Güneş Yakartepe Kimdir, Sözlük ve Piyano
Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

Enstrümental HARMANDALI Zeybeği Piyano Kanun Solo Saz Eseri Havası Oyunu Nasıl çalınır Alt Yapı

Özel Video

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

URL

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Sorry, only registred users can create playlists.
URLAçıklama

HARMANDALI Zeybek Enstrümantel Türk Halk Müziklerini Piyano ve Kanun Sesleri ile Dinlediniz mi?.
Piyanist Güneş Yakartepe, "Harmandalı Enstrumantal " Zeybeği Piyano Notalarını yazdı, Armonik Şekil ile Piyano çaldı
Enstrümantal Türk halk Müsikileri Solo Piyano Serisi: 10
Çok sevilen Zeybek oyun havalarını Piyano ve Kanun ile Dinleyince Umarım Güzel Bulursunuz, Umarım Hoşunuza Gider.
Yorumlarınızı ve Eleştirilerinizi bekliyorum. Sevgi ve Saygılar...
Bu Harmandalı, zeybek çeşitlerinin epey zamandır en yaygını ve en çok oynanılanı olarak tanınıyor. Aynı isimdeki eskisiyle hiçbir alakası yoktur. Şimdiki Harmandalı oyun havasını 1916'da Çanakkale'de Ahmet Yekta Madran merhum yazmıştı. Sözleri Kurtuluş Savaşı'nda o havaya benimsetilerek "Harmandalı Zeybek Oyun Havası" diye gün gördü. Rahmetli Ahmet Yekta Madran meraklı bir musikîci ve eski muzikalılardandı. Egeli halk çocuklarından olmasıyla zeybek oyunları konusuna çekirdekten itibaren ömrü boyunca güven ve gururla bağlı yaşamıştı. Oyunun bilenlerce daima onun adı anılarak tutunabilişi yerinde bir kadirbilirlik eseri olmuştur. Bu itibarla ve "Eski Harmandalı"ndan ayırt edilmek üzere oyunun "Madran Zeybeği" diye ayrıca adlandırılması en doğru bir hareket olacaktır.
Eski ve yeni Harmandalı çeşitleri arasında figür unsurları bakımından "Üç başlangıcı" gibi müşterek (ortak) taraflar yok değildir. Yeni Harmandalı da Ege yöresinde az çok farklarla oynanır. Belli başlı tertibe göre havasının temposu üç sayılıp beş oynanır.
Harmandalı Efem Geliyor Geliyor,
Bileğinden Kanlar Akıyor
Gümüş Bilezikli Mavzerin
Namlusu Şimşekler Çakıyor

Efeme De Mor Cepkenler Yaraşır Yaraşır,
Efem Ne Giyerse Yakışır
Bütün Kızanların Önünde
Elinde Yatağan Savaşır
03 e& Piyano Kanun Harmandalı Enstrumantal Solo Saz Eseri Saz Oyunu Nasıl Oynanır Alt yapı Havası Folklor Solo Zeybekleri Zeybeki Zeybeği Düğün Eseri Saz Harmandalı Zeybeği, Ege yöresine ait Türkiye genelinde bilinen bir türkü ve zeybek oyunudur. Türkünün çıkış yeri bilinmemekle birlikte Çanakkale-Balıkesir tarafları olduğu görüşü yaygındır Harmandalı zeybeği, İzmir, Denizli, Balıkesir, Çanakkale, Manisa, Aydın köylerinde sıklıkla oynanmaktadır.Türkü Öykü Seri No Harmandalı Zeybeği Hikaye Sözleri Zeybek Efe oyna oyun foklor Halk Oyunu Öğreniyorum HikayeTitre Renkli WEB Yazının Devamı Top 10 20 30 Zeybekoloji Sözlü Vokal Memleket Halk Yöre Bölge THM Halk Müziği Turku Home Haber Kültür Sanat Media Yaşam Sağlık Otomobil Teknoloji Mobil Yazılım Oyun Soru ana Sayfa Gündem Direniş Haberleri Yerel Seçim 2014 Emek Ekonomi Dünya Ekoloji Gençlik Kadın Söyleşi Kültür Sanat Muhalefet e Dergi Muhalif Spor Medya Seçkiler Seçme Enstrümental HARMANDALI Piyano Kanun Solo Saz Eseri Saz Oyunu Nasıl Oynanır Zeybeği Alt yapı Havası

Fazlasını Göster

Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.
RSS