Güneş Yakartepe Kimdir, Sözlük ve Piyano
Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

Amatör Besteleri Merdiven Ağır Ağır Çıkacaksın Güfte Şair Şiir Ahmet Haşim Bestekar Rebap Rebab Kab

Özel Video

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

URL

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Sorry, only registred users can create playlists.
URLAçıklama

Yeni Yaptığım Besteleri Piyano Tuş Sesleri ve Rebap ile Dinlediniz mi?. Bestelerimi Çok Sesli (Polifoni) Form ile Acaba Sevecek misiniz?
Piyanist Güneş Yakartepe, "No 4 Merdiven Ağır Ağır Çıkacaksın " bestesinin Piyano Notalarını yazdı, Polifonik Şekil ile Piyano çaldı ve Söyledi.
Yeni bestelerim Türk Sazları ile Düetleri Piyano Serisi: 4
Yeni besteleri Piyano ve Rebab ile Dinleyince Umarım Güzel Bulursunuz, Umarım Hoşunuza Gider.
Yorumlarınızı ve Eleştirilerinizi bekliyorum. Sevgi ve Saygılar...
Bestemin Şiiri Ahmet Haşim'e Aittir. Onu Sevgi ve Rahmetle anıyorum . Allah rahmet eylesin

MERDİVEN

Ağır, ağır çıkacaksın bu merdivenlerden,
Eteklerinde güneş rengi bir yığın yaprak,
Ve bir zaman bakacaksın semâya ağlayarak...

Sular sarardı... yüzün perde perde solmakta,
Kızıl havâları seyret ki akşam olmakta...

Eğilmiş arza, kanar, muttasıl kanar güller;
Durur alev gibi dallarda kanlı bülbüller,
Sular mı yandı? Neden tunca benziyor mermer?

Bu bir lisân-ı hafîdir ki ruha dolmakta,
Kızıl havâları seyret ki akşam olmakta...

Ana Sayfa Edebiyat Kimdir Ahmet Haşim Kimdir?
Ahmet Haşim Kimdir
Sayfayı Yazdır
Sembolizm’in en güçlü şairlerinden biri olan Ahmet Haşim, 1884’’te Bağdat’’ta dünyaya gelmiştir. Haşim’in soyu Bağdat’’ın en önemli ailelerine dayanmaktadır. Ahmet Haşim’’in çocukluk yıllarında babası kaymakamlık vazifesindedir ve bu nedenle birçok memleketi dolaşmaktadır. Bu şekilde şehir şehir dolaşan Ahmet Haşim’’in düzenli bir okul hayatı olmaz. 1893 yılında ise çok sevdiği annesi vefat edince Haşim, derin bir yalnızlığa bürünür. Ruh haline büyük bir etki yapan bu olay Ahmet Haşim’’in hayatına ve şiirlerine yansımıştır. 1896 yılında babası Arif Hikmet Bey, oğlunun eğitimine hizaya sokmak amacıyla İstanbul’a yerleşir. Ahmet Haşim, İstanbul’da yeni bir okula ve hayata başlar ancak mutsuzluk yanından ayrılmaz. Haşim, bu yıllarda Arapça biliyordur ancak Türkçe bilmemesi onun yalnızlığını arttırmaktadır. Çekingen karakteriyle büyük bir yabancılık ve yalnızlık, İstanbul’’da Ahmet Haşim’i etkisi altına alır.

Ahmet Haşim, bu yalnızlık ve mutsuzluk günlerinde matematik ile ilgilenir ve bu sayede Ahmet Bediî ile tanışır. Ahmet Bediî, şiire olan merakını nedeniyle Ahmet Haşim’e sembolist şiirlerin yer aldığı bir kitap verir. Ahmet Haşim, bu şekilde tüm hayatını etkileyecek şiir ile tanışır.

Ahmet Haşim, aynı zamanda böbreklerinden rahatsızdır ve hastalığı iyice ilerlemektedir. 1932’de tedavi için Frankfurt’a gider ve buradaki anılarını Milliyet gazetesinde yayımlayan Ahmet Haşim, tedavisini yarıda bırakarak Türkiye’ye geri döner. Milliyet’te yayımladığı yazıları ise “Frankfurt Seyahatnamesi” adı ile kitap haline getirir. Kendisini “Şairlerin en garibi” olarak adlandıran Ahmet Haşim dünyaya veda eder.

Ahmet Haşim’in şiiri adeta bir tablo gibidir. Karamsarlı ve yalnızlık onun için vazgeçilmez konulardır ve Haşim, bu temaları sonbahar ve akşam kızıllığı gibi çeşitli simgelerle şiirlerine yerleştirmiştir. Ahmet Haşim’in şiirinde ahenk büyük bir öneme sahiptir. Şair kimi zaman söz konusu ahengi kelimeler ile yakalamaktadır. Divan kültürünü de şiirinde kullanan Ahmet Haşim, faklı bir şiir yaratarak birçok şairi etkilemeyi başarmıştır. Şiir dışında Ahmet Haşim, gezi yazılarında, denemelerinde ve fıkralarında sade bir dil kullanmıştır.

Düz Yazıları;
• *Gurubâ-hâne-i Lâklâkan
• *Bize Göre
• *Frankfurt Seyahatnamesi

Şiirleri; Ağaç, Akşam yine toplandı derinde, Bahçe, Bir günün sonunda arzu, Bir Yaz Gecesi Hatırası, Bülbül, Gece, Gelmeden Evvel Geldin Birlikte, Havuz, Karanfil, Karanlık, Kari’e, Merdiven, Mukaddime, O belde, Eski Hücreye Benzer ki, Orman, Seher, Sonbahar, Süvari, Şafakta, Şairsiz, Dünya, Tahattur,Yarı Yol.

BİR GÜNÜN SONUNDA ARZÛ

Yorgun gözümün halkalarında
Güller gibi fecr oldu nümâyân,
Güller gibi… sonsuz, iri güller
Güller ki kamıştan daha nâlân;
Gün doğdu yazık arkalarında!

Altın kulelerden yine kuşlar
Tekrârını ömrün eder i’lân.
Kuşlar mıdır onlar ki her akşam


Akşam, yine akşam, yine akşam
Bir sırma kemerdir suya baksam;


Akşam, yine akşam, yine akşam
Göllerde bu dem bir kamış olsam!

Ahmet Haşim

Kaynakça: Ahmet, Ahmet Haşim Hayatı, Sanatı, Eserleri, Boğaziçi Yayınları, 1.Basım, İstanbul, 1997
Rebab Beste No 4 Merdiven Ağır Ağır Çıkacaksın Bu Merdivenlerden Rebap Rebab Kabak Kemane Yaylı Türk Müziği Sazları Piyano ile Besteler Küçük Genç Piyanist Besteleri Şair Şiir Ahmet Haşim Bestem Yakartepe
Amatör Besteleri Merdiven Ağır Ağır Çıkacaksın Güfte Şair Şiir Ahmet Haşim Bestekar Rebap Rebab Kabak Kemane Yaylı Türk Müziği Sazları Piyano BİLGİ USTAM KİMDİR Türkiye Bilgi Sitesi sloganı 2006 yılında yayın hayatı başlayan Bilgin ustası bilim teknoloji konuları başta olmak üzere bir çok farklı alanda özgün içeriğe sahiptir Bu nokta asıl amacı kaliteli Türkçe içerik oluşturmak adına gayret göstererek Türk internet mecrası katkı bulunmak Saygı sevgilerle Bestekar Küçük Genç Piyanist Besteleri Bestem Yakartepe No 4 Dernek Etkinlik Video Basın Duyuru İletişim Müzik Bilgiler Fasıl Şiir Antoloji

Fazlasını Göster

Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.
RSS