Güneş Yakartepe Kimdir, Sözlük ve Piyano
Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

Piyano Ödemiş Türküsü BADEMLİ'YE EFEM BİR İNCECİK KIŞ OLDU Oyun Havaları Zeybekler Kültür Yapı İdari

Özel Video

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

URL

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Sorry, only registred users can create playlists.
URLAçıklama

Türküleri Piyano Sesleri ile Dinlediniz mi? Çok Sesli Form ile Türküler.
Piyanist Güneş Yakartepe " Bademli'ye Efem Bir İncecik Kış Oldu - Ödemiş yöresi " Türküsünü Piyano çaldı ve Söyledi.
Solistimiz Ona Vokalde Eşlik Etti.
Türk Halk Müziği Solo Piyano Serisi: 9
Çok sevilen Eserleri Piyano ile Dinleyince Umarım Güzel Bulursunuz, .
Bademliye Efem Bir İncecik Kış Oldu

bademli'ye (efem) bir incecik kış oldu
duyan duydu (efem) duymayanlara düş oldu
ince mehmet (efem) efelere baş oldu

akan çaylar (aman) kan göründü gözüme
nazlı yarim (aman) sürme çekmiş gözüne

ince mehmet (efem) martin takmış koluna
selam vermiş (efem) sağına soluna
nasıl kıydın (efem) bir yarimin canına

aman beyler (aman) avdan geldim yorgunum
yorgun değil (aman) bir güzele vurgunum
Bademli bir köy olan Ödemiş ilçesinde , İzmir İli , Türkiye . Bu Ödemiş güneyinde ve sulama alanında yer almaktadır Küçük Menderes (antik Cayster). Ödemiş Uzaklık 19 kilometre (12 mil) ve İzmir 120 kilometre (75 mil). Bademli nüfusu 2801 olan. [ 1 ] Bademli 1932 Ana iktisadi faaliyetteki ilçesinin bir koltuk ilan edildi 2012 itibariyle tarımdır. Kiraz ve diğer meyve üretilmektedir. Köy fidancılık önemli merkezlerinden biridir. Bazı hafif sanayi gibi zeytin fabrikaları ve maden suyu tesisatları gibi, köyde de bulunmaktadır.
Ödemiş ovasındaki Hypaipa(Datbey-Günlüce) kenti kök boyaları ve dokumaları ile tanınmıştı. Bozdağ’dan elde edilen safran parfümü Lydia dışına satılırdı. Ödemiş ovası Lydia halkınca yoğun biçimde iskan edildi. Bu ovada Lydialılar koyun, keçi ve atlar beslediler. Bu atlara dayalı uzun mızraklı süvarileri ile tüm eski dünyaya dehşet saçtılar. M.Ö. 546’da doğudan gelen Persler Ödemiş ovasını ele geçirdiler. Pers Kralı Kyros, Dioshieron (Christoupolis, Pyrgion, Birgi) kentine geldi. Burada Persler için kutsal alan yaptırdı. M.Ö. 499’da Persler’e isyan eden İonlar, Ödemiş ovasından geçip, Bozdağ’ı aşıp, Sardes’e ulaştılar. Bozdağ’ı aşan ephesos - Sardes yolu İonlar’- ın baskınından sonra önem kazandı. Persler, Bozdağ’da (Tmolos) dağ geçidini koru- mak için beyaz mermerden bir karakol yeri yaptırdılar. Pers kralı I.Artakhsatra, hypaipa’da ulusal Pers kültürünü simgeleyen ‘’Anahita’’ mabedini yaptırdı. Hypaiapa’- da ‘’İrani Lydien’’ denilen ve kabul ettikleri yeni mezhepten dolayı bu adla tanınan bir topluluk oluştu.
M.S. 395.’den sonra Ödemiş ovası Bizans İmparatorluğu’nun Thracessien Theme’si içinde kaldı. Hristiyanlık Ödemiş ovasına resmen girdi. Ovadaki Pyrgion(Birgi), Hypaipa(Günlüce), Nikaia (Türkönü ?) gibi kentlerde piskoposluklar kurulup, Ephosos metropolitine bağlandı. XII.yüzyılda Pyrgion(Birgi) ve Hypaipa(Günlüce) metropolitlik (başpiskopos) merkezleri oldu. 1071 Malazgirt muharebesinden sonra Türkler Ödemiş ovasına egemen oldular. Ancak 1098’de Bizans yöreyi geri aldı. Başlarında Beyleri ile Türkmen akıncıları zaman zaman Ödemiş ovasına girdilerse de, Bizans’ın direnmesi karşısında bu akınlar hiçbir zaman kalıcı olamadı. Germiyanoğulları’nın subaşısı Aydınoğlu Mehmet Bey, 1304’de Türkmenler’den oluşan savaşçıları ile yukarı Küçükmenderes havzasına girdi. Pyrgion’daki Katalan ordusunun çekilmesinden sonra Bizans kent ve kalelerini almaya başladı. Birgi merkez olmak üzere 1308’de Aydınoğulları Bey- liği’nin kurucusu oldu. 1333’de ünlü Arap gezgini İbni Battuta Birgi’ye gelmiş, Aydın- oğlu Mehmet Bey’in Bozdağ’daki yaylağı, Birgi’deki sarayı, Birgi medresesini ve yapılan gösteriyi anlatmıştır.

1390’da Aydınoğulları Beyliği’ne son veren Osmanlı sultanı yıldırım Beyazıd ordusu ile Birgi’ye kadar gelmiş, Bozdağ’ı aşarak Sard’a gitmişti. 1402’de Aydınoğulları eski topraklarına yeniden sahip oldular. 1403 kışını Tire’de geçiren Timur Han’ın askerleri Ödemiş ovasında güvenlikten eser bırakmadı. 1406’dan 1426’ya kadar Ödemiş yöresi Osmanlılar

Sultan II.Selim’in hocası Birgili Ataullah Efendi, Birgi’de bir medrese yaptırarak devrin ünlü bilgini Mehmet Efendi’yi 1563’de buraya gönderdi. İmam-ı Birgivi Mehmed Efendi 1573’de taun hastalığından ölünceye dek bu medresede dersler verdi. Osmanlı Sultanı III.Murad2ın hocası ve 70 kadar eseri olan Birgili İbrahim Efendi, Birgi’de taun hastalığının çıkması üzerine Bozdağ’a kaçtıysa da orada aynı hastalık- tan ölerek Bozdağ Tekkesi’ne gömüldü. Bademli'ye Efem Bir İncecik Kış Oldu Türkü Zeybek Ödemiş efe Pano ana sayfa Halk Oyun Haberler Duyuru Tanıtım Film İzmir Kültür Turizm İstatistik İdari Yapı

Fazlasını Göster

Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.
RSS