Güneş Yakartepe Kimdir, Sözlük ve Piyano
Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

Karaoke Piyano Bir Kızıl Goncaya Benzer Dudağın Beste: Amir Ateşi Güfte Melek Hiç Makam Usül: Düyek

Özel Video

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

URL

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Sorry, only registred users can create playlists.
URLAçıklama

Enstrümantal Şarkıları Piyano Tuş Sesleri ve Rebap ile Dinlediniz mi?. Eserleri Çok Sesli armpniler ile Acaba Sevecek misiniz?
Piyanist Güneş Yakartepe, "Bir Kızıl Goncaya Benzer Dudağın " Eserini Piyano Notalarını yazdı, Armonik KUYRUKLU Piyano çaldı ve Söyledi.
Enstrümental Şarkıları Türk Sazları ile Düetleri Piyano Serisi: 4
Eserleri Piyano ve Rebab ile Dinleyince Umarım Güzel Bulursunuz, Umarım Hoşunuza Gider.
Yorumlarınızı ve Eleştirilerinizi bekliyorum. Sevgi ve Saygılar...

Bir kızıl goncaya benzer dudağın
Açılan tek gülüsün sen bu bağın
Kurulur kalplere sevda otağın
Kimbilir hangi gönüldür durağın

Her gören göğsüme taksam seni der
Kimi ateş gibi yaktın beni der
Kimi billur bakışından söz eder
Kimbilir hangi gönüldür durağın

Beste: Amir Ateş
Güfte: Melek Hiç
Makam: Muhayyerkürdi
Usûl: Düyek

yon 2 Son Rebap Bir Kızıl Goncaya Benzer Dudağın Videosu Mynet Enstrümantal Sözsüz Piyano Tür 72 Versiyon 2 Son Rebap Bir Kızıl Gonca Benzer Dudağın Videosu Mynet Enstrümantal Sözsüz Piyano Türk Rebab Kabak Kemane Yaylı Tambur Müziği Sazları Yaylı Sazı Geleneksel Tarih Müzik Aleti Etkin Kültür
Bir kızıl goncaya benzer dudağın
Repertuar No Eserin İlk Dizesi: Bir kızıl goncaya benzer dudağın
Söz Yazarı: Melek Hiç
Makam: Muhayyer Kürdî
Form: Şarkı
Usul: Düyek
Bestekar: Amir Ateş
Notayı Gönderen: EKREM ZAMAN
NOTALAR:Görüntülenme Sayısı
Bir kızıl goncaya benzer dudağın' kime atfedildi
Bir Kızıl Goncaya Benzer Dudağın Bestesi kime yazıldı kimin için nasıl bestelendi? Atatürk'ün Türk Müziğini yasakladığı söylentisi nasıl çıktı? Atatürk Osman Tamburacı'nın babasına niye kızdı?
Eğitimine hafızlıkla başlayan Amir Ateş küçük yaşlarda İstanbul’a gelerek zamanın ünlü bestekârlarından Sabahattin Volkan Saadettin Kaynak Kemal Batanay gibi büyüklerden dersler almış.
Şu anda yaşayan dört büyük (Alaaddin Yavaşça Erol Sayan Bilge Özgen) bestekârdan biri. “Bir Kızıl Goncaya Benzer Dudağın” “Ben seni Unutmak İçin Sevmedim Seni Ben Unutmak İstemedim ki Gurbet O kadar Acı ki Ne Varsa İçinde Yaş Otuz beş Yolun Yarısı Eder” gibi sayıları 2000 i bulan bestesi bulunmaktadır.
Her bestenin bir anlamı ve gayesi olduğunu bu sohbeti okuyunca daha iyi anlayacaksınız.
Böylesine büyük ve değerli bestekâr ile sohbet etmek fırsatı bulduğum için kendimi şanslı görüyorum.
“BİR KIZIL GONCAYA BENZER DUDAĞIN” ŞARKISI RESULULLAH EFENDİMİZE İTHAFDI
Amir ateş denilince eminim benim gibi birçok insanın aklına “Bir kızıl goncaya benzer dudağın” şarkısı gelir. Aynı şekilde bu parçayı dinleyenlerin de aklına ilk gelecek isim Amir Ateş’tir. Bu şarkının hikayesi nedir?
“Bu şarkı Resulullah Efendimize ithaftır. Şarkının sözlerini yazan Melek Hiç Hanım şiirlerinde O’na olan aşkını sevdasını ona olan minnet ve şükranını dile getiren sözler yazardı. O başkasına değil Ya Yüce Mevla’ya ya Cenab-ı Pir’e ya da Resulullah Efendimize yazardı. Ama siz bir kıza ya da herhangi bir delikanlıya yazdığını zannedersiniz” dediler.
Yani bu şarkı Peygamber Efendimiz için mi yazılmış?
Evet O’na ithafen yazılmış. Ben deO benim 5 dakikada yaptığım bir şarkıdır. Böyle bir şey olacağını ummamıştım. Bunda bir esrar var ama nedir? diye düşümdüm. Sonra bir gün televizyonda “Amir Hocamızın o şarkıdan başka şarkı yapmasına gerek yok. Bu şarkı bin tane şarkıya bedel. Çünkü bunun Resulullah Efendimize ithaf bir şiir güfte olduğunu biliyoruz” dediler.
MEHMET ŞARKIYI BESTELEME VESİLE OLDU
Bu besteyi nasıl yaptınız?
Çok yakın bir ailenin yanında Kadıköy’de kalıyordum. Akşamları evime geldiğimde yemeğimi yer çayımı kahvemi içer namazımı kılar ve bitişikteki daireme geçerdim. Yine bir akşam yemek hazırlığı yapılırken evin 7-8 yaşındaki oğlu Mehmet ile oyun oynuyordum. Işılar söndü Mehmet korkmasın diye kucağıma aldım ve pencerenin yanına götürdüm. Yoldan geçen arabaları yolu göstererek oyalıyordum “Mehmet bak” falan derken hemen yan tarafta bir piyano vardı. Çocuk ağlamasın diye piyanonun başına gittim ve “dım dım dım” diye çaldım. O zaman hemen Mehmet’in hali gözümün önünde o güfte ile özdeşleşiverdi.
Güneş Piyanist Fan Yayıncılık Şiir Çocuk Kitap Dergi Vitrin Sahaf CD DVD Müzik Türk Halk Müziği Klasik Beğen Paylaş kişi bunu beğendi eski Notalar Dernekler Etkinlikler Videolar Basında Duyurular İletişim Müzik Bilgileri Fasıllar Şiir Antoloji Ana Sayfa Yardım İletişim Şiirİ Kitap Etkinlikler Şarkılar Resim Forum Nedir Üyeler Gruplar Mesajlar Şiirler Top 100 A Listesi Yeni Şiirler Günün Versiyon 2 Son Rebap Bir Kızıl Goncaya Benzer Dudağın Videosu Mynet Enstrümantal Sözsüz Piyano T

Fazlasını Göster

Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.
RSS