Güneş Yakartepe Kimdir, Sözlük ve Piyano
Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

Piyano Türkü Allı Turnam Bizim Ele Varırsan Adlı Türkünün Sözleri Dinle Tüm Eski Şarkı Bütün Albümü

Özel Video

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

URL

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Sorry, only registred users can create playlists.
URLAçıklama

Türkülerimizi Piyano Tuşlarının Sesleri ile Dinlediniz mi?. Ezgilerimizi Çok Sesli Armonileri ile Sevecek misiniz?
Piyanist Güneş Yakartepe, " Allı Turnam Bizim Ele Varırsan " Eserini Piyano Notalarını yazdı, Armonik Şekil ile Piyano çaldı ve
Solist: Ferda Bolcal Eseri seslendirdi.
Türk halk Türküleri Piyano Vokal Serisi: 9
Çok sevilen Türküleri Piyano ile Dinleyince Umarım Güzel Bulursunuz, Umarım Hoşunuza Gider.
Yorumlarınızı ve Eleştirilerinizi bekliyorum. Sevgi ve Saygılar...
Allı turnam bizim ele varırsan
Allı turnam bizim ele varırsan
Şeker söyle gaymak söyle bal söyle
Gülüm gülüm
Kırıldı kolum tutmuyor elim turnalar ey

Eğer bizi sual eden olursa
Eğer bizi sual eden olursa
Boynu bükük benzi soluk yar söyle
Gülüm gülüm
Kırıldı kolum tutmuyor elim turnalar ey

Çeşnigir Köprüsü
Karakeçili ile Köprüköy arasında Kızılırmak üzerinde yapılmış tarihi bir köprüdür.

Bilinen kaynaklara göre Çeşnigir Köprüsü ve yakınında bulunan han Selçuklu dönemine aittir. Yapılış tarihi kesin olarak bilinmemekle birlikte 13. yüzyıla ait bir eser olduğu tahmin edilmektedir. 1402 yılında Ankara Savaşı’nın yapılacağı alana ilerleyen Timur ordularının bu köprüyü kullandığı rivayet edilmektedir.

Çeşnigir Köprüsü, Yavuz Sultan Selim'in Mısır Seferi esnasında Mimar Sinan tarafından yeniden yapılmıştır. Kapulukaya Barajı’nın faaliyete geçmesinden önce yol güzergahı üzerinde iken, sonraları köprünün ayak kısımları baraj suyu içinde kalmıştır.

1uzunluğunda 6 m. genişliğindeki köprü kayalık arazide sağlam temeller üzerine oturur. Kızılırmak içinde sağlam bir zemine oturabilmesi için orta bölümde belirgin bir eğim vardır.
Silah Sanayi Müzesi
Silah Sanayi Müzesi, 15.07.1990'da hizmet vermeye başlamıştır. 2.11.1993'de ise müze daha geniş ve büyük bir alana taşınmıştır.
Bu müze, MKE Silahsan Hafif Sanayi ile Ticaret A.Ş Genel Müdürlüğü bünyesinde hizmet vermektedir.

Müzede sergilenen bir çok eser ikinci Dünya Savaşı dönemlerinde Karadeniz Bölgesi halkından devlet tarafından toplanan eserlerdir. Diğer bir bölümü ise İstanbul'daki Tophane'de yer alan silah fabrikasından koruma altına alınmak üzere gönderilmiştir.

Müzede toplam 299 eser sergilenmektedir. Ve bu eserler on dördüncü yüzyıldan bu günlere kadar kronolojik sıra ile Savaş çelik malzeme bulunmadığından silahların bir çoğu çelik fabrikası nda eritilmiş ve namlu çeliği üretilmiştir.
Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesinde sergilenen ve Sulakyurt ilçesinde bulunan tarihi paraların tetkikinden yörede M.Ö. Romalıların yaşadığı tespit edilmiştir.
Türklerden Sonra : Malazgirt Zaferinin 1071'de Türklere açılmış, buralar hızlı bir şekilde Türk-İslam diyarı haline getirilmiştir. İşte o dönemlerde Kırıkkale ili dahilinde bulunan bazı yerlerinde ilk fethedilen İslam beldelerinden olduğu görülmektedir.

Coğrafya
İç Anadolu Bölgesinde yer alan Kırıkkale, doğuda Çorum, Yozgat, güneyde Kırşehir, batıda Ankara, kuzeyde Çankırı illeri ile komşudur. Denizden yüksekliği 700 m’ dir.Kırıkkale ilinin ilçeleri; Bahşili, Balışeyh, Çelebi, Delice, Karakeçili, Keskin, Sulukyurt ve Yahşihan’dır.
Sulakyurt : İlçe 15.yüzyılda Kalecik nahiyesine bağlı bir köy olarak Şeyh Sami tarafından kurulmuştur. Küçükşami Cami Şeyh Türbesi, Sarıkız Türbesi, Tokuş Sultan Türbesi mevcuttur. Kalekışla Kalesi, Kalekışla Mağrası, Seydin Tepesi ile Gültepe höyüğü belli başlı kültür değerleridir
Karakeçili : İl merkezine uzaklığı 35 km. olup, İlçede 1995 tarihinden itibaren her yıl Karakeçili Uluslararası Kültür Şenliği yapılmaktadır.

Ne Yenir?
Kırıkkale mutfağı Anadolu yemeklerinin sergilendiği bir mutfaktır.Kente yerleşenler geldikleri bölgelerin yemeklerini buraya taşımışlardır.Bu yüzden Kırıkkale mutfağı çok zengindir.Anadolu yemeklerinde tarım ürünleri , sebze ve hayvan ürünleri ile ilgili yemekler başı çeker. Yemekleri içerisinde sebze yemeklerinin her çeşidine rastlanır. Külleme kızartma haşlama ve kavurma yöredeki yaygın et yemekleridir. Kırsal yörelerde ekmek olarak yufka yapılır. Bunun yanı sıra bazlama, gözleme, alazlama, kömbe ve katmer gibi ekmek türleri de yaygındır.Yöreye özgü yemek çeşitleri arasında un tarhanası, yoğurtlu tarhana, sızgıt, ekmek aşı (guymak) madımak, pelte, etli bulgur pilavı ve mantı yer alır.
Piyano Sound Allı Turnam Bizim Ele Varırsan Adlı Hasret Türküsü Kız Vokal Kadın Piyano TRT Müzik Site Notası Yeni Klasörü Albümleri Sözleri Şarkıları Dinle Tüm Eski Şarkılar Bütün Albümü Türkü Güzel Beğen Dize Repertuar Türkü Turku Yorum THM Türk Halk Müziği Dinle Mp3 Mp4 İndir Free İzle

Fazlasını Göster

Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.
RSS