Güneş Yakartepe Kimdir, Sözlük ve Piyano
Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

Piyano Kanun Bayati Peşrevi Seyfettin Osmanoglu Son Osmanlı Devleti Sarayı Şehzade Küçük Veliaht Ses

Özel Video

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

URL

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Sorry, only registred users can create playlists.
URLAçıklama

Enstrümantel Osmanlı Saz Müsikilerini Piyano ve Kanun Sesleri ile Dinlediniz mi ?
Piyanist Güneş Yakartepe, " Bayati Peşrev - Seyfettin Osmanoglu " Eserinin Notalarını yazdı, Çoksesli Armoni ile Piyano çaldı .
Enstrümantal Türk Osmanlı Saz Eserlerini Piyano ve Kanun Serisi: 4
Çok sevilen Musikilerimizi Piyano ve Kanun ile Dinleyince Umarım Güzel Bulursunuz, Umarım Hoşunuza Gider.
Yorumlarınızı ve Eleştirilerinizi bekliyorum. Sevgi ve Saygılar...
ŞAHZADE SEYFETTİN EFENDİ
Şehzade Seyfettin Efendi (Prince Seyfettin) (1874-1927)
Sultan Abdülaziz’in en küçük oğlu, Hicaz muhayyer makamlarında murabba besteleri, şehnaz makamında bir kârı, mahur tavşan takımı ve çeşitli makamlarda peşrevleri, saz semaileri, bir de rast longası bilinmektedir. Klasik zevke bağlı bir besteci olan Şehzade Seyfettin’in bayatî peşrevi Türk musikisi repertuvarının en güzel saz eserlerindin biridir. Eserlerinin tamamı ortaya çıkmamıştır. Mehmed Seyfeddin Efendi (d. 1874; Dolma bahçe Sarayı - ö. 1927, Nice ,Fransa), Osmanlı şehzadesi. Sultan Abdülaziz'in 5. oğludur. Annesi Gevheri Kadınefendi'dir.
Küçük yaşta yetim kalınca, kuzeni II. Abdülhamid tarafından yetiştirilmiştir. Bahriye'ye intisap etmiş ve Bahriye Ferikliğine (Oramiral) kadar yükselmiştir. Boğaziçi ndeki Şirket-i Hayriyye vapurlarında kaptanlık yapmıştır. Türk Musikisi ile ciddi şekilde ilgilenmiş, ilahiler, sözlü eserler ve saz eserleri bestelemiştir. Tanburi idi. Osmanlı Hanedanı içinde Musiki ile en profosyonel şekilde ilgilenen şehzadedir. Türkiye'den ayrıldıktan sonra yerleştiği Nice'te, bağırsak rahatsızlığından vefat etmiştir. Cenazesi Suriye'ye götürülerek, Şam'da Süleymaniye Camii haziresine defnedilmiştir.
Çocukları;Osmanlı padişahlarının oğulları babalarının sağlığında yüksek haslarla görevlendirilirlerdi. Bu suretle bütün askeri, siyasi, idari işlerde yetiştirilirlerdi. Yanlarında annesi, hocaları, askerleri ve maiyeti olduğu halde sancağa gönderilirlerdi. Sancakta bulunan şehzadelere Çelebi sultan denirdi. Osmanlılarda şehzadeler on - onyedi yaşına geldiklerinde sancaklara gönderilir, lala dediğimiz çok tecrübeli bir devlet adamının gözetiminde hem işleri yürütür hem de yetiştirilirlerdi. Yanında bulunan diğer görevliler şunlardır: Defterdar, Nişancı, Ruznamçeci, Çavuşbaşı, Divan katibi, Miralem, Mirahor, Çeşnigir, Kapıağası, tabib, bahçivan vb. Bu ise bizlere küçük bir devlet teşkilatlanmasının örneğini gösterir ki bu sayede şehzade mükemmel bir şekilde yaşayarak eğitimini almış olur.

Şehzadeler kendi sancaklarında zeamet ve tımar tevcih edebilir, berat ve hükm verebilir, askerleriyle birlikte savaşlara katılabilirlerdi. Ancak yapacakları tüm işlerde merkeze bilgi vermek zorundaydılar. Böylece Osmanlı Devleti şehzadeleri yetiştirirken merkezi otoriteyi ihmal etmemiştir. Devletin başarılı olmasının temel sebebi, merkezi otoritesinin çok güçlü olmasındandır. Tarih içerisinde merkezi otoritesi en güçlü olan devlet Osmanlı Devletidir. En uzun ömürlü olan Türk devleti de bu sebebledir ki Osmanlılar olmuştur.

Şehzadeler Anadolu da belli başlı şehirlerde görev almışlardır. Önemli şehirler şunlardır ; Manisa, Amasya, Konya, Trabzon, Kütahya, Sivas, Sinop, Muğla, Bursa, İzmit, Eskişehir ve Balıkesir’dir. Şehzade sancakları içerisinde ise en meşhur olan Manisa'dır. Bunun sebebi ise burada yetişen şehzadelerden padişah olanın çok olmasıdır. Manisada görev yapan şehzadeler şunlardır; Yıldırım Beyazıd’ın oğlu Süleyman Çelebi, II.Murat’ın oğlu II.Mehmet (Fatih) II.Mehmet'in oğlu Mustafa, II. Beyazıt'ın oğulları Abdullah ve Mahmut, Yavuz Selim’in oğlu Süleyman ( Kanuni ), Kanuninin oğulları Mustafa ve Mehmet, II. Selim’in oğlu Murat, II.Murat’ın oğlu Mehmettir.


Beyati Peşrev Osmanlı Şehzade Seyfettin Osmanoğlu Senfonik Çok Sesli Piyano Kanun Senfonisi Ses Senfoni Son Osmanlısı Osmanlıca Ders Kurs Devleti Saray Şehzadesi Paşa Piyano Düeti İcra Saz Eserleri Pesrev Çoksesli taksim fasıl MELODİK KARAOKE KAROKE SLOW HAFİF Piyanist Eser Son Kanuni Saray sultan
Enstrumantal ,piyano, Osmanlı , Osmanlıca ders,klsiak türk müziği, Beyati Peşrev Kanun Osmanlı Şehzade Seyfettin Osmanoğlu Senfonik Çok Sesli Piyano Kanun Senfonisi Ses Senfoni Son Osmanlısı Ders Kurs Devleti Saray Şehzadesi Paşa Piyano Düeti İcra Saz Eserleri Pesrev Çoksesli taksim fasıl MELODİK KARAOKE KAROKE SLOW HAFİF Piyanist Eser Son Kanuni Saray sultan Keman Obua Senfonik Çok Sesli Çoksesli Ses Senfoni Senfonisi Beyati Peşrev Kanun Seyfettin Keman Obua Senfonik Çok Sesli Çoksesli Ses Senfoni Senfonisi Beyati Peşrev Kanun Seyfettin Osmanoglu Son Osmanlı Devleti Saray Şehzadesi Paşa Piyano Düeti İcra Sa Bayat Bayati Beyati Peşrev

Fazlasını Göster

Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.
RSS