Güneş Yakartepe Kimdir, Sözlük ve Piyano
Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

Kuyruklu Piyano & Viyolansel Dinle Sözümü Sana Direm İlgili Görüş Mevlevi Ayini Sistem Hane Mevlevih

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

URL

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Sorry, only registred users can create playlists.
URL



Açıklama

Tasavvuf Müziklerini Piyano Tuş Sesleri ve Çello ile Hiç Dinlediniz mi?. İlahilerimiz Çok Sesli (Polifoni) Form ile Acaba Sevecek misiniz?
Piyanist Güneş Yakartepe, " Dinle Sözümü Sana Direm Özge Edadır Sema Safa Cana Şifa Ruha Gıdadır " ilahisini Piyano Notalarını yazdı, Polifonik Şekil ile Piyano çaldı ve Söyledi
Viyolansel'in büyülü ezgisi ile ona eşlik etti. Türk Tasavvuf Müsikileri Solo Piyano ve Yaylı lar Çello Serisi: 1
Çok sevilen Tasavuf Musikilerimizi Piyano ve Tambur ile Dinleyince Umarım Güzel Bulursunuz, Umarım Hoşunuza Gider.
Yorumlarınızı ve Eleştirilerinizi bekliyorum. Sevgi ve Saygılar.
Dinle sözümü sana direm özge edadır
Repertuar No: Eserin İlk Dizesi: Dinle sözümü sana direm özge edadır
Söz Yazarı: Makam: Segâh Form: İlâhi Usul: Yürük Semâî Bestekar:
Dinle Sözümü Sana Direm Özge Edadır

dinle sözümü sana direm özge edadır
derviş olana lazım olan aşk-ı hüdadır
aşıkın nesi var ise maşuka fedadır

ey sofu bizim sohbetimiz cana şifadır
bir curamızı nuşedegör derde devadır
hak ile ezel ettiğimiz ahde vefadır
sema safa cana şifa ruha gıdadır

gelin aşk ile talib-i cuyande olalım
zevk ile safalar sürelim zinde olalım
hazreti mevlanaya gelin bende olalım
sema safa cana şifa ruha gıdadır

Şem-i ruhuna cismimi pervane düşürdüm
Evrak-ı dili ateş-i suzana düşürdüm
bir katre iken kendimi ummane düşürdüm
takrir eylemem derdü derunum elemim var
Mevlayı seversen söyletme beni gamım var
Çello viyolansel Cello viyola
Mevlana'nın Tasavvufla ilgili görüşlerini sistemli hale getirerek Mevleviliğe bir tarikat olarak gerçek biçimini kazndırmış olması onun en büyük başarılarından birisidir. Sultan Veled, Mevlevi dergâhının ilk kurucusu olarak tarihe geçen bir isimdir.[8]
Sultan Veled, Cumartesi gecesi, seksen altı yaşında Hakk’a yürümüş, cenaze namazını, vasiyeti üzerine, kıldırmış ve Kubbe-i Harda altında babasının yanına ve sağ tarafına sıralanmıştır. Vefatından evvel şu rubaiyi ve beyti okumuştur: “Benim gibi ruh alemine bakınız. Aczi bırakınız, kuvvetli olunuz. Zarif insanlar birer birer gittiler. Sıra bize geldi, hazır olunuz.” “Bu gece, mutluluğa erdim ve kendi benliğimden kurtulduğum gecedir.”
EDEBİ YÖNÜ
Sultan Veled, babası Mevlâna Celaleddin-i Rumî ile beraber insanlara doğru yolu gösteren ve nasihat veren eserlerini Farsça’nın yanında Türkçe olarak da kaleme almıştır. Sultan Veled, Farsça eserlerinin içinde bazan Gazel , bazan da Mesnevi biçiminde söylenmiş Türkçe beyitler bulunmaktadır. Bunlar konuları bakımından Farsça manzumelerinden ayrılmayan dinî, tasavvuf, ahlâkî akidelerle babasının şöhretini Türk halkı arasında yaymak için yazılmış şiirlerdir. Bu Türkçe beyitlerin Türk dili tarihi bakımından değeri oldukça fazladır.
serlerine ve şiirlerine baktığımızda Sultan Veled'in , Farsça ve Arapça’nın yanında Türkçe ve Rumca da bildiği ve bu dört dilde şiirler yazdığı ortaya çıkmaktadır. Dinî bilgisi, âyet ve hadis kültürü, Tasavvuf yönü ve diğer bilgileri yanında, edebî birikimi de oldukça iyi durumdadır.
Sultan Velet, Konya şehrinin “Ey Konya halkı, bilin ki siz, can şehrinden doğmuşsunuz.
Değil mi ki bu şehir, o Hümâ kuşunun yuvasıdır, artık siz de zamane kuşlarına benzemeyin"
Sultan Veled, eserlerinde mevzu bakımından olduğu gibi, fikir, eda ve ifade bakımından da Mevlâna’yı örnek alır, ondan iktibaslarda bulunur, onun gibi tekrirler yapar.
Sultan Veled, eserlerinde mevzu bakımından olduğu gibi, fikir, eda ve ifade bakımından da Mevlâna’yı örnek alır, ondan iktibaslarda bulunur, onun gibi
Şairliği bakımından babası kadar başarılı olmasa da Mevlana'nın izleyicisi olan Sultan Veled buna rağmen 13.Yüzyıl Divan Edebiyatı nın ve dini Tekke ve Tasavvuf Şiiri ve Edebiyatının önde gelen isimlerinden birisidir. Çok sayıda derviş yetiştiren Sultan Veled Mevleviliğin yayılması için çok çaba sarfetmiş Anadolu’ya pek çok mürid yetiştirip yollayarak görüşlerinin yayılmasında ve düşüncelerinin yaygınlaşmasında çok başarılı olmuştur. Tasavvufun ilkelerini öğretmek maksadıyla yazdığı eserlerinde Türkçe yazdığı şiirlerinde sade samimi sıcak ve anlaşılır bir dil kullanmıştır. Sultan Veled'in yazdığı bu Türkçe şiirler Eski Anadolu Türkçesinin 13. Yüzyıl Divan Edebiyatındaki bilinen ilk örnekleridir. Bu bakımdan 13 yy Anadolu Türkçesinin dil hususiyetlerinin ortay konulmasında bu şiirlerin çok önemli katkıları olmaktadır. Fakat Sultan Veled az sayıda Türkçe şiir yazmış olmasına rağmen devrin eğilimleri gereği eserlerinde daha çok Farsçayı kullanmış ve o da bu modaya uymuştur.
Kuyruklu Piyano & Viyolansel Dinle Sözümü Sana Direm İlgili Görüş Mevlevi Ayini Sistem Hane Mevlevihane Özge Eda Semazen Sefa Can Şifa Ruh Gıda Piyano Düeti Neyzen İLAHİSİ İlahiler Piyanist Viyolansel Yaylı Sazları Ekşi Sözlük Ansiklopedi Kitap Söz Usb Uzman Uzmantv Zaman Tv Trt Müzik Trtmüzk Kral Televizyon Ünlü Üretici Usta Üstad Üzerinde Virtiöz Virtüöz Vikipedi Ney Profesyonel Akustik Vst Stüdyo Proje Yeni Başlayanlar Yarışma Sözleri Arabesk Fantezi Halk Sanat Sanatçı Rumeli Türkiye Resital Solo Koro Topluluk Orkestra Alıştırma

Fazlasını Göster

Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.
RSS