Güneş Yakartepe Kimdir, Sözlük ve Piyano
Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

Vardım Hint Eline Kumaş Getirdim Piyano Kemençe Düeti Pir Sultan Abdal Erzincan Yöresi Kanallar Sohb

Özel Video

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

URL

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Sorry, only registred users can create playlists.
URLAçıklama

Türküleri Piyano Sesleri İle Dinlediniz mi?. .
Güneş Yakartepe, " Vardım Hint Eline Kumaş Getirdim " Kuyruklu Piyano Çaldı ve Söyledi.
Klasik Kemence Ezgileri ve Solist; ECE YILDIRIM Sesi İle Ona Vokalde Eşlik Etti.
Erzincan Türküleri Piyano Serisi: 4
Solist; ECE YILDIRIM Sesi İle Ona Vokalde Eşlik Etti.
Erzincan Türküleri Piyano Serisi: 4
Sevgi ve Saygılar...
Çok Sevilen Türküleri Piyano İle Dinleyince Umarım Güzel Bulursunuz, Umarım Hoşunuza Gider..
Değerli Eleştirileri Ve Yorumlarınızı Bekliyorum.
Vardım Hint Eline Kumaş Getirdim
Açtım Bedestanı Sattım Oturdum
Sen Benim Başıma Neler Getirdin
Ben Senin Kahrını (Derdini) Çekemem Gönül

Eline Aluben Sazlar İstersin
Göllerde Ördeği Kazlar İstersin
Benden Mahbub Gelin Kızlar İstersin
Ben Senin Kahrını (Derdini) Çekemem Gönül

Kara Bulut Gibi Göğe Ağarsın
Sulu Yağmur Gibi Yere Yağarsın
O Yâr Senin Değil Ne Çok Bakarsın
Ben Senin Kahrını (Derdini) Çekemem Gönül
GENEL BİLGİLER

Doğu Anadolu Bölgesi'nde Fırat'ın yukarı kısmında yer alan Erzincan, Anadolu'nun en eski kültür merkezlerinden birisidir. Tarihi ipek yolu güzergahında yer alan kent Hitit, Urartu, Med, Pers, Hellen, Roma egemenliğinde kalmış, Malazgirt Zaferinden sonra Türk ve Osmanlı hakimiyetine geçmiştir. Erzincan kültürel zenginliği kadar doğal güzellikleri, coğrafyası, mutfağı ve alışveriş olanakları ile tam bir turizm cennetidir.

KÜLTÜREL DETAYLAR TURİZM AKTİVİTELERİ
Bakırcılık
Halıcılık
Yerel Giysiler
Halk Oyunları
Halk Türküleri
Halk Edebiyatı
Erzincan Efsaneleri
Erzincan Mutfağı

Gezilecek Yerler
Rafting
Su Kayağı
Yamaç Paraşütü
Treaking - Dağcılık ve Kampçılık
Kayak Tesisleri ve Oteli
Avcılık ve Balıkçılık
Cirit
Sağlık (kaplıca) Turizmi
NE ALINIR?
El bakırcılığı (semaver, tepsi, biblo, duvar tabağı, şekerlik, vazo gibi anı ve süs eşyası), halı dokumacılığı Erzincan'dan alınabilecek özgün hediyelik eşyalardır.

Erzincan tava leblebisi ile Erzincan Tulum Peynirinin Erzincan'da yapılacak alışverişlerde alınması tavsiye edilir.


NE YENİR?

Yöre mutfağı yemek türleri bakımından zengindir. Bunların çoğunluğunu hamur işleri oluşturur. Eşgili, kesme çorba (un çorbası) yaprak sarma başlıca yemek türleridir. Ayrıca su böreği ve özellikle kete ve tatlılar çokça tüketilen hamur işleridir.
Turizm Aktiviteleri

Dünyada yeni gelişmekte olan ve giderek yayılan yeni spor türleri, her yaştan insanı, izleyici konumundan katılımcılığa yöneltmektedir. Her türlü kirlilikten, gürültüden ve stresten uzakta, grup veya bireysel olarak doğa ile başbaşa yapılan sporlar, insan ve çevre sağlığı yönünden gün geçtikçe daha çok ilgi görmektedir.

Yeşil alanların toplam yüzölçümü içindeki payı %11 olan bu konuda Türkiye'de ilk sırayı alan Erzincan, durgun gölleri, hızlı akan akarsuları, kaplıca suları, dağları, yaylaları ve vadileriyle Türkiye genelinde az bilinen doğa sporlarına ve yepyeni bir geleceğe kucak açıyor.
Genel Ekonomik Durum:

Bugün olduğu gibi Cumhuriyetten önceki dönemde de Erzincan`ın ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır. XIV yy` da İbn-i Batuta da kentte dokumacılığın ve bakır eşya yapımının ileri düzeyde olduğunu kaydeder.

Evliya ÇELEBİ`ye göre XVII yy. ortalarında Erzincan`ın alçak duvarlı kalesi içinde; 200 ev ile bir cami vardır. Kale dışında ise 1800 ev, 7 cami, 60`dan çok mescit ile 500`den fazla dükkânın bulunduğu bir çarşı ve bedesten bulunmaktadır.
Cumhuriyetin ilk yıllarında da ilimizin ekonomisinin tarım ve hayvancılığa dayalı olma özelliği devam etmiştir. Tüm Doğu Anadolu`da olduğu gibi Erzincan`da da sanayi hemen hemen hiç yoktu.1939 depremi ile Erzincan ili tamamen harap olmuştur.

Deprem, ilin kalkınma çabalarını olumsuz yönde etkilemiştir. Deprem riski özel kesim yatırımlarının il`de yapılmasını engellemiştir.

1960 yıllarından sonra şehirdeki imkânların köylere kadar götürülmesine çalışılma; yol, su, elektrik, gibi hizmetler başta olmak üzere pek çok hizmet devlet tarafından köylünün ayağına kadar götürülmek suretiyle köyden kente göç olayının yavaşlatılması amaçlanmıştır.

Ticaret ve sanayi ise il merkezinde yoğunlaşmıştır. İlimiz kalkınmada öncelikli iller kapsamında olup, genel teşvik tedbirlerinden faydalanmaktadır.

Yatırımların Teşviki

2011 yılı sonu itibariyle 36 adet teşvik belgesi alınmış olup, bu belgelerin toplam sabit yatırım tutarı Sigorta Primi ve Gelir Vergisi Stopajı Teşviki
Vardım Hint Eline Kumaş Getirdim Piyano Kemençe Düeti Pir Sultan Abdal Erzincan Yöresi Kanallar Sohbet Odaları Oyunlar Hikayeler Burçlar Resim Rüya Tabirleri Şiir Fıkra Sağlık Yemek Tarifleri Şarkı Sözleri Solfej Armonisi Kontr Puanı Çerçeve Sürdür Piyano Ders Santur Söz Yanlış Eylem İngilizce Türkçe Çalgı Gayda Türü Bir Çalgı Almanca Yazılar Sözlük Arşiv Linkler Görüş Site İçinde Ara Tavsiye Edin Güncelleme Haberdar Olmak İçin E-Mail Liste Üye Olunuz İsim Müziği Şiir Türkçe Çeviri Türkü Yemek Kültürü Köyleri Demir Çelik Spor Türküleri Kültürü Gelenekleri Fotoğrafları Belde İletişim Bilgileri

Fazlasını Göster

Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.
RSS