Güneş Yakartepe Kimdir, Sözlük ve Piyano
Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

Son Osmanlı Halifesi Abdülmecid ITRİ TEKBİR Notaları Araştrma Murat Bardakçı Akustik Stand Tip Duvar

Özel Video

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

URL

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Sorry, only registred users can create playlists.
URLAçıklama

Tarihi ve Kendisini Çok Sevdiğimden Habertürk Gazetesine Okurken Gazetede İlk Baktığım Yer Murat Bardakçı Köşesi olur. Yazısına Okuduğumda Konu Her Zaman ki Gibi Yine Çok İlgimi Çekti.
Daha da Öte Çok Beni Müthiş Heyacanlandırdı. Araştırmacı Murat Bardakçı Bence Bu Sefer Hedefi yine 12’ den Vurmuştu.
Konu Benimde Çok İlgilendiğim , Yaşadığım Bir Konu İdi. Hem Osmanlı hem de Müzikle ilgili.
Tarihçi Murat Bardakçı, Cenazelerde Osmanlı Marşı Dururken Şopen'in Çalınmasını Eleştirmesine Tamamen Katıldım. Bende Bu araştırmasını farklı yönden yorumladım . kendisinin
Bende İtri Tekbir Esrerini 3 Farklı Şekilde Yorumladım.
1- İlk Video Çekimi; Piyano Nota Düzenlemesi Son Halife Abdülmecid Efendi’nin Kaleme Aldığı Şekilde Itri Tekbir Eserini Akustik Piyano İle (Komasız Ve Aynen) Çalınması.
Bu Eserin Orijinal Nota Araştırmacı Murat Bardakçı Arşivindedir. Bence Fakat Çok Sert Armoniler İçermekte Ve Buhurizade Mustafa ITRI’nin Melodisinden Sert Ve Farklı Tınlamaktadır.
Bunun Bence 2 Nedeni Var . Segah Eserin Komasız Akustik Piyanoda, Makamın Verilememesi ve Son Halife Abdulmecit Efendi’nin Sert Eşlik Yazımı.
Murat Bardakçı’ nın çok iyi tanbur çaldığını ve Türk musikini çok iyi bildiğini, hatta bilgisi karşısında bazılarının secde ettiğini de benim gibi herkes biliyor.
ben çok genç ve öğrenci olduğum için, bu konudaki icra ve yorumlarımda hata var ise af edeceğini ümit ediyorum.
Son Halife Kimdir. Halife Abdülmecid Efendi (1922-1924)
31 Mart Olayı’ndan sonra II. Abdülhamid tahttan indirilmiş; veliaht Reşat Efendi tahta çıkarılmış; Şehzade Abdülmecid Efendi’nin ağabeyi Yusuf İzzeddin Efendi veliaht olmuştu. Yusuf İzzeddin’in 1916’da intihar etmesinden sonra Sultan Abdülmecid’in oğullarından Vahdettin veliaht tayin edildi. 1918'de Mehmed Reşat’ın ölümü ve Vahdettin’in tahta çıkması üzerine Şehzade Abdülmecid Efendi veliaht ilan edilmiştir.
Veliaht Abdülmecid Efendi, I. Dünya Savaşı sonunda İstanbul işgal altında bulunduğu sırada padişaha Damat Ferit Paşa hükümetini eleştiren lâyihalar gönderdi.[5] Damat Ferit hükümeti yerine Ali Rıza Paşa hükümeti kurulduktan sonra Vahdettin’e karşı muhalif tutumunu değiştirerek oğlu Şehzade Ömer Faruk Efendi’yi amcazadesi Sultan Vahdeddin'in küçük kızı Sabiha Sultan ile evlendirdi.
Ülkeyi işgallerden kurtarmak için Anadolu’da örgütlenen Kuvay-ı Milliye hareketi, eski yaverlerinden Yumni Bey aracılığıyla onu 1920 Temmuz’unda Ankara’ya davet ettiklerinde olumlu yanıt vermedi. Ankara ile teması, Sultan Mehmet Vahdettin tarafından haber alınınca Çamlıca’daki veliahtlık dairesinden alınarak Dolmabahçe’deki özel dairesinde 38 gün göz hapsinde tutuldu.[5]
Kurtuluş hareketinin önderi Mustafa Kemal, Şubat 1921’de bir mektup daha yazarak kendisine Sultanlık teklif ettiğinde Abdülmecid bir kere daha ‘hayır’ yanıtı verdi. Kendi yerine oğlu Ömer Faruk’u Ankara’ya gönderdi ama Mustafa Kemal Ömer Faruk’u kabul etmeyerek geri gönderdi. Abdülmecid Efendi 1921 sonunda Anadolu’ya geçmek için Fevzi Paşa aracılığıyla bir girişimde bulundu. Konu mecliste görüşüldü; uygun görülmedi.[5]
Kurtuluş Savaşı’nın zaferle sonuçlanmasından sonra toplanacak barış konferansına hem Ankara hem de İstanbul hükümetlerinin davet edilmeleriyle başlayan ihtilaf üzerine TBMM 1 Kasım 1922'de kabul ettiği kanunla saltanatı kaldırdı. Saltanatın kaldırılması ile birlikte Abdülmecid'in veliaht sıfatı kayboldu.
Halifeliği; Saltanatı elinden alınan ve "ihanet-i vataniyye" ile ithamına karar verilen Vahdettin’in, 16-17 Kasım 1922 gecesi bir İngiliz zırhlısı ile Türkiye'yi terk etmesi üzerine Türkiye Büyük Millet Meclisi Hilafet makamının boşaldığına hükmetti. Meclis, 18 Kasım’da yapılan tartışmaların ardından 19 Kasım 1922 günü halifelik için seçim yaptı. Seçime katılan 162 mebustan 148’inin oyu ile Abdülmecit Efendi halife seçildi. Oylamada dokuz milletvekili çekimser kalmış; II. Abdülhamid’in şehzadelerinden Selim ve Abdürrahim efendilere beş oy verilmişti.
TBMM’nin kararını Abdülmecit Efendi’ye tebliğ etmek üzere Müfid Efendi başkanlığında kura ile seçilmiş 15 kişilik heyet İstanbul’a gönderildi.[6] 24 Kasım 1922 günü Topkapı Sarayı'ndaki Hırka-i Şerif Dairesi'nde biat töreni gerçekleşti. İlk defa Arapça yerine Türkçe dua edildi. Cuma namazı için gidilen Fatih Camii’nde, yeni halife adına Müfid Efendi tarafından ilk defa Türkçe hutbe okundu. "
Son Osmanlı Halifesi Abdülmecid ITRİ TEKBİR Notaları Araştrma Murat Bardakçı Akustik Stand Tip Duvar Piyanosu Dikey Nota Arşivi Komasız Piyanoton Perdesiz Din İslam Tonu Piano Halife Nota Düzenleme İlahi Muziği Musiki MP3 Tekbir (Allahu Ekber Buhurizade Mustafa İtri Dini Muzik İlahi İlahiler Hatim İnanç İnan Kul Hak İslam İlahisi Tasavvuf Enstrümantal Bestesi Notaları İlk Çekim Hakkında Bu Kadar Detaylı Bilgi Daha Önce İşte Eğitici Çok Güzel İslami Video Arşivleri Araştırma İslami Bilgi İslami Video Dua Tv Program Tarihi Gerçek Padişahı Sultanı Haber Türk Gazete Habertürk Tv

Fazlasını Göster

Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.
RSS