Güneş Yakartepe Kimdir, Sözlük ve Piyano
Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

Dizi Film Müzikleri KÖSEM SULTAN Osmanlı Muhteşem Yüzyıl Jenerik Müziği Sultanı Kimdir Nedir Osmanlı

Özel Video

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

URL

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Sorry, only registred users can create playlists.
URLAçıklama

KÖSEM Muhteşem Yüzyıl Enstrümantal OSMANLI Dizisi Film Tema MüziKLERİ
KÖSEM SULTAN Dizi Jenerik Müzikleri Giriş Film Müziklerini Solo Kuyruklu Piyano ile Nasıl Bulacaksınız?
Genç Piyanist Güneş Yakartepe " Muhteşem Yüzyıl: KÖSEM SULTAN " Yerli Türk Dizi Filmi Tema Müziğini Solo Piyano Formunda Kuyruklu Akustik Piyano İle Çaldı. Kanun Üstadımız Tınıları ile Piyanoya eşlik etti.
En Güzel ve Unutulmayan Filmlerin Ünlü ve Sevilen OSMANLI Dizi Müziğini Sinevizyon tekniği ile Çok Seveceksiniz.
Genç Piyanist Destek ve Güzel Yorum Bekler.
KÖSEM SULTAN (Muhteşem Yüzyıl) StarTV Dizisi ve Dizi Jenerik Müziği Konusu Üzerine Kısa Bilgiler:
Muhteşem Yüzyıl: Kösem Süper Müzikleri ve Besteleri: Aytekin Ataş, Fahir Atakoğlu & Soner Akalın 'a aittir.
Kösem Sultan Kimdir? Osmanlı Sultanları
Zaman zaman, Valide-i Muazzama, Sahibet-ül Makam, Valide-i Kebire sıfatlarıyla da anılan Kösem Sultan, oğulları 4. Murat ve İbrahim ile torunu 4. Mehmet döneminde uzun yıllar devlet yönetiminde etkili olmuştur. Ancak 1. Ahmet döneminde siyasi işlere fazla bulaşmamış; ama çoğu zaman da sözünü yerine getirtmiştir. I. Ahmet’in ölümü sonrasında adet üzere eski saraya gitmiş; 1. Mustafa’yı ve 2. Osman’ı etkisi altına alarak devlet işlerine karışmıştır. Tarihçilerin belirttiğine göre; Mustafa’nın tahttan indirilişinde Kösem Sultan’ın ciddi girişimleri olmuştur.
Oğlu 4. Murat’ı tahta çıkartan Kösem Sultan, Valide Sultan olarak Topkapı Sarayı’na yerleşmiştir. Oğlunun henüz on bir yaşında olması, iktidar hırsıyla yanıp tutuşan Kösem Sultan için bulunmaz bir fırsat olmuştur. Kösem Sultan, devleti perde arkasından yöneterek bu fırsatı değerlendirmiştir. Kösem Sultan’ın saltanatı, 4. Murat’ın idareyi tam olarak ele almasına kadar sürmüştür. Ne var ki; çocukluğundan beri annesinin telkinleri etkisinde kalan 4. Murat, çoğu zaman annesinin fikirlerini önemsemeye devam etmiştir.
Kösem Sultan; İktidarı ele geçirme teşebbüsünde bulunan Kasım ve Süleyman’ın, 4. Murat tarafından katledilmesine engel olamamıştır; ancak İbrahim’in katlini; onun saltanat yükünü kaldıramayacak kadar aciz olduğunu ileri sürüp, katledilmesine mani olabilmiştir. Tarihçilerden bazıları, 4. Murat’ın Osmanoğulları hanedanlığının devam etmesi için kardeşi İbrahim’i katletmediği yorumunu yapmışlardır. Konu ile ilgili yine bazı tarihçiler der ki; 4. Murat İbrahim’i öldürerek Kırım Hanı’nı tahta geçirmeyi düşünmüş; ancak Kösem Sultan buna mani olmuştur.
ultan İbrahim Neler Yapmıştı?
Dindarlığı ile bilinen Sultan İbrahim, tahta çıktığında sarayda bulunan yiyici takımını yok etmiş, fazla servet edinmenin yollarını kapatmıştı. Zaman zaman tebdili kıyafetle çarşı-Pazar dolaşarak halkın sıkıntılarına bizzat şahit olmuş, gördüğü sıkıntıları da yerinde çözmüştür.
Gözlerini iktidar hırsı bürümüş olan Kösem Sultan, 7 yaşındaki Mehmet’in tahta çıkmasıyla bu defa padişahın annesi Valide Turhan Sultan ile mücadele etmeye karar vermiştir. Ancak Turhan Sultan, Valide Sultanlık sırasının kendinde olduğunu, büyük validenin bundan böyle bir kenarda oturması gerektiğini düşünerek devlet işlerine müdahale etmeye başlamıştır. Devlet idaresi söz konusu olunca; iki kadın sultan arasında ciddi sürtüşmeler yaşanmış; bu sebeple devlet işlerine yeterli önem verilememiştir. Bunun doğal sonucu olarak, Anadolu’nun çeşitli bölgelerinde yeni isyanlar baş göstermiştir.
Sürtüşmelerden can derdine düşen Kösem Sultan, bu işi halletmek için Ocak Ağaları ile birlikte bir plan hazırlamıştır. Plana göre; 4. Mehmet tahttan indirilecek, yerine Süleyman geçecekti. Süleyman’ı tahta çıkarırlarsa kendisine rakip kalmayacaktı. Kösem Sultan, Dilaşub Sultan’ı asla kendine karşı koyabilecek güçte görmemiştir.
Kösem Sultan’ın Ocak Ağaları ile geliştirdiği planları öğrenen Dilaşub Sultan, derhal karşı atağa geçerek Kösem Sultan’ın öldürülmesi için hazırlıklar yapmıştır. Bu gelişmelerden haberi olmayan Kösem Sultan, harekete geçmek üzere hazır beklediği sarayda Dilaşub Sultan ile karşılaşmış, planın suya düştüğünü anlayarak paniklemiştir. Can havli ile kaçmaya çalışırken; Mehmet isminde bir cellât tarafından orada boğazlanarak katledilmiştir.
Osmanlı Devleti’nde pek çok padişahtan daha çok iktidar Dizi Film Müzikleri KÖSEM SULTAN Osmanlı Muhteşem Yüzyıl Jenerik Müziği Sultanı Kimdir Nedir Osmanlı Sultanları Hürrem Sultanı Cariyeler Harem Hayatı Sultanlar Padişah Kızı Eşleri Hanımı Kadınlar Saltanatı Osmanlılar Saltanatı Osmanlısı Padişahları Devleti Hanedanı Soyu Tarihi Ailesi Cariye Oğlu Şehzade Notası Sarayı Müzikleri Musikisipadişahı Sahne İçin Topkapı Sarayı Musiki Piyano Kanun Ahmed En Güzel Unutulmayan Filmleri Dizileri Ünlü Ahmet Sevilen Osmanlı Dizi Barkovizyon Sinevizyon Tekniği Yorum Star Tv Dizisi Dizileri Jenerik Müziği Konusu Üzerine Kısa Bilgiler Tarihi Kurgu Türü Türk Televizyon Dizisi Padişahı I. Ahmed Valide İlk Bölümleri Cülus Sahneleri Padişahın Tahta Çıkışını Anlatan Bu

Fazlasını Göster

Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.
RSS