Güneş Yakartepe Kimdir, Sözlük ve Piyano
Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

MECİDİYE MARŞI Sultan Abdülmecid Osmanlı Müzikler

Özel Video

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

URL

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Sorry, only registred users can create playlists.
URLAçıklama

MECİDİYE MARŞI - Osmanlı Ulusal Marşları Solo Piyano ile.
Türk Osmanlı Hanedanları - Osmanlı Devleti Saray Müzikleri
Genç Piyanist Güneş Yakartepe, " MECİDİYE MARŞI " Eserini akustik Kuyruklu Piyano ile çaldı.
“Sultan Abdülmecid için, Osmanlı Milli Marşı; ” Osmanlı Sarayı Müziği Piyano Solo Serisi: 2
Genç Piyanist beğeni, Destek ve Güzel Yorumlarınızı Bekler.

Sultan Abdülmecid için MECİDİYE MARŞI Eseri Hakkında Bilgi
Tanzimat Devri sırasında ilk ulusal marş olan MECİDİYE Marşı bestelenmiş ve bugün Türkiye Cumhuriyeti 'nin kullandığı "Beyaz ay yıldızlı al bayrak" resmi bayrak olarak kabul edilmiştir. Osmanlı İmparatorluğu, resmi olarak bu marşları kullanmıştır:
Mecidiye Marşı, 1839-1861 yılları arası kullanıldı. Guiseppe Donizetti tarafından Abdülmecit için bestelendi.
Osmanlı İmparatorluğu 19. yüzyıla kadar resmi ya da ulusal bir marşı olmamıştır. Padişah II. Mahmut döneminde, yeniden yapılandırıldığı sırada Guiseppe Donizetti, Osmanlı İmparatorluğu'na çağırılmıştır. Donizetti Paşa olarak da bilinen Guiseppe Donizetti tarafından batı müziği türünde bestelenen Mahmudiye Marşı, Osmanlı İmparatorluğu'nun ilk resmi marşı olmuştur. Fakat bu marş, aynı dönemdeki diğer monarşi devletlerin marşı gibi ulusal bir marş değil de kraliyet marşı olmuştur. Osmanlı İmparatorluğu marşları resmiyete dayalıdır ve birçoğunun bestecisi bilinmemektedir.Marşların şimdiki hali sitelerde sadece melodi şeklide bulunmaktadır.
Tanzimat Devri sırasında ilk ulusal marş olan MECİDİYE Marşı bestelenmiş ve bugün Türkiye Cumhuriyeti'nin kullandığı "Beyaz ay yıldızlı al bayrak" resmi bayrak olarak kabul edilmiştir. Osmanlı İmparatorluğu, resmi olarak bu marşları kullanmıştır:
Mecidiye Marşı, 1839-1861 yılları arası kullanıldı. Guiseppe Donizetti tarafından Abdülmecit için bestelendi.
Giuseppe Donizeetti Bergamo ( Lombardiya, İtalya) doğdu.Çoğu müzisiyen olan bir aile ortamı içinde yetişti. Sonradan tanınmış bir opera bestecisi olan Gaetano Donizetti onun küçük kardeşi idi. Bergamo'da amcası Carini Donizetti'den flüt dersleri aldı. İlk müzik derslerini icin yeni acilan di Musica adlı okula devam etmek istedi ama 17 yasinda yaşı büyük olması nedeniyle konservatuvarlara kabul edilmedi. Kardeşi sonradan opera bestecisi olarak ün yapacak Gaetano'nun müzik hocası Bergamo'da yerleşik Alman besteci den bir süre bedava 19 müzik dersi aldı. Osmanlı Hükümeti’ nin gönderdiği özel bir yelkenliyle 17 Eylül 1828’de İstanbul’a geldi. Mızıkayı Hümayun’u kurdu. İlk Türk bandosunu gerçekleştirdi. Abdülmecit’e Mecidiye Marşı nı 1839 besteledi, 1841’de miralay, kısa bir süre sonra liva paşa rütbesi verildi.
MECİDİYE MARŞI Sultan Abdülmecid Osmanlı Müzikler MECİDİYE MARŞI, Sultan Abdülmecid ,Osmanlı Müzikler, Giuseppe Donizetti, paşa, devlet, MARŞI Solo Piyano Türk Osmanlı Hanedanları Osmanlısı Devleti Sarayları Müzikleri Genç Piyanist Eseri akustik çaldı çal çalma Avrupa Klasik Batı Müziği Osmanlısı Sarayı Sultan Hanedan Piyano Solo Serisi Eseri Bilgi Mehter Şarkı Mızıka-yı Humayun Askeri Bando Mehter Büyük Mecid Marş Sultanı Abdülmecit Türki Devleti Beyaz Ay Yıldızlı Al Bayrak Resmi Kabul İmparator Besteci Imperial Anthem Ottoman Empire Mızıkayı Hümayun

Fazlasını Göster

Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.
RSS