Güneş Yakartepe Kimdir, Sözlük ve Piyano
Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

Genç Piyanist Ve Solist ORMANCI Piyano Damar Türkü Ege Zeybeği Çıktım Belen Kahvesi Nakarat Orman Çe

Özel Video

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

URL

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Sorry, only registred users can create playlists.
URLAçıklama

Solo Piyano ve Solist Burcu ile Muğla Türküleri
Türküleri Solo Piyano ile Dinlediniz mi?.
Genç Piyanist Güneş Yakartepe, " Çıktım Belen Kahvesine (Ormancı) " Eserini Kuyruklu Piyano ile İcra etti ve Söyledi.
Genç Solist Burcu Sesi ile Ona Eşlik Etti.
Güzel Yorumlarınızı ve Eleştirilerinizi Bekliyoruz
Ormancı (Çıktım belen kahvesine baktım ovaya)
Bay Mustafa çağırdı dama oynamaya
Ormancı da gelir gelmez yıkar masaya (ı)
Söz anlamaz ormancı çekmiş kafaya (ı)

Aman ormancı yaktın ormancı
Köyümüze bıraktın yoktan bir acı

Gevenes'in ortasında değirmen döner
Değirmenin taşları dağından iner
Ormancıya atılan kurşun Tevfik'e değer
Tevfik'imin acıları yürekleri deler

Aman ormancı yaktın ormancı
Köyümüze bıraktın yoktan bir acı

Gevenes'in suları hoştur içmeye
İçinde köprüsü var gelip geçmeye
Tevfik'imi vurdular hiç mi hiçine
Yazık ettin ormancı köyün iki gencine

Aman ormancı yaktın ormancı
Köyümüze bıraktın yoktan bir acı

Yöre: Muğla
Derleyen ve notaya alan: Hamdi özbay
İcra: İbrahim Ethem YAĞCI
Belen kahvesindeki duvar panosunda Ormancı türküsünün sözleri yukarıdaki gibi yazılıdır. Bazı kişiler "Aman ormancı canım ormancı" olarak okuyorlar bu türküyü, her şeyden önce türküde anlatılan olaya baktığımızda ormancıya canım denemeyeceğini anlamamız gerekir. Muğla'ya gittiğimde bir ahbabım beni Muğla'nın Saburhane semtinde ara sokaklarda bir çorbacıya götürmüştü, dükkanın sahibi ormancı türküsünü yakan Tahir Usta'nın arkadaşı olduğunu ve türkünün aslının "Aman ormancı canın çıksın ormancı" şeklinde olduğunu söylemişti, ki kompozisyonun tamamına baktığımızda bu sözlerin daha anlamlı olduğunu görebiliriz. Türkünün sözlerini farklı şekillerde söyleyen kişiler var, en yaygın olanı da "Aman ormancı canım ormancı" şeklinde olanı ama aslına uygun okumak en doğru tavır diye düşünmekteyiz. Eğer Muğla taraflarına yolunuz düşerse Muğla ile Yatağn arasındaki karayolunda Belen Kahvesi tabelasını görürsünüz. Gidip bir kahve içmek hoş olur:)
O günlerin imkânsızlıkları içerisinde Tevfik’i, tahta bir sal üzerinde köyden 23 kilometre uzaklıktaki Muğla Devlet Hastanesi’ne götürürler. Tevfik, çok kan kaybetmektedir. Mustafa, Doktor Veli Bey’e, “Babamın selamı var, bu adamı iyileştir” diye yalvarır. Doktor Veli Bey, “O ölecek, önce senin kolunu saralım” diye yanıt verir. O sırada Tevfik eliyle işaret edip Mustafa’yı yanına çağırarak, ”Ben ölüyorum, hakkını helal et” dedikten sonra can verir.
Bu arada Mustafa'nın anne tarafından akrabası olan Değirmenci Pisili Tahir Usta Gevenes Köyü’nde yaşanan bu acı olayın türküsünü bestelemiştir. Bu türkü bugün düğünlerde okunan, herkesin diline düşen Ormancı türküsüdür. Hayatının kalan yıllarını bu olayı unutmaya çalışarak geçiren Mustafa Şahbudak da 28 Mart 2005 günü İzmir Ege Üniversitesi Hastanesi’nde 83 yaşında ölür.
Müzeyyen Senar, Sümer Ezgü, Hale Gür, Ahmet Günday, Tolga Çandar, Kubat ve İbrahim Tatlıses gibi sanatçılar tarafından okunmuştur.
Dış bağlantılar Belen Kahve
19 81 GVE Ormancı Çık Kahvesi Ormanci Ege Orman Somut Soyut Teknik Aşama Eleman Orkestra Koro Çalışma Profosyonel Anlam Hazır Çok Edebiyat Sahip Eğitim

Ormancı ile ilgili aramalar ormancı türküsü ormancı türküsü Çıktı Belen Kahvesine (Ormancı) dinle ormancı sözleri çıktım belen kahvesine ile ilgili aramalar çıktım belen kahvehane kahve hane kahvesi cevze cezve kahvesine hikayesi çıktım belen kahvesi Plajlar ve Doğal Güzellikler: Çam ormanları ile kaplı doğası ve masmavi denizi ile ün yapmış Milas'ta bu güzelliklere yakından dokunmadan gezinizi noktalamak olmaz. Çarpıcı güzellikleri ile dikkat çeken Bafa Gölü Milli Parkı, şirin mi şirin Kazıklı Köyü, doğal güzellikler ile çevrili Zeytinlikuyu Plajı, harika bir yürüyüş parkuru olan Uyku Vadisi, bir balıkçı köyü olan Güllük Körfezi ve zeytin ağaçlarıyla çevrili Şeytan Yalısı Milas'ta görülmesi gereken yerlerin başında gelir.
baktım ovaya çıktım belen kahve ormancı sözleri, aman ormancı sözleri, ormancı türküsü, ormancı türküsü sözleri, ormancı türküsünün sözleri, ormancı türküsünün hikayesi, aman ormanci sozleri, ormancı türküsü hikayesi, ormancı türküsünün hikayesi kısa, ormancı hikayesi, ormanci sozleri, ormanci turkusu, Camiler ve Manastırlar: Milas'ın rengine renk katan birçok cami ve birkaç manastır göreceksiniz geziniz boyunca. Bunlardan en dikkat çekenleri; Milas Ağa Camii, Firuz Bey Camii, Yediler Manastırı ve Milas Ulu Camii'dir. Özellikle Yediler Manastırı Milas'ın tarihine ışık tutan önemli tarihi değerler arasında gelir.
Genç Piyanist ve Solist ORMANCI Piyano Damar Türkü Ege Zeybeği Çıktım Belen Kahvesi Nakarat Orman Çeşitli Ege Orman Somut soyut teknik aşama eleman orkestra koro çalışma profosyonel anlam hazır Çok edebiyat sahip Eğitim Milas İlçe Kaymakamlık Birim Personel Protokol Turizm Danışma Bürosu Hakları Haber Arşivi İlan Duyuru Halk Kılavuzu Hizmet Standartları Amacı Projeler Ulaşım İletişim Hikaye Öykü Vokalist Söyle Gelin Çay Yöre Bölge Kahvehane Merkez Şehri Alfabetik Liste Tel Telefon Ptt Forum Net İller

Fazlasını Göster

Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.
RSS