Güneş Yakartepe Kimdir, Sözlük ve Piyano
Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

İZMİR KAVAKLARI Dökülür Yaprakları Yöre Ödemiş İzmir PİYANO EGE TÜRKÜLER Çakırcalı Mehmet Çakıcı Efe

Özel Video

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

URL

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Sorry, only registred users can create playlists.
URLAçıklama

İZMİR KAVAKLARI Dökülür Yaprakları - Solo Piyano ve Solist ECE ile Güzel Ege Bölgesi Türküleri
Türküleri Kuyruklu Piyano ile Dinlediniz mi?.
Genç Piyanist Güneş Yakartepe, " İzmir'in Kavakları " Türküsünü Kuyruklu Piyano ile Çaldı ve Söyledi.
Solist; ECE YILDIRIM Sesi ile Ona Eşlik Etti.
Çakıcı Efe Ege Bölgesinde halkın dilinde dilden dile efsaneleşen bir kahramandır. Osmanlı’nın son zamanlarında devlet iradesinin iyiden iyiye kaybolduğu yıllarda (1800-1900) halk kendi kahramanlarını, kendi kurtarıcılarını çıkarmıştır. Kimileri bu boşluktan yararlanarak zalimlikler yapmışlar kimileri de adalet dağıtan güçlü yürekli halk kahramanı olmuşlar. Bu devirde Ege Bölgesinde’de Efelik çok meşhurmuş.
Çakıcı Efe de İzmir, Denizli, Aydın civarında hüküm sürmüş bir Efe’dir. O zamanlarda yaşadığı bölgede o kadar güçlenmiş ki Osmanlı ile egemen olduğu bölge konusunda resmi anlaşma yolları bile aramıştır. Çakıcı çoğu zaman dağlarda, kimi zamanda halkın yanına inerek zalimi durdurmuş, adalet dağıtmış, zenginden alıp fakir vermiştir. İzmir Ödemiş ilçesine bağlı Türkönü Köyü'nde doğmuş Ege efelik kültürünün en ünlü simaları biridir.. Adına yakılmış meşhur Ödemiş Kavakları türküsünde Çakıcı olarak anılan Çakırcalı Mehmet Efe 'dir (türküde "Kamalı Zeybek" şeklinde anılan da bir başka efedir Çakırcalı Mehmet Efe kimdir? Çakıcı olarak da tanınan Çakırcalı Mehmet Efe, 1872 yılında İzmir'in Ödemiş ilçesine bağlı Türkönü Köyünde dünyaya geldi. Annesi Hatice, babası eski Zeybeklerden Çakırcalı Ahmet Efe idi.
Baba–oğul her iki zeybeğin de kullandıkları Çakırcalı lakabının, birtakım kaynaklarda mensup oldukları bir Yörük aşiretinden gelme olduğu belirtilir.
Babası eşkıyalığı bırakmış, düze inmiş, kendi halinde bir köylü olarak yaşarken bu durumdaki eski zeybeklerin yeniden dağa çıkmalarını önlemek amacıyla verilen gizlice öldürülmeleriyle ilgili bir emir doğrultusunda zaptiye çavuşu Boşnak Hasan tarafından öldürüldü. Babasının öldürüldüğünde Mehmet, henüz 11 yaşındaydı. Uzun süre tütün kaçakçılığı yaparak yaşamını sürdürdü. Bu işte en büyük yardımcısı babası Ahmet Efe'ye de yardım etmiş olan Eşkıya Mustafa idi. Bir zaman sonra Hacı Eşkıya'nın geçmişte kendisini bırakarak başka bir gençle kaçan karısını ve kaçtığı genci Ödemiş'teki evinde öldürür. Kısa bir süre sonra da babasını da tuzağa düşürerek öldüren Boşnak Hasan Çavuş tarafından yakalanarak hapse atıldı. Ancak delil yetersizliğinden dolayı mahkemede beraat ederek serbest kaldı. Çakırcalı Mehmet memed mehmed Efe, Yaşar Kemal'in önemli eserlerindendir.
23 47 Gvz 1 İzmir'in Kavakları Dökülür Yaprakları Türküler Solfej Armoni Kontr Puan Çerçeve Sürdür İnsan Uzay Önder Bas Kursu Şan Kurs Yan Flüt Müzik Haber Piyano Ders Ödemiş Kavak Kavağı Ağacı Yaprak izmirin kavakları şarkı sözü İzmirin kavakları tolga çandar izmirin kavakları indir izmirin dağlarında çiçekler açar
İzmir Kavakları Piyano Ege Türkü Senfoni Yöre Ödemiş İzmir Çakırcalı Çakıcı Efe Zeybek Hikaye Öykü Nota Kahraman Osmanlı Bayrak Otantik Özgün Yörük Müzik Şanlı Yunan Savaş Harp Bayrak Otantik Özgün Hakiki Gerçek Esasen Çakıcı Efe Merhametli Vicdanlı Halkı Sever Cesur Cüretkar Mert Otoriter Bir Zeybeği Halkın İstibdat Yönetimi Karşı Bilinçli Hareket Temsil Müstebit Y Karşı Halk Ruhu Parlayan İsyan Eğilimi Çeşitli Koşullar Tercüman Olmuş Hayatı Gibi Ölümü Sonra Sürekli Büyük Kahramanı Niteliği Şöhreti Kazan İzmir Kavakları Dökülür Yaprakları Piyano Ege Türküler Yöre Ödemiş İzmir Çakırcalı Mehmet Çakıcı Efe

Fazlasını Göster

Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.
RSS