Güneş Yakartepe Kimdir, Sözlük ve Piyano
Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

Kız Çocuğu Hiroşima Genç Piyanist Beste: Güneş Yakartepe Orjinal Yeni Besteyi Beğenecek Misiniz? Şai

Özel Video

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

URL

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Sorry, only registred users can create playlists.
URLAçıklama

Yeni Yaptığım Besteleri Piyano Tuş Sesleri ve Rebap ile Dinlediniz mi?. Bestelerimi Çok Sesli (Polifoni) Form ile Acaba Sevecek misiniz?
Piyanist Güneş Yakartepe, "Kız Çocuğu Hiroşima " bestesinin Piyano Notalarını yazdı, Polifonik Şekil ile Piyano çaldı ve Söyledi.
Yeni bestelerim Türk Sazları ile Düetleri Piyano Serisi: 4
Yeni besteleri Piyano ve Rebab ile Dinleyince Umarım Güzel Bulursunuz, Umarım Hoşunuza Gider.
Yorumlarınızı ve Eleştirilerinizi bekliyorum. Sevgi ve Saygılar...
Bestemin Şiiri Nazım Hikmet 'e Aittir.
Kız Çocuğu (şiir)
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bekleyen değişiklikler bu sayfada görüntülenmektedirKontrol edilmemiş
Şiirinin (fotoğraftaki başlığı "Ölü Kızcağız") Nazım Hikmet tarafından daktiloda yazılmış bir kopyası ve Japon çocukların teşekkürlerini bildirdikleri bir mektubu

Kız Çocuğu, Nazım Hikmet tarafından yazılmış bir şiirdir. Hiroşima'da Atom bombasıyla yedi yaşındayken öldürülen bir kız çocuğunun on yıl sonraki barışa çağırısını anlatmaktadır. Savaş karşıtı bir mesaj olarak büyük başarı kazanmış ve birçok sanatçı tarafından bestelenmiştir.Bu şiir,Sadako Sasaki anısına yazılmıştır...Atom bombası,Sadako Sasaki 1 yaşındayken Hiroşima'ya atılmıştı.10 yıl sonra,Sadako lösemiye yakalandı...Turnalar katlamaya başladı,çünkü,kağıttan bin turna kuşu efsanesi der ki:Bir insan hastalanınca kağıttan 1000 turna yaparsa,bunu gören tanrılar o kişiyi sağlığına kavuşturacaktır...Bunu bilen Sadako,hastalığını cesaretle karşılayıp turnaları katlar ve konuşur turnalarıyla:"Kanatlarınıza huzur yazacağım.Böylece tüm dünyada uçabileceksiniz.."Ama Sadako,ne yazık ki 644.(altı yüz kırk dördüncü)turnayı katlarken ölür...Hiroşima'da Sadako için bir anıt yapılır ve ABD'deki Seattle Barış Parkı'na bir heykeli dikilir.Şiirde 7 yaşında olduğu uyumlu olması için yazılmıştır...Sadako aslında 11 yaşında ölmüştü.

KIZ ÇOCUĞU

Kapıları çalan benim,

Kapıları birer birer.

Gözünüze görünemem,

Göze görünmez ölüler.

Hiroşima 'da öleli,

Oluyor bir on yıl kadar.

Yedi yaşında bir kızım.

Büyümez ölü çocuklar.

Saçlarım tutuştu önce,

Gözlerim yandı kavruldu

Bir avuç kül oluverdim.

Külüm havaya savruldu.

Benim sizden kendim için

Hiçbir şey istediğim yok.

Şeker bile yiyemez ki kaât gibi yanan çocuk.

Çalıyorum kapınızı,

Teyze,amca bir imza ver.

Çocuklar öldürülmesin

Şeker de yiyebilsinler.

Zülfü Livaneli Nazım Türküsü'nde bu şiir üzerine yaptığı besteyi seslendirdi. Kız Çocuğu'nun I Come And Stand At Every Door olarak bilinen bir çevirisi The Byrds tarafından Fifth Dimension albümünde Pete Seeger tarafından en:Headlines & Footnotes albümünde ve This Mortal Coil tarafından Blood albümünde seslendirildi.

Japonya'da yıllarda işçi ve savaş karşıtı haraketleri için çeşitli şekilde Japonca'ya çevirildi ve bestelendi. 5 Ağustos 2 başlığı altında yorumlandı. Daha sonra 2 ilk ve özel baskısına ilave edildi. (İkinci baskısından sonra yer almıyor piyanist Fazıl Say Nâzım Oratryosu için bir parça besteledi.
Nâzım'ın Hiroşima'ya olan hasasiyeti dikkat çekicidir. Hiroşimo'da Atom bombasıyla öldürülen tek Rus göçmeni Albay Pol Lehçe yazılış Nâzım Hikmet ile uzaktan akrabası olup olmadığı bilinmemektedir.

Chitose Hajime'nin yorumladığı parça Toyama Yuzo'nun bestesi ve Ryuichi Sakamoto'nun düzenlemesi olup Nobuyuki Nakamoto'nun Japonca çevrisini temeline alarak biraz değişiklik yapıldı. Bu parçanın sözlerinin bir kısmı:
Yazarlarımız İsa köyü Duyurular Şiirler Ziyaretçi Defteri RADYO DEM Düzenle info Aşık Daimi PDF Yazdır e-Posta Ozanlar Aşıklar HAYAT Image Aşıkı Daim
Güzel Aşık Cevrimizi Türküsünü Arkadaşınıza Gönderin Güzel Aşık Cevrimizi Albümü Türkünün Bulunduğu Albümler Türkü Hakkında Görüş Düzeltme Bildirmek İstiyorum Yazdır Paylaş Erzincan yöresine ait diğer türküler Adam Ağladan Oldum Ah Elmadan Elmadan Ak Çalının Dibinde Kavağa Bak Kavağa Akşamın Vakti Geçti Ala Geyik Ne Boynunu Sallarsın Aşıklar Neylesin Seni Aşıklarda Olan Efkar Atın Üstünde Eğer Atladı Geçti Eşiği-2 Atlarını Tepe Tepe Geldiler Badı Saba Dost Eline Varırsan Bağa İndim Üzüme Bağdat'lıyam Bahtım Yok Bahçanın Kapısın Açtım Bahçesinde NaneyemTüm Liste Albümler anasayfa notalar sözler bağlama hikayeler gönül verenler halk müziği yazılar kitaplık konser tv linklerimiz görüşlerinizHerhangi bir konuda yazışmak için turkuler turku Güfte Söz Şiir Nazim Hıkmet Güftem Sözü Şiiri NazımHikmet
Kız Çocuğu Hiroşima Genç Piyanist Beste: Güneş Yakartepe Orijinal Yeni Besteyi Beğenecek Misiniz? Şair Nazım Hikmet Ran Piyano Rebap Kabak Kemane Yaylı Türk Müziği Sazları Zülfü Livaneli Besteleri Küçük Genç Pianist Şiir Vokal Rebab Güfte Sözü Bestekar Cocuk Yavru Japon Atom Bomba Şehri Şehir Japonca Japonya Diyor Hiroşima İçin Nazım Hikmet Kendi Sesi Okuduğu Şiirleri Çocuklar Öldürülmesin Şeker Yiyebilsinler Çok Şaşırtıcı Ama Türkçe Söylüyor Bestesini Teorisi 1. Dünya savaşı Savaş Uçak Japonlar attığı Türk Müziği Makaleler Dış Duyurular Türk Müziği ses eğitimi alan öğrenci Fasıl faz derleme derlenmiş bilgiler Klasik aranje kitap rusya sürgün Güzel Son Aranje aranjor

Fazlasını Göster

Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.
RSS