Güneş Yakartepe Kimdir, Sözlük ve Piyano
Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

TEKBİR ITRİ Akustik Stand Duvar Piyano TÜRK TASAVVUF MUZİĞİ İlahi Yeni Aranje Nota Komasız

Özel Video

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

URL

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Sorry, only registred users can create playlists.
URLAçıklama

Son Halife’nin ‘Tekbir’i Dururken Niye Şopen? Tarihi ve Kendisini Çok Sevdiğimden Habertürk Gazetesine Okurken Gazetede İlk Baktığım Yer Murat Bardakçı Köşesi olur. Yazısına Okuduğumda Konu Her Zaman ki Gibi Yine Çok İlgimi Çekti.
Daha da Öte Çok Beni Müthiş Heyacanlandırdı. Araştırmacı Murat Bardakçı Bence Bu Sefer Hedefi yine 12’ den Vurmuştu.
Konu Benimde Çok İlgilendiğim , Yaşadığım Bir Konu. Hem Osmanlı hem de Müzikle ilgili idi.
Tarihçi Murat Bardakçı, Cenazelerde Osmanlı Marşı Dururken Şopen'in Çalınmasını Eleştirmesine Tamamen Katıldım. İtri'nin tekbiri bence de ideal.
Bende Bu araştırmasını farklı pencereden inceledim.
Bende İtri Tekbir Esrerini 3 Farklı Şekilde Yorumladım.
2- İkinci Video Çekimi; benim üç sene evvel Piyano Nota Düzenlemesini yaptığım Itri Tekbir eserini Akustik Piyano ile (Komasız ) çalınması.
Bu nedenle son Halife Abdulmecid Efendi’nin sert eşlik yazımını daha yumuşak modifiye etmeye çalıştım. Tabii akustik ( komasız piyanoda) ergumanlar sınırlı . segah perdesini vermek mümkün değil.
Itri – (Biyografi, Hayatı, Kim Kimdir?)
Itri (Hayatı – Biyografisi) İstanbul’da doğdu.Doğum tarihi bilinmiyor. Çağdaşlarının, ölümüne tarih düşürmek amacıyla kaleme aldığı mısralar ile, bestelediği yapıtlarda güfte olarak kullandığı şiirlerin yazılış tarihlerine göre, yaklaşık 1630 ile 1640 yılları arasında doğduğu sanılmaktadır. Çeşitli kaynaklarda ölümü için 1711 ve 1712 tarihleri gösterilmektedir. Asıl adı Mustafa’dır. Itrî, şiirlerinde kullandığı takma isimdir.
Itri olarak tanınan Buhurizade Mustafa Itri kimdir. Itri’nin hayatı ve eserleri hakkında bilgi.
ItriEn büyük Türk bestecilerinden biridir, İstanbul’da tahmini olarak 1640 yılında doğdu. Klasik öğretim gördü. Müzikte üstadı Hafız Post’tur. Büyük hattat ve şair Siyahi Ahmet Efendi’den yazı öğrendi. IV. Sultan Mehmet devrinde “Fasl-ı Hümayun“‘da hanendelik etti; Enderun’da (Saray üniversitesinde) müderris oldu. IV. Mehmet gibi devrin daha bir birçok büyüklerini gerçek müzik dehası ile büyüledi. Takdirkarları arasında, kendisi de besteci olan Kırım Hanı Selim Giray da vardır. Ölümünde, pek karlı bir iş olan esirciler kahyalığında bulunuyordu. Bu görevi kendisi hükümdardan istemişti.
Esir ticaretiyle uğraşan Itrî, devrinin pek namlı çiçekçisi, meyva yetiştiricisiydi. Hattat olarak da tanınmıştır; hele tâlik yazıda başarı gösterdi. «Itrî» mahlâsiyle yazdığı şiirleri, muammaları, hattâ hece vezniyle türküleri vardır. Bunlardan bazılarını da bestelemiştir.
Mevlevî tarikatine kapılananlardan olan Itrî, hanende ve neyzendi. Dini ve dindışı binden çok eser bestelemiştir. Nota kullanılmaması yüzünden bugün bestelerinden elimizde bulunanlarının sayısı 41’den ibarettir. Yüzlerce bestesinin güftesi elimizdeyse de besteleri unutulmuştur.
Tekbir İslam dininde şu ibadetlerde ve eylemlerde kullanılır:
Akîde İslam'ın Beş Şartı Sünnilik Şiilik Haricîlik Akaîd ekôlleri 1 Kadıyanilik ve Vehhabilik de dahil 2 Alevilik, Dürzilik ve Nusayrilik de dahil 3 İbadilik de dahil g t d Ezan Kamet Namaz Bayram namazı Cenaze namazı Namaza başlarken Namazın rükünlerinde Namaz bitiminde tesbihte Vitr namazında kunuttan önce Bayram hutbesi sırasında Kurban keserken Mehter marşları Tasavvuf Sünnet töreni Nikah Savaş Teşrik tekbiri[değiştir | kaynağı değiştir] Teşrik tekbiri, Kurban Bayramı Arefe günü sabah namazından, dördüncü günün ikindi namazının sonuna kadar farz namazların ardından söylenir. Teşrik tekbiri sesli olarak yapılır ve segah tekbirdir. Cemaatle kılınan namazlarda müezzin yüksek sesle, yalnız kılınan namazlarda ise kişi kendi duyabilceği alçak ses ile bu tekbiri getirir. Segâh makamındaki tekbiri Buhurizade Mustafa Çelebi (Itri) bestelemiştir: Allahu ekber, Allahu ekber La ilahe illallahu vallahu ekber Allahu ekber ve lillahil hamd Dış bağlantılar Segâh Tekbîr, Salât-ı Ümmiyye ve Mustafa Itrî Efendi TEKBİR ITRİ Akustik Stand Duvar Piyano TÜRK TASAVVUF MUZİĞİ İlahi Yeni Aranje Nota Komasız Tekbir Itri Akustik Stand Duvar Piyano Türk Tasavvuf Muziği İlahi Yeni Aranje Nota Komasız Düzenleme Son Halife Aranjesi Musiki Nota Osmanlı Versiyon 2 İlk İkinci Çekim İkinci Video Çekimi Benim Üç Sene Evvel Piano Notası Düzeni Tekbiri Eserini Akustikleri Piyano Koma Yok Bu Neden Son Efendi Sert Eşlik Yazımını Daha Yumuşak Modifiye Etmek Çalışma Tabii Akustiği Ergumanı Sınırlı Segah Perdesi Vermek Mümkün Değil Sufi İlahiler Dik Dikey Elektronik Dijital Digital Nedir Kimdir Ne Demek

Fazlasını Göster

Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.
RSS