Güneş Yakartepe Kimdir, Sözlük ve Piyano
Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

Piyano Senfoni BAYATİ PEŞREV Son Osmanlı Şehzade Saray Seyfeddin Osmanoğlu Senfonik Beste Çok Sesli

Özel Video

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

URL

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Sorry, only registred users can create playlists.
URLAçıklama

Enstrümantel Senfonik Osmanlı Saz Müsikilerini Piyano ve Kanun Sesleri ile Dinlediniz mi ?
Piyanist Güneş Yakartepe, " Beyati Peşrev - Seyfettin Osmanoglu " Eserinin Çok Sesli Senfoni Notalarını yazdı, Çok sesli Armoni ile Piyano çaldı .
Enstrümantal Türk Osmanlı Saz Eserlerini Piyano ve Kanun Senfonik Çok Sesli Serisi: 3
Çok sevilen Musikilerimizi Piyano ve Kanun ile Dinleyince Umarım Güzel Bulursunuz, Umarım Hoşunuza Gider.
Yorumlarınızı ve Eleştirilerinizi bekliyorum. Sevgi ve Saygılar...
0080%EK Senfonik Çok Sesli Çoksesli Ses Senfoni Senfonisi Beyati Peşrev Kanun Seyfettin Osmanoglu Son Osmanlı Devleti Saray Şehzadesi Paşa Piyano Düeti İcra Saz Eserleri Pesrev
EK Senfonik Çok Sesli Çoksesli Ses Senfoni Senfonisi Beyati Peşrev Kanuni Seyfettin Osmanoglu Son Osmanlı Devleti Saray Şehzadesi Paşa Piyano Düeti İcra Saz Eserleri PesrevKanun Piyano Şehnaz Longa Beste Santuri Ethem Efendi Dolmahçe SARAYI Osmanlı İstanbul Makam Seh naz Naz Usûl Sofyan Bu E-posta Gönder Blog Yemek Fon Müziği MELODİ SLOW HAFİF Eser 33 Kanun Piyano Sehnaz Longa Beste Santuri Ethem Efendi Dolmahçe SARAYI Osmanlı İstanbul Makam Sehnaz naz BESTECİ VE İCRACILAR

ŞAHZADE SEYFETTİN EFENDİ

Şehzade Seyfettin Efendi (Prince Seyfettin) (1874-1927)
Sultan Abdülaziz’in en küçük oğlu, Halife Abdülmecid Efendi ile veliaht Yusuf İzzettin Efendi’nin küçük kardeşidir. Hicaz muhayyer makamlarında murabba besteleri, şehnaz makamında bir kârı, mahur tavşan takımı ve çeşitli makamlarda peşrevleri, saz semaileri, bir de rast longa bilinmektedir. Klasik zevke bağlı bir besteci olan Şehzade Seyfettin’in bayatî peşrevi Türk musikisi repertuvarının en güzel saz eserlerindin biridir. Eserlerinin tamamı ortaya çıkmamıştır.
Beyati Peşrev
Besteciler
Sultan Bestekarlar
Gayri Müslim Besteci ve İcracılar
Kadın Besteciler
İcracılar
tarihinde beşiktaş sarayı'nda doğdu. sultan abdülaziz ile gevherin valide sultan'ın beş oğlunun en küçüğüdür. sarayda tambur ve kemençe çalmasını öğrendi. aynı zamanda iyi bir hanende idi. osmanlı hanedanının yurt dışına çıkarılışından sonra nice'ye yerleşti. 19 ekim 1926 tarihinde burada öldü. cenazesi suriye'ye g*türülerek sultan vahdettin'in mezarının yanına defnedildi. seyfettin efendi iyi bir bestekârdır. günümüze 6 peşrev, 7 saz semai, 8 ilâhi, 1 kâr, 8 beste, 1 ağır semai, 2 şakı ve iki tavşancası gelebilmiştir.
Kısa süre içinde yaşadığı olayların etkisiyle artan korkusu yüzünden, törenin kısa kesilmesi kararlaştırılmış, toplu halde huzura alınan gayr-i müslim cemaat ruhanileri kendilerine mahsus kıyafetleriyle üzerine yürüyünce kaçmaya çalışmıştır. Seraskerlikte ve saraydaki tören sırasında geleneksel taht Topkapı Sarayı'ndan getirilememiş ve atalarının tahtına oturamamıştır. Padişahların törenle Cuma namazına gittikleri Cuma Selamlığı sırasında kendini sarayın havuzuna atmaya çalışması yüzünden bu törene bir daha cesaret edilememiş, dahada önemlisi saltanatının meşruiyetinin tasdiki anlamına gelen kılıç alayı yapılamamıştır.

Birkaç gün sonra Sultan Abdülaziz'in ölüm haberinin gelmesi ve ardından Hüseyin Avni Paşa'nın Çerkes Hasan adlı genç subay tarafından öldürülmesi olayları üzerine kendini tamamen kaybederek yatağında gözleri havaya dikilmiş halde hareketsiz kalakalmıştır. Hususi doktoru olan Dr. Kapolyon'un bir küvetin içine yatırarak elli sülük ile kan almak gibi son derece hatalı tedavi yöntemleriyle durumu dahada fenalaşmış ve adeta kendisinden ümit kesilmişti. Bu durumda kendisinden umdukları ümitlerin suya düştüğü kanaatine varan devlet adamlarının kararıyla 93 gün kaldığı Osmanlı tahtından 31 Ağustos 1876 tarihinde indirildi.
onraki yaşamı
Genç Murad'ın yağlı boya portresi, 19. yüzyıl

II. Abdülhamit tarafından ailesi ile birlikte zorunlu ikamete mecbur edildi. Akıl sağlığı bir süre sonra düzeldi. İki yıl sonra Ali Suavi vakası patlak verince ailesiyle beraber Çırağan'ın bugün Beşiktaş Anadolu Lisesi olarak kullanılan harem binasına nakledildi. Bu olaya kadar tanınan bir takım serbestlikler tamamen kaldırılmış ve eski padişah ailesi ile beraber pek çok mahrumiyetlere maruz kalmıştır. Akıl sağlığına tekrar kavuştuğu yönündeki söylentilerin maiyetindeki bazı kalfalar tarafından ortalığa yayılması bu tedbirlerin alınmasında etkili olmuştur.
Piyano Senfoni BAYATİ PEŞREV Son Osmanlı Şehzade Saray Seyfeddin Osmanoğlu Senfonik Beste Çok Sesli Piyano Kanun Senfonisi Ses Senfonileri Son Osmanlısı Osmanlıca Ders Kurs Devleti Saray Şehzadesi Paşa Düeti İcra Saz Eserleri Peşrevi Çoksesli Taksim Fasıl MELODİK KARAOKE KAROKE SLOW HAFİF Piyanist Eser Son Kanuni Sarayı Sultan Etkinlik Basın Duyuru İletişim Müzik Bilgileri Fasıllar Besteci Teorisi Türk Makaledış Duyuru Musikisi Musiki Musikileri Notaları Arşivleri Klasikleri Tarihi En Güzel Nağmeler Enstrumantal Fon Taksimi Peşrevler Kanun Saz eseri Semasi Peşrev Fasıl Taksim Dolmahçe SARAYI Osmanlı Osmanlıca Dersi Sultan Saraylar Yıldız Makam bey İstanbul Makam Sehnaz Naz Usûl Sofyan Bu E-posta Gönder Blog HAFİF Eseri Slow Fon Karaoke Ezgi Slov Sözsüz Melodi

Fazlasını Göster

Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.
RSS