Güneş Yakartepe Kimdir, Sözlük ve Piyano
Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

Itri TEKBİR Makam: Segah Komalı Piyano Türk Osmanlı Tasavvuf Musikisi İTRİ Kimdir Nasıl Bilgi Koma N

Özel Video

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

URL

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Sorry, only registred users can create playlists.
URLAçıklama

Tarihi ve Kendisini Çok Sevdiğimden Habertürk Gazetesine Okurken Gazetede İlk Baktığım Yer Murat Bardakçı Köşesi olur. Yazısına Okuduğumda Konu Her Zaman ki Gibi Yine Çok İlgimi Çekti.
Daha da Öte Beni Çok Müthiş Heyacanlandırdı. Araştırmacı Murat Bardakçı Bence Bu Sefer Hedefi yine 12’ den Vurmuştu.
Konu Benimde Çok İlgilendiğim , Yaşadığım Bir Konu. Hem Osmanlı hem de Müzikle ilgili idi.
Tarihçi Murat Bardakçı, Cenazelerde Osmanlı Marşı Dururken Şopen'in Çalınmasını Eleştirmesine Tamamen Katıldım. İtri'nin tekbiri bence de ideal.
Bende Bu araştırmasını farklı pencereden inceledim.
Bende İtri Tekbir Esrerini 3 Farklı Şekilde Yorumladım.
Tarihçi Murat Bardakçı, Cenazelerde Osmanlı Marşı Dururken Şopen'in Çalınmasını Eleştirmesine Tamamen Katıldım. İtri'nin tekbiri bence de ideal.
Bende Bu araştırmasını farklı pencereden inceledim.
Bende İtri Tekbir Esrerini 3 Farklı Şekilde Yorumladım.
3- Üçüncü Video Çekimi; Piyano Nota Düzenlemesi Itri Tekbir eserini Komalı Piyano ile (segah makamı perdeli) çalınması.
Buhurizade Mustafa ITRI nin segah tekbirinin komalı piyano ile solo icrası
Bu Orijinal Nota Araştırmacı Murat Bardakçı Arşivindedir. Bence Fakat Çok Sert Armoniler İçermekte Ve Buhurizade Mustafa ITRI’nin Melodisinden Sert Ve Farklı Tınlamaktadır.
Bunun Bence 2 Nedeni Var . Segah Eserin Komasız Akustik Piyanoda, Makamın Verilememesi ve Son Halife Abdulmecit Efendi’nin Sert Eşlik Yazımı.
Murat Bardakçı’ nın çok iyi tanbur çaldığını ve Türk musikini çok iyi bildiğini, hatta bilgisi karşısında bazılarının secde ettiğini de benim gibi herkes biliyor.
ben çok genç ve öğrenci olduğum için, bu konudaki icra ve yorumlarımda hata var ise af edeceğini ümit ediyorum
Aşağıda MURAT BARDAKÇI HABERTÜRK GAZETE MAKALE YAZISI
"Murat Bardakçı: Neden Tekbir değil de Şopen ?" Son Halife’nin ‘Tekbir’i dururken niye Şopen?
Bizde de resmî sayılabilecek ve değişmeyen tek cenaze marşı budur
Türkiye, Cumhuriyet Bayramı’nı dün ilk defa tanksız, topsuz şekilde kutladı. Mehter vurdu, okçular oklarını attılar...
Gazetelerde okumuş, TV’lerde seyretmişsinizdir: Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası da tören sırasında Mozart’ın Türk Marşı’nı ve Ulvi Cemal Erkin’in meşhur “Köçekçe”sini icra etti...
Mozart’ın Türk Marşı, bestecinin 11 numaralı La Majör piyano sonatının minör tondaki üçüncü bölümüdür ve her dinlediğimde “Adamın toprağı bol olsun, Türk Marşı’nı Allah’tan ki bestelemiş, yoksa dünya musiki literatüründe bizi hatırlatacak özgün bir başka eser olmayacaktı” diye düşünürüm!
Zira, Erkin’in “Köçekçe”si, mâlûm, orijinal bir beste değil, asırlar öncesinden kalma Gerdaniye makamındaki bir “köçek”, yani kadın kılığına girmiş erkek dansçıların raksetmesi için yapılmış bir eserin orkestraya uyarlanmış şeklidir...
BİZİMLE NE ALÂKASI VAR?
Devlet törenlerinde senelerden buyana hep bu iki eser çalınır ve her seferinde hatırıma tuhaf bir soru gelir: Bütün askerî ve sivil cenaze merasimlerinde icra edilen Şopen’in meşhur “Cenaze Marşı”nın bizimle ne alâkası olduğu...
Cenaze Marşı’nın ne olduğundan kısaca bahsedeyim: Frederik Şopen’in 1830’larda bestelediği Si Bemol Minör 2 numaralı piyano sonatının üçüncü bölümüdür. Gerçi piyano eseridir ama ritminin ve melodisinin verdiği duygu neticesinde cenazelerde çalınmıştır ve başka besteciler tarafından daha bir hayli cenaze marşı bestelenmiş olmasına, yani musiki literatüründe cenaze merasimleri için yapılmış çok sayıda eserlerin bulunmasına rağmen Şopen’in marşı en meşhurudur.
Bizde de resmî sayılabilecek ve değişmeyen tek cenaze marşı budur! Hayata veda eden devletlûlar için Ankara’da yapılan bandolu ve top arabalı törenlerden tutun; memleketin dört bir yanında kaldırılan şehit cenazelerine kadar hüzünlü merasimlerin tamamına Şopen’in nağmeleri hâkimdir!
Şimdi bize ait olan, çok iyi bildiğimiz bir başka eserden ama o eserin bilmediğimiz bir uyarlamasından bahsedeyim: Meşhur “Tekbir”den ve Tekbir’in Son Halife Abdülmecid Efendi tarafından piyanoya uyarlanmış, notası şimdiye kadar görülmemiş ve hiç icra edilmemiş şeklinden...
HALİFE’NİN ORKESTRASYONU
Itri TEKBİR Makam: Segah Komalı Piyano Türk Osmanlı Tasavvuf Musikisi 53 Perde ile Çalma Koma Nedir Ne Demek Kimdir Nasıl Bilgi Makamları Perdeli Çalınması Üçüncü Video Çekimi Nota Düzenlemesi Mustafa İTRİ Tekbiri Komaları PiYano İle Solo İcrası Eserini Koma Piano Çalgı Çal Çalmak Çalma İlahisi Sufi İlahiler İlahileri Notası Dini Müzik Allahu Ekber Çaldı İtri Tam Sesler Arası Eşit Parça Yarım Sesler Arası Perde Perdesi Musiki Sesin Kulakla Çok Küçük Siyah Beyaz Tuş Tuşlar Bemol Diyez Nota Notalar Türk Müziği Itrı itrı Çalmak Tam İkili Aralık Eşit Koma Denir Tam Ses İki Sesleri Batı Tampere Sistemi Do Gamı Aralıkları 53 Perdeleri Porte Anahtar Perdeler Türk Sanat Müziğinde Perde İsmi Solfeji Gibi Özel Adları Vardır Porte İşarete Anahtar Denilir Türk Osmanlı Tasavvuf Musikisi Rast, Dügâh, Segâh, Çargâh, Nevâ, Hüseynî, Eviç Sufi

Fazlasını Göster

Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.
RSS