Güneş Yakartepe Kimdir, Sözlük ve Piyano
Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

Edremit Gelini Kuyruklu Piyano Piyanist Piano Music Sound Portal Pianist Forum Top Bağı Dumanı Düş

Özel Video

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

URL

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Sorry, only registred users can create playlists.
URLAçıklama

Yanık Marmara Türküleri Piyano Sesleri ile Dinlediniz mi?
Genç Piyanist Güneş Yakartepe " Edremit Gelini Balıkesir Yöresi" Türküsünü Kuyruklu Piyano çaldı ve Söyledi.
Genç Solistimiz Ezgi Beyza Öztürk Güzel Sesi ile Ona Eşlik Etti.
Çok sevilen Eserleri Piyano ile Dinleyince Umarım Hoş Bulursunuz,
Güzel Yorumlarınızı bekliyorum. Lütfen Yazın

Edremit'in gelini kınalamış elini
Sarmaya doyamadım o incecik belini
Hoştur civesi elmaslı fesi

Edremit'in bağına duman düşmüş dağına
Huriler çadır kurmuş cennetin ayağına
Hoştur cilvesi elmaslı fesi

Zamansız gözlerim dalarken maziye
Mecnunu sancılar bulduğum oldu
dolandım deli divane
bir mecnun düşünde kaldığım oldu
sakın ha terk etme bu düşünceleri
unutma Allah ın işi bu dedi
bir ömrün baharı kışı bu dedi
mecnunda açmadan solduğum oldu

Edremit’in gelini kınala mış elini
Edremit’in gelini kına lamış elini
Sarmaya doyamadım o incecik belini
Hoştur cilvesi cilvesi elmaslı fesi
Sarmaya doyamadım o incecik belini
Hoştur cilvesi cilvesi elmaslı fesi
Edremit’in bağına duman çökmüş dağına
Edremit’in bağına duman çökmüş dağına
Huriler çadır kurmuş cennetin ayağına
Hoştur cilvesi cilvesi elmaslı fesi
Huriler çadır kurmuş cennetin ayağına
Hoştur cilvesi cilvesi elmaslı fesi
Hoştur cilvesi cilvesi elmaslı fesi
Edremit Gelini Gelin Düğün Damat Beyza Genç Solist Sahne Özel Güzel Piyano Piyanist Türküleri Türküsü Yöresi Hikayesi Düğünü Kına Gecesi Baş Kursu Şan Kurs organize Organizasyon
Hikaye Balıkesir Edremit Kazdağları geçiyor. Edremit kultur turizm org Edremit Edremid Hikaye Balıkesir Edremit Kaz dağları geçiyor. Edremit pazarı Çarşamba günleri kurulur. Yörenin tüm köylüleri Çarşamba günleri Edremit'e gelir malı satar
Edremit'in Gelini Gelin Düğün Damat Beyza Genç Solist Sahne Özel Güzel Piyano Piyanist Türküleri Türküsü Yöresi Hikayesi Düğünü Kına Gecesi Baş Kursu Şan Kurs
Edremit, Balıkesir ilinin batısında, Ege Denizi kıyısındaki ilçedir. Edremit, Balıkesir ilinin ikinci en büyük ilçesi olup zeytincilik ve Kazdağları ile bilinir. İç turizmin ilk önemli merkezlerinden olan Altınoluk ve Akçay bu ilçededir.

Konu başlıkları

Edremit, Antik Çag Edremit’e saldırmış ve çetin savaşlardan sonra, Türk Komutanı Yusuf Sinan’a şehrin anahtarı teslim edilmiştir. 1336 yılında Karesi toprakları Osmanlı Ülkesine katıldığından, Edremit’te Orhan Gazi tarafından Osmanlı Devleti hudutları içine alınmıştır.
Kazdağı Milli Parkı’nda halen Pınarbaşı ve Sutüven ‘de (Hasanboğuldu) olmak üzere düzenlenmiş 2 günübirlik kullanım alanı bulunmaktadır. Kazdağı Milli Parkına giriş olarak Zeytinli Beldesi ve Avcılar Köyü (Kışladağ Kapısı) kullanılmaktadır. Giriş kapılarından ya da Zeytinli beldesi veya Avcılar köyünden sertifikalı yerel kılavuz rehber temin edilebilir.
Kurtuluş savaşı yıllarında; Edremit’de Kaymakam olan Hamdi Bey,işgal kuvvetlerinin arzusu üzerine görevinden azil edilir. Hamdi bey Burhaniye`de bulunan eniştesinin yanına yerleşir.15 Eylül 1919’da Burhaniye’de kurduğu Kuva-yi Milliye Teşkilatı ile Akbaş Baskınını düzenleyerek, ele geçirdiği çok sayıda silah ve mühimmatı Anadoluya aktarmıştır.17 Şubat 1920 tarihinde Yunan işbirlikçisi çeteciler (Ahmet Anzavur ve adamları) tarafından şehit edilmiştir.797 gün işgal altında kalan Edremitliler birçok tehlikeler geçirmiştir. 9 Eylül 1922 günü, düşmanı kovalayan Türk Süvarilerine kavuşmuş ve onları bağrına basmıştır. Bu gün her yıl parlak törenlerle Kurtuluş Bayramı olarak kutlanmaktadır.
Coğrafya

İlçe Ege Bölgesinde, Edremit Körfezi ile Kaz Dağı arasındaki sahaya yerleşmiştir. Kuzey Yarımkürede, Asya Kıtasının en batı ucu olan Batıda Ege Denizi,Ayvacık ve Ezine ilçesi, kuzeyde Bayramiç ve Yenice ilçeleri, Doğuda Havran ilçesi, güneyde Burhaniye ilçesi ile çevrilidir.

Yüzölçümü Yer şekilleri

İlçe merkezi deniz seviyesinden 16 metre yükseklikte olup, ilçe sınırları içinde en yüksek dağ olan Kazdağı’nın Sarıkız Tepesi 1767 metre yüksekliktedir. Edremit Körfezi ile efsaneler dağı olan Kazdağı etekleri arasında oldukça geniş sayılabilecek verimli ve bereketli, sulanabilir Edremit Ovası vardır. İlçede nehir yoktur. Uzunluğu 6-10 Km arasında değişen Edremit-Zeytinli, Kızılkeçili, Güre, Altınoluk ve Mıhlı Çayları mevcuttur.

Edremitin Sahil Kıyısı

Edremit ilçe merkezinin Ege Denizi'ne kıyısı yoktur. Çanakkale asfaltı üzerinde;
Zeytinli Akçay Güre Altınoluk Avcılar Köyü Narlı Köyü en önemli tatil merkezleridir.
Tahtakuşlar köyünde Türkiye'nin ilk özel müzesi bulunmaktadır.
Nüfus
Edremit Gelini Kuyruklu Piyano Piyanist Piano Music Sound Portal Pianist Forum Top Bağı Dumanı Düş Dağı Huri Çadırı Kur Cennet Ayağı Hoş Cilveler Elmaslı Osmanlı Fesi Gelin Portal Forum Top 30 Vaksa Arama Yarışma Videoları Profilim Ziyaretçi Defteri Pano An Sayfası Halk Oyunları Oyun Saz Havaları Notaları Yazı Boyutunu Değiştir Arkadaşına Gönder Yazıcı Görüntüsü Kayıt Ol Oturum Aç Kuva-Yi Milliye Teşkilatı 6 Bitki Örtüsü 7 Ekonomi 8 Kültür 9 Ulusal Parklar 10 Edremit Gece Hayatı 11 Edremit Plajları 12 Kaynakça 13 Dış Bağlantılar Tarihçe

Fazlasını Göster

Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.
RSS