Güneş Yakartepe Kimdir, Sözlük ve Piyano
Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

Amatör Besteler Ne İçindeyin Zamanın - Ahmet Hamdi Tanpınar Rebab Ve Piyano Bestem No: 2 Bestekar Gü

Özel Video

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

URL

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Sorry, only registred users can create playlists.
URLAçıklama

Yaptığım Besteleri Piyano Tuş Sesleri ve Rebap ile Dinlediniz mi? Ünlü Şairlerin Güzel Şiirlerinden bestelediğim Bestelerimi Çok Sesli Armoni ile Acaba Sevecek misiniz?
Piyanist Güneş Yakartepe "No 2 Ne İçindeyin Zamanın - Ahmet Hamdi Tanpınar " Bestesinin Piyano Notalarını yazdı, Armonik Şekil ile Piyano çaldı ve Söyledi.
Yeni bestelerim Türk Sazları ile Düetleri Piyano Serisi: 2
Yeni besteleri Piyano ve Rebab ile Dinleyince Umarım Güzel Bulursunuz, Umarım Hoşunuza Gider.
Yorumlarınızı ve Eleştirilerinizi bekliyorum. Sevgi ve Saygılar...
Bestemin Şiiri Ahmet Hamdi Tanpınar 'a Aittir. Ona Sevgi ve Teşekkürlerimi Sunarım..
Şarkı Sözleri:
NE İÇİNDEYİM ZAMANIN
Ne içindeyim zamanın,
Ne de büsbütün dışında;
Yekpare, geniş bir anın
Parçalanmaz akışında.

Bir garip rüya rengiyle
Uyuşmuş gibi her şekil,
Rüzgarda uçan tüy bile
Benim kadar hafif değil.

Başım sükutu öğüten
Uçsuz bucaksız değirmen;
İçim muradına ermiş
Abasız, postsuz bir derviş.

Kökü bende bir sarmaşık
Olmuş dünya sezmekteyim,
Mavi, masmavi bir ışık
Ortasında yüzmekteyim.
Ahmet Hamdi TANPINAR
Ahmet Hamdi Tanpınar İstanbul'da doğmuştur (1901). Ortaöğrenimini, Vefa Kerkük, Antalya Sultanilerinde, yüksek öğrenimini ise Edebiyat Fakültesi'nde tamamlamıştır (1923). Erzurum, Konya, Ankara liselerinde. Gazi Eğitim Enstitüsü'nde edebiyat öğretmenliği yapmıştır (1923 - 1932). Güzel Sanatlar Akademisi'nde edebiyat öğretmenliği yapmıştır (1923 - 1932). Güzel Sanatlar Akademisi'nde estetik ve sanat tarihi dersleri vermiş (1933 - 1939) daha sonra İstanbul Edebiyat Fakültesi'ne Yeni Türk Edebiyatı Profesörü olmuştur (1939 - 1942), Maraş'tan Milletvekili seçilmiş (1942 - 1946), bir süre Millî Eğitim müfettişliği yaptıktan, Akademi'deki eski görevinde çalıştıktan sonra Edebiyat Fakültesi'ndeki kürsüsüne atanmıştır. Bu görevde iken İstanbul'da ölmüştür (24 Ocak 1962).

Yazın Yaşamı Ahmet Hamdi Tanpınar, önce Yahya Kemal, Mustafa Şekip (Tunç) gibi şair ve düşün adamlarının çevresinde toplandığı felsefî düzeyde Bergsonluculuğu, yazınsal düzeyde ise saf sanat anlayışını benimsemiş Dergâh dergisinde yayımladığı şiirleri ile görünmüştür. Daha sonra Millî Mecmua, Hayat, Oluş, Görüş dergilerinde de yazan Tanpınar, ilk şiirlerinde, dönemin genel havasına uymuş, Mehmet Kaplan'ın "santimantalizm ve sembolizm devri" diye nitelediği o dönemin östetik anlayışına bağlı kalmıştır ister istemez. Ancak, daha o zamandan "kapalı âlemler olmasını" istediği olgunluk dönemi şiirlerinin hemen tüm izleklerini de şiirlerde görmek olasıdır. Örneğin 1922 yılında Dergâh'ta yayımlanan "Kalbim" adlı şiirinde, kalbini Kaplan'ın sözleriyle "inzivanın" 'korkudan kısık bir nefes gibi' dalga dalga ürperip eridiği "bakımsız, eski bir saray'a benzemekte'dir" ve "bu sarayın içi kadar dışı da harap ve melankolik bir hava taşımaktadır: 'dallarda inlerken rüzgârın neyi / Mehtabda yükselen bir fıskiyeyi / Beyhude düşünür viran bir bahçe". Tanpınar, şiirindeki estetik kaygıları yaşamının sonuna kadar korumuş, Cumhuriyet döneminin toplumsal çalkantılarından, akımlarından uzak tutmuştur yapıtını. "Fırtına, sonsuzluk, esrarlı bitiş / Karanlık dağıtıyor meyvalarını / Yemyeşil bir ağaç, sarsıyor geniş / Kollarında ufkun dört duvarını" dizeleriyle başlayan "Defne Dalı" adlı şiirin Oluş dergisinde yayımlarken (23 Nisan 1939, sayı 17) Mustafa Nihat Özon ile Halil Vedat Fırıtlı şunları yazmışlardır: "Büyük harf sonu edebiyatını yoğuran nesil arasında titiz bir estetik davasının bayrağını ısrarla omuzlarında taşımış olan Ahmet Hamdi Tanpınar'ın Defne Dalı, uzun bir sanat çilesinin gayrı meş'ura açılmış kapısından sonsuzluğa ve esrarlı bitişe bir bakıştır. Saf şiir yazma yolunda yirmi yıl beraber yürüdükleri arkadaşları, başka kanaatlerin arkasına takılarak Ahmet Hamdi Tanpınar'ın yalnız bıraktı. Ve o, sökecek kanlı şafağı bekleyen bir gece kuşu gibi ölümün sarı dünyasında renkler, kokular, baharlar ve hayaller aradı"
Amatör Besteler Ne İçindeyin Zamanın - Ahmet Hamdi Tanpınar Rebab ve Piyano Bestem No: 2 Bestekar Güneş yakartepe Piyanist Piano Rebap Vitrin Sahaf Fan Yayıncı Kabak Kemane Yaylı Türk Müziği Sazları Piyano İle Besteler Küçük Genç Piyanist Besteleri Şair Şiir Fan Yayıncılık Şiir Çocuk Kitap Dergi Vitrin Sahaf Cd Dvd Müzik Türk Beğen Paylaş Kişi Bunu Eski Notalar Etkinlikler Videolar Basında Duyurular İletişim Müzik Bilgileri Fasıla Şiir Antoloji Ana Sayfa Yardım İletişim Şiiri Kitap Şarkılar Resim Forum Nedir Üyeler Gruplar Mesajlar Şiirler Nota

Fazlasını Göster

Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.
RSS