyano
Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

Bahçede Yeşil Çınar Yöresi Diyarbakır Türküsü Genç Piyanist Ve Vokal Sahne Özel Güzel Piyano Kaynağı

Özel Video

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

URL

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Sorry, only registred users can create playlists.
URLAçıklama

Türküleri Piyano Sesleri ile Dinlediniz mi? Çok Sesli Form ile Türküler.
Piyanist Güneş Yakartepe " Bahçede Yeşil Çınar - Diyarbakır yöresi " Türküsünü Piyano çaldı ve Söyledi.
Solist Ezgi Beyza Öztürk Vokalde Ona Eşlik Etti.
Çok sevilen Eserleri Piyano ile Dinleyince Umarım Güzel Bulursunuz,
Yorumlarınızı bekliyorum.

Bahçada yeşil çınar,
Boyun boyuma uyar,
Ben seni gizli sevdim,
Bilmedim alem duyar.

Nanay gülüm, nanay top kahküllüm,
Nanay nanay, esmer yarimsin nanay,
Nanay nanay, kendi malımsın nanay.

Bahçada erik dalı,
Var git ellerin yari,
Sen bana yar olmazsın,
Yüzüme gülme bari.

Nanay gülüm, nanay top kahküllüm,
Nanay nanay, esmer yarimsin nanay,
Nanay nanay, kendi malımsın nanay...

Söz - Müzik: Anonim (Diyarbakır Yöresi)
Kaynak Kişi: Celal GÜZELSES
Derleyen: Muzaffer SARISÖZEN

SEVCAN ORHAN'IN TÜRKÜ LİSTESİNE DÖN
TÜRK HALK MÜZİĞİ SAYFASINA DÖN

FERDİ TAYFUR ŞARKILARI DİNLE
ORHAN GENCEBAY ŞARKILARI DİNLE
MÜSLÜM GÜRSES ŞARKILARI DİNLE
Türkü nün Adı: Bahçada Yeşil Çınar
Türkünü Yöresi: Diyarbakır
Türkü Kaynağı & Mahlası: Celal Güzelses
Türkü Sözlerini Gönderen: Bekir Karadeniz
Türkü Notasını Gönderen: Çiğdem Gökay Seçkal
Türkünün Toplam Gösterim Sayısı: 34788

Türkünün Sözleri İçin Tıklayın
Konu etiketleri: bahçada yeşil çınar türküsünün hikayesi, bahçede yeşil çınar hikayesi, bahçede yeşil çınar türküsünün hikayesi, bahçada yeşil çınar hikayesi, yeşil çınar türküsünün hikayesi, bahçada yeşil çınar türküsü hikayesi, bahcada yeşil çınar türküsünün hikayesi, bahçede yeşil çınar öyküsü, bahçede yeşil çınar türkü hikayesi, bahçada yeşil çınar türküsünün öyküsü, bahçada yeşil çınar öyküsü, bahçada yeşil çınar türkü hikayesi, bahçede yeşil çınar türküsü hikayesi, bahçede yeşil çınar türküsünün öyküsü, bahcede yesil cinar hikayesi,
Sponsor Reklamlar
DİYARBAKIR

GENEL BİLGİLER

Yüzölçümü: 1.516.200,00 km²

Nüfus: 1.528.958

İl Trafik No: 21

Isının 40-50 dereceye vardığı yaz günlerinin bunaltıcı sıcaklığından kurtulmak amacıyla gelişen düz damlı evleri ile tipik yöre mimarisinin günümüzde de yaşatıldığı Diyarbakır, uzun surları, Malabadi Köprüsüyle görülmesi gereken bir ildir.

Diyarbakır yöresinin en eski adı Assur kaynaklarında Amidi olarak geçer. Yunanca ve Latince kaynaklarda bu ad, Amido ya da Amida olarak yazılır. Arap akınları sırasında bölgeye yerleşen Bekr adındaki bir aşiret nedeniyle yörenin adı Bekr diyarı anlamında Diyar-ı Bekr olarak söylenmiştir. Günümüzdeki ismini, Atatürk’ün 1937’de halka yaptığı konuşma esnasında, şehrin adından Diyarbakır olarak bahsetmesiyle 10 Aralık 1937 tarihli Bakanlar Kurulu Kararı ile almıştır.

Diyarbakır’ın Ergani ilçesine bağlı Çayönü Tepesi’nde yapılan kazılar, bölgede ilk yerleşimin M.Ö. 9. bine dek uzandığını göstermektedir. Anadolu’nun en eski halklarından olan Hurrilerin yaşadıkları bölge Subartu denilen, yani bugünkü Diyarbakır’ı da içine alan yöredir. M.Ö. 1200’lerde Hitit Devleti’nin Anadolu’ya göç eden deniz kavimlerinin istilaları ile yıkılmasından sonra, Hititlerin Subartu ülkelerindeki üstünlüğünü kabul eden ve yönetim boşluğuna düşen Hurri ve Aram toplulukları, küçük kent devletleri oluşturdular. Daha sonra yöre, Mezopotamya’da güçlü bir krallık olan Assur, daha sonra kısa bir dönem için Daha sonraki dönemlerde Bizans Devleti ile Sasaniler arasında geçen savaşlar, bölgede güçlenmeye başlayan İslam ordularının üstünlük sağlamalarına neden olmuş, Hz. Ömer zamanında Diyarbakır Arap egemenliğine girmiştir. Uzun bir zaman Arap egemenliğinde kalan kent, 1085’te Selçuklu Devleti sınırlarına dahil olmuştur. Diyarbakır’ın Osmanlı Devleti’ne katılması Yavuz Sultan Selim döneminde gerçekleşmiştir.

Tarihi İpek Yolu üzerinde bulunan Diyarbakır, yüzyıllar boyunca Güneydoğu Anadolu’nun fikir, sanat, kültür ve bilim merkezi olmuştur. Önemli bir ticaret merkezi olan şehir günümüzde de bu özelliğini korumaktadır.

Coğrafi Konumu

Diyarbakır’ın kuzeyinde Bingöl ve Elazığ, doğusunda Batman, güneyinde Mardin, güneybatısında Şanlıurfa, batısında Adıyaman ve Malatya bulunmaktadır.
69% Bahçede Yeşil Çınar Beyza Genç Solist Sahne Özel Güzel Piyano Piyanist Diyarbakır Türkünün Kaynağı Mahlası Bahçe Ağacı Hıyar Bahçe Bahçada Çınar Kral Müzik TRT TV Radyo
Diyarı bakır Celal Güzel ses Muzaffer Sarısözen
Bahçede Yeşil Çınar Beyza Genç Solist Sahne Özel Güzel Piyano Piyanist Diyarbakır Türkünün Kaynak Bahçede Yeşil Çınar Yöresi Diyarbakır Türküsü Genç Piyanist ve Vokal Sahne Özel Güzel Piyano Kaynağı

Fazlasını Göster

Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.
RSS