Güneş Yakartepe Kimdir, Sözlük ve Piyano
Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

Enstrümantal Fon Müzik BİR KIZIL GONCAYA BENZER DUDAĞIN Genç Piyanist Piyano Sözsüz Kabak Kemane Reb

Özel Video

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

URL

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Sorry, only registred users can create playlists.
URLAçıklama

Enstrümantal Şarkıları Piyano Tuş Sesleri ve Rebap ile Dinlediniz mi?. Eserleri Çok Sesli armpniler ile Acaba Sevecek misiniz?
Piyanist Güneş Yakartepe, "Bir Kızıl Goncaya Benzer Dudağın " Eserini Piyano Notalarını yazdı, Armonik KUYRUKLU Piyano çaldı ve Söyledi.
Enstrümental Şarkıları Türk Sazları ile Düetleri Piyano Serisi: 4
Eserleri Piyano ve Rebab ile Dinleyince Umarım Güzel Bulursunuz, Umarım Hoşunuza Gider.
Yorumlarınızı ve Eleştirilerinizi bekliyorum. Sevgi ve Saygılar...
Bir kızıl goncaya benzer dudağın
Açılan tek gülsün sen dudağım
Bir kızıl goncaya benzer dudağın
Açılan tek gülsün sen dudağım
Kuruyan kalplere sevda otağım
Kimbilir hangi gönüldür durağın

Her gören göğsüme taksam seni der
Kimi ateş gibi yaktın beni der
Her gören göğsüme taksam seni der
Kimi ateş gibi yaktın beni der
Kimi billur bakışından sözeder
Kimbilir hangi gönüldür durağın
Kimi billur bakışından sözeder
Kimbilir hangi gönüldür durağın
Anlayacağınız Mehmet “Bir kızıl goncaya benzer dudağın” şarkısını bestelememe vesile oldu.
Şarkının popüler olması nasıl oldu?
Şarkıyı besteledikten kısa bir zaman geçtikten sonra TRT son yüzyılın şarkısı diye plaket verdi. Şaşırdım ve kendi kendime gülmeye başladım. Benim o kadar bestem şarkım var ama bunun onlardan farkı ne ki? Oysa çok daha güzel bestelerimin vardı. Sonra şarkı meşhur oldu. Tahtını yaptık ama bahtını başkalarına bıraktık.
Bu sözler elinize nasıl ulaştı?
Benim ilk tasavvufi ve musiki hocalarımdan Sabahattin Volkan’ın kızı tarafından yazılıp bana verildi.
SANKİ GIRTLAĞINDA BÜLBÜL VAR
Bestelerinizin hepsinin hikâyesi var mı?
Hepsinin böyle hikâyesi yok. Ama tabii hikâyesi olanlar da var.
Mesela en çok okunan parçalardan “Ben seni unutmak için sevmedim” “Seni ben unutmak istemedim ki” Bunların hikayesi var mı?

Tabii çoğunun var. Bir hüzzam makamında olan “Ben seni unutmak için sevmedim” şarkımın plakları çıktı. O zaman büyük şehirde memuriyetim devam ediyordu. Benin bir genel müdürüm vardı. Ona bir tane plağı “Sayın genel müdürüme saygılarımla” diye imzalayarak verdim. O dönemde yaklaşık 100 sanatçı o parçayı okudu. “Amirciğim senin bu şarkını falan sanatçı okudu mu?” diye sordu. “Kim efendim?” dedim. Kafasını karıştırmaya başladı. “ Ya bir ara mecmualarda okumuştum. Tülin Korman. Sanki gırtlağında bülbül var” dedi. Hakikaten de şu anda 80 küsur yaşında dinlemeye Tabii O okumadı. Çayımızı içtik ve sohbetten sonra ben oradan çıktım. “Sanki gırtlağında bir bülbül var” sözü benim kafama takıldı. Elimde de bir güfte vardı. Güfte şuydu;
Şimdi yine “Ben seni unutmak için sevmedim” şarkımdan ilham bir anekdot daha. Aslında bu benim için biraz daha önemli. Eren köy civarında birileri “Ah senin o şarkın yok mu! Ben seni unutmak için sevmedim ki” dediler. Yine oradan geçerken benim aklıma bu takıldı. Demek ki ben o sözü kafama yazmışım. Ben konuşmaya başladım ve onlara cevap veriyorum.

Bu naçizane şarkımdan ziyade şiirimde azıcık iddialıyım. Hatta Bekir Sıtkı Erdoğan dedi ki; daha benden şiir isteme. “Neden hocam?” diye sordum. “Ya senin kadar güzel şiir yazmıyorum ki sen tutup bestelemeye kalkıyorsun” dedi.
İlk yaptığınız besteyi hatırlıyor musunuz?

Bir gün ikindi vaktinde Kadıköy’den 8 kişilik dolmuşlarla Üsküdar Musiki Cemiyeti’ne derse gidiyorum. O yıl da yönetim kuruluna ilk seçildiğim yıldı. Tam Selimiye Kışlası’na duvar dibine doğru dolmuşun geldiği bir esnada Münir Nurettin Selçuk’un “Endülüs’te Raks” şarkısı müziği çalıyordu. O saatte bana öyle bir duygu verdi ki… Münir Bey o şarkıya değil de ağır klasik bir şarkıya giriverdi. İçimden “Olmadı be hoca” dedim. Ben o romantik müzikten sonra romantik şarkı bekliyordum. Hocaya şu kelimeleri söyledim; "Ben bunu Selimiye Kışlası’ndan Üsküdar iskelesine gidene kadar besteledim. Üsküdar Camii’nin yan tarafına çömeldim notaları unutmamak için söyleye söyleye yazdım. Cemiyete çıktım ve hemen masama oturdum. Notayı yazdım ve rahmetli hocam Emin Ongan’ın masasının üzerine koydum. Ancak altına şu notu koymuştum; “Değerli Üstat Münir Nurettin Selçuk Beyefendi Hazretlerine ithaftır.” Bu not da eski Türkçe yazılmış. O zamanlar notlarımın çoğunu öyle alırdım. Hoca da. gelir gelmez önündeki notu gördü. Zaten muhakkak önüne bir şey koyduğumu bilir. “Aferin aferin evladım çok güzel” falan filan dedi. O ithaf yazısını görünce notayı tutup suratıma çarptı. “Münir Bey’e böyle bir saygısızlık yapılır mı?” dedi. Ben de orada
Enstrümantal Fon Müzik BİR KIZIL GONCAYA BENZER DUDAĞIN Genç Piyanist Piyano Sözsüz Kabak Kemane Rebap Yaylı Müziği Sazları Yaylı Sazı Geleneksel Tarih Müzik Aleti Etkin Kültür Eklenme Güncelleme Okunma 11 Yorum Facebook Paylaş Nur Röportajı Amir Ateş Üsküdar Musiki Cemiyeti Başkanı Bestekâr Mevlithan Bir Kırmızı Al Renk Rengi Gonca Dudak açılan Tek Gülüsün gül Sen Bu Bağın Kurulur Kalplere Sevda Otağın Kim Bilir Hangi Gönül Durak Her Gören Göğsüme Taksam Seni Der Kimi İ Yaktın Beni Der Billur Bakışı Söz Eder Kimi Hangi Gönüller Blog Spot Kizil Yıldız

Fazlasını Göster

Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.
RSS