Güneş Yakartepe Kimdir, Sözlük ve Piyano
Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

Hüseyni Saz Eseri Semaisi Piyano Kanun Lavta Lavtacı Andon Enstrumantal Klasikler Saz Eseri Duygulu

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

URL

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Sorry, only registred users can create playlists.
URLAçıklama

Enstrümantel Türk Saz Müsikilerini Piyano ve Klasik Kemençe Sesleri ile Dinlediniz mi ?
Piyanist Güneş Yakartepe, "Hüseyni Saz Eseri Semasi Lavtacı Andon " Eserini Piyano Notalarını yazdı, Polifonik Şekil ile Piyano çaldı
Enstrümantal Türk Saz Eserlerini Piyano ve Kemençe Serisi: 1
Çok sevilen Musikilerimizi Piyano ile Dinleyince Umarım Güzel Bulursunuz, Umarım Hoşunuza Gider.
Yorumlarınızı ve Eleştirilerinizi bekliyorum. Sevgi ve Saygılar..
Lavtacı Andon
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Lavtacı Andon
Doğum adı Batrik Kiryazis
Ölüm 1915 - 1925
Köken Rum
Tarzlar Klasik Türk müziği
Meslekler Müzisyen
Çalgılar Lavta, ut
Önemli çalgılar
Lavtacı Andon, (ö. 1915 - 1925, İstanbul) Rum asıllı lavtacı, udi ve bestecidir. Kaç yılında doğduğu ve eğitimi hakkında bilgi bulunmamaktadır. Asıl adı "Batrik Kiryazis"tir. Civan Ağa ve Lavtacı Hristo'nun ağabeyi, Kemençeci Vasilaki ve Suphi Ziya Özbekkan'ın hocasıdır.

Kardeşleriyle birlikte oluşturduğu saz takımlarıyla uzun yıllar piyasada çalıştı, bu topluluklar köçekçe icrasında büyük başarı gösterdi. Besteci olarak özellikle saz eserlerinde başarılıydı. Üç tane peşrev, iki tane saz semaisi, bir tane mandra ve birkaç tane şarkı besteledi. En bilinen eserleri Hüseyni Peşrev ve Saz Semaisi’dir.

Bazı kaynaklara göre 1915'te , bazı kaynaklara göre 1925'te öldü.
Kaynakça ve dip notlar
Zaharya (Kürkçü Mir Cemil) (?-1740)
Bestekar Zaharya, Kürkçü Zaharya, Semâi Kürkçü adlarıyla da bilinir. Asıl adı Zacchariasdır. Doğum tarihine ait hiç bir kayıt bulunmamaktadır. 1740 yılı dolaylarında İstanbulda öldüğü tahmin edilmektedir. III.Ahmet ve I.Mahmudun huzurunda hanendelik ettiği ve Lale Devri (1718-1730)nin ünlü bestecilerinden biri olduğu bilinmektedir. Yaşadığı dönemde 1000den fazla olduğu tahmin edilen bestelerinden çok azı günümüze ulaşabilmiştir. Klasik kurallara tümüyle bağlı, teknik, estetik ve zerafetin iç içe geçtiği güçlü eserler vermiştir.
İstavri Efendi (?-1840)
Yaşamı hakkında hemen hiç bir bilgi yoktur. Günümüze ulaşan 4 eseri vardır. 1840 dolaylarında İstanbulda öldüğü tahmin edilmektedir.
Kemânî Zafiraki (?-1920)
Yaşamı hakkında hemen hiç bir bilgi yoktur. Günümüze ulaşan 6 eseri vardır. 1920 dolaylarında İstanbulda öldüğü tahmin edilmektedir.
Tiryaki (?-1750)
Gerçek adı Petrakidir. Yaşamı hakkında hemen hiç bir bilgi bulunmamaktadır. Yedisi "Peşrev ve Saz Semâîsi, ikisi "Beste" fornmunda 9 eseri günümüze ulaşabilmiştir.
Aleko Bacanos (1888-1950)
Kemençeci Aleko Bacanos, 1888de Silivride doğmuştur. Lavtacı Lambo Efendinin oğlu, Yorgo Bacanosun ağabeyidir. Kemençeyi kendine özgü bir üslupla çalmasıyla ünlüdür. Ünü İstanbul dışına taşmış, Paris, Berlin, Kahire gibi büyük merkezlerde konserler vermiştir. Bilinen 12 şarkı bestesi vardir. 1950 yılında, çalıştığı "Türkuvaz Gazinosu"nda bir fasıl sırasında fenalaşarak, ölmüş; Kurtuluştaki Aya Lefter Mezarlığına gömülmüştür.
Kemençeci Nikolaki (?-1915)
XIX. yüzyıl ortalarında İstanbulda doğduğu ve 1915 yılı civarında gene İstanbulda öldüğü tahmin edilmektedir. Lavtacı Civan ve Andon kardeşlerle uzun süre birlikte çalışmıştır. Türk müziği repertuarına 30 dolayında saz ve söz eseri kazandırmıştır. Saz eserleri güfteli şarkılarına oranla daha başarılıdır.
Kemani Todoraki (?-1860)
Yaşamı hakkında hemen hiç bir bilgi yoktur. Günümüze ulaşan 5 eseri vardır. 1860 dolaylarında İstanbulda öldüğü tahmin edilmektedir.
Kemânî Yorgi Efendi
Yaşamı hakkında çok kısıtlı bilgi vardır. Osmanlı sarayının en başarılı bestecilerinden biri olduğu, en basit ve ilkel sazlarla dahi dinleyenlerin ruhlarına hitab etmeyi bildiği kayıtlıdır. Hemen bütün sazları çalabilen Yorgi Efendi asıl şöhretini keman ile yapmıştı. Charles Fonton, 1751de batı kemanını ilk kez Türk müziğine soktuğunu belirtir. Günümüze ulaşan 10 kadar şarkısı vardır.
Ilya
Yaşamı hakkında bilinenler yok denecek kadar azdır. Doğum ve ölüm tarihleri yaklaşık tahminlerdir. Besteci olarak III.Selim ekolünün izlerini taşır. Güfteleri de kendisine ait olan 5 eseri günümüze ulaşabilmiştir.
Kemânî Corci (?-1805)
KARAOKE ENSTRUMANTAL SENFONİ SENFONİK SENFONİSİ POLİFONİ POLİFONİK RESİTAL RESİTALİ İNSTRÜMANTAL KONSER FON MÜZİĞİ KARAOKE MOLEDİ MELODİK KİTAP EZGİ SÖZSÜZ ÇALGISAL ESER HARİKA GÜZEL DİNLETİ ORJİNAL VİDEO KLİBİ İLAHİ ENSTRÜMAN TÜRKÜ ŞARKI İLAHİ ESER ŞARKISI RİTM FON MÜZİĞİ KARAOKE MOLEDİ MELODİ KİTAP EZGİ SÖZSÜZ ÇALGISAL ESER HARİKA GÜZEL DİNLETİ ORJİNAL VİDEO KLİBİ ENSTRÜMAN İL ŞEHİR PİYANO PİYANOLAR PİYANİST PİANO PIYANO PİYONA REPERTUAR SOLO MÜZİK MÜZİKLERİ OYUN HAVASI FOLKLOR DANSI

Fazlasını Göster

Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.
RSS