Güneş Yakartepe Kimdir, Sözlük ve Piyano
Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

Viyolonsel Piyano Salat-ı Ümmiye Akustik Çello İlahi En Güzel Hakiki Bir Numara İlahisi Cello

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

URL

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Sorry, only registred users can create playlists.
URLAçıklama

En Meşhur Dinlenen Bilinen İlahiler
Çello ve Piyano ile En Güzel Türk Tasavvuf Müzikleri
Dünyanın en çok Bilinen ve Dinlenen Itri Bestesi
Genç Piyanist Güneş Yakartepe, " Salatü Ümmiye " ilahisini Kuyruklu Piyano ile Çaldı ve Söyledi.
Usta çellist Viyolansel ile Ona eşlik etti.
İslam dünyası ümmet çeşitli şekillerde salavat getirmektedir. Fakat Osmanlı’dan tevarüs eden, Buhurizade Mustafa Itri’ye ait olan segâh makamında bir besteyle okunan Salat-ı Ümmiye bir benzeri yoktur. Buhurizade Mustafa Itri’ye ait olan segâh makamında bir besteyle okunan Salat-ı Ümmiye bir benzeri yoktur. Ramazan aylarında teravih namazları arasında sıkça getirilen Salat-ı Ümmiye, yediden yetmişe, kadın erkek herkesin kolayca ve koro halinde terennüm edebildiği bir eserdir
Ramazan aylarında teravih namazında her dört rekatta bir söylenen salavat. bestesi ıtri'ye aittir. küçüklükten beri duyduğumuz, öğrendiğimiz için genelde direk allah'tan inen birşey zannederiz ama sonra ıtrî'nin beste öğrenir ve her söyleyişte kendimizi heyecan verici koronun sesine daha bi bilinçli olarak kaptırırız. öğrenmesi biraz karışık olan klasik makamlardan segaha ait bir örnektir. doğru yazılışı salât-ı ümmiye.
Cello viyolansel Çello Selatü Ümmiye Tek Akustik İlahier Güzel hakiki İslam İman Kaside Itri Segah Yörük Semai Piyano Viyolonsel Yaylı Sazlar Enstrümanlar Metni diğer salavatlar gibi Arapça olan Salat-ı Ümmiye, cumhur müezzinliği çerçevesinde de icra edilir. Ayrıca Salat-ı Ümmiye, Süleyman Çelebi’nin Mevlid’inin bahirleri aralarında üç kere tekrarla okunurken üçüncü tekrarı şeklinde değişik bir güfte ile sona erer.
salatı ümmiye tanımı salatı ümmiye ne demek salatı ümmiye tanımı Akustik Cellocu Viyolonsel Cello çello Viyolansel çellist enstrumanlar cellist salatı ümmiye ne demek yaylı enstrüman müzik aleti aletleri enstrumanı
Itri olarak tanınan Buhurizade Mustafa Itri kimdir. Itri’nin hayatı ve eserleri hakkında bilgi.
Çello Piyano Salat-I Ümmiye Akustik İlahi En Güzel Hakiki Bir Numara İlahisi Cello Viyolonsel İslam İman Kaside Itri Segah Yörük Semai Piano Viyolansel Yaylı Sazlar Enstrümanlar Akustik Cellocu Çello Viyolonseli Çellist Enstrumanlar Cellist Salatı Ümmiye Ne Demek Yaylı Enstrüman Müzik Aleti Aletleri Enstrumanı Piyanist En Meşhur Dinlenen Bilinen İlahiler

ItriEn büyük Türk bestecilerinden biridir, İstanbul’da tahmini olarak 1640 yılında doğdu. Klasik öğretim gördü. Müzikte üstadı Hafız Post’tur. Büyük hattat ve şair Siyahi Ahmet Efendi’den yazı öğrendi. IV. Sultan Mehmet devrinde (1648-1687) “Fasl-ı Hümayun“‘da hanendelik etti; Enderun’da (Saray üniversitesinde) müderris oldu. IV. Mehmet gibi devrin daha bir birçok büyüklerini gerçek müzik dehası ile büyüledi. Takdirkarları arasında, kendisi de besteci olan Kırım Hanı Selim Giray da vardır. Ölümünde, pek karlı bir iş olan esirciler kahyalığında bulunuyordu. Bu görevi kendisi hükümdardan istemişti.

Esir ticaretiyle uğraşan Itrî, devrinin pek namlı çiçekçisi, meyva yetiştiricisiydi. Hattat olarak da tanınmıştır; hele tâlik yazıda başarı gösterdi. «Itrî» mahlâsi yazdığı şiirleri, muammaları, hattâ hece vezniyle türküleri vardır. Bunlardan bazılarını da bestelemiştir.

Mevlevî tarikatine kapılananlardan olan Itrî, hanende ve neyzendi. Dini ve dindışı binden çok eser bestelemiştir. Nota kullanılmaması yüzünden bugün bestelerinden elimizde bulunanlarının sayısı 41’den ibarettir. Yüzlerce bestesinin güftesi elimizdeyse de besteleri unutulmuştur.
Itrî’nin bugün elde bulunan dini eserleri şunlardır

Fazlasını Göster

Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.
RSS