Güneş Yakartepe Kimdir, Sözlük ve Piyano
Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

Hüseyni Saz Semaisi Sultan 3. Selim Osmanlı Müzik

Özel Video

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

URL

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Sorry, only registred users can create playlists.
URLAçıklama

Hüseyni Saz Semaisi Bestekarı: Sultan 3. Selim Han Muhteşem Klasik Osmanlı Saz Eserleri
Bestekar Türk Osmanlı Hanedanları - Osmanlı Devleti Sarayı Müzikleri
Genç Piyanist Güneş Yakartepe, " 3.Selim " Eserini Piyano ile Solo çaldı.
Osmanlı Sarayı Müziği Besteleri Piyano Solo Serisi: 8
Çok sevilen Musikileri Solo Piyano ve Dinleyince Umarım Güzel Bulursunuz,
Genç Osmanlı Piyanist Beğeni, Destek ve Güzel Yorumlarınızı Bekler.
Hüseyni Saz Semaisi ve Osmanlı Sultanı Üçüncü Selim Han Eseri Hakkında Bilgi
Sultan III. Selim Mûsikîşinaslığı: Topkapı Sarayı'nda sürdüğü yirmi senelik tac ve taht saltanatının yanı sıra, çocukluğundan beri bütün içiyle,ruhu ile bağlandığı bir de mûsikî saltanatı vardır. Sûzi dilârâ fasıl veâyininin bestekârı eski edebiyatımızın Şeyh Galipleri, Esrar Dede'leri ile çağdaş bir şairi, Mevlânâ dergâhının yumuşak gönüllü bir dervişi olan bu içli,hisli insan, şehid edilinceye kadar yaşadığı günleri, seneleri, Sadullah Ağa,Ârif Mehmed Ağa, Tanbûri İzak, Abdülhalim Ağa, Hamami-zâde İsmail Dede gibi büyük ustalarla geçirdi. Bu ustalar ses âlemine ibdâkâr kabiliyetleri ile yeni yeni şaheserler kazandırıyorlardı. III. Selim, devrinin bu güzide sanatkârlarını davet eder, gece gündüz bunlarla vakid geçirirdi.
Mûsikîye genç yaşında başlamış ve bu güzel sanatla en ziyade şehzâdeliği zamanında meşgul olmuştur. Tahta çıkınca saltanat gaileleri, hükümet işleri,yenilik teşebbüsleri onun bu meşguliyetine az çok mâni olmuşşsa da , vakid buldukça yine yeni yeni besteler vücûde getirmekten geri kalmamış ve kendisinin doya doya uğraşamadığı bu güzel sanat müntesiblerini dâima teşvik ve himaye etmiştir.

III. Selim'in mûsikî hocaları Kırımlı Ahmed Kâmil Efendi ve Tanbûri Ortaköylü İzak'tır. Ahmed Kâmil Efendi'den usûl ve eser meşk etmiştir. İzak ise tanbur hocası idi. Bilhassa peşrev ve saz semaileriyle o devrin ünlü bestekârlarından biri olan İzak'a karşı padişahın fevkalâde hürmet ve teveccühü vardı. Yanına geldiği zaman ayağa kalktığı söylenir. Bürgün huzurda icra edilecek Küme Faslı'na geç kalan İzak'ı, harem ağaları içeri bırakmamışlar ve biraz incitmişler. Perde arkasından bu hali gören padişahın fena halde canı sıkılmış ve köleye, -Senin gibi binlerce köle bulurum;ama İzak gibi bir üstad bulamam-diye adamakıllı haşlamış. Böylece, padişahın da iyi bir mûsikîşina solması ve bu sanatı, sanatkârları himaye ve teşvik etmesi sayesindedir ki bu devirde mûsikîmiz en feyizli, en verimli, en mükemmel bir merhaleye erişmişti.

Onun sanatla ve sanatkârlarla başbaşa geçirdiği zamanlar,hükümdar ve hükümdarlık otoritesinden ne kadar uzaklaştığını, sanatın ne kadar samimi ve hararetli bir müntesibi olduğunu şu fıkra bize anlatır:Hüseyni Saz Semaisi Sultan 3. Selim Osmanlı Müzik Huseyni Hüseyni Saz Semaisi Sultan 3. Selim Osmanlı Müzik Saray Nota Arşivi Neyzen Peşrevi Saz Eserleri Not Fasıl Peşrev Türk Klasikleri Eserleri Piyano Solo Solist Devleti Sarayı Sultan Hanedan Musiki Padişah Üçüncü Yayın 3 Bestekar Padişah Sultanı Marş Musikisi Şarkı Peşrev Fasıl Longa Sirto Makam Nağmeler İçeren Bir Tür Enstrümantal Piano Sound Resital Sultanları Aziz Usül Yürük Klasikler Bestekarlar Sultanı Padişahı Türkçe Sözlük Anlamı Birinci Anlam Türk Semai Notası İlhami Neyzen Gazi Huseynı saba MakamıHüseyni, Saz Semaisi ,Sultan 3. Selim, Osmanlı Müzik, Saray, Nota, Arşivi, Neyzen, Peşrevi, Saz, Eserleri, Not, Fasıl, Peşrev, Türk, Klasikleri, Eserleri, Piyano, Solo, Solist, Devleti, Sarayı, Sultan, Hanedan, Musiki, Padişah, Üçüncü, Yayın, 3, Bestekar, Padişah, Sultanı, Marş, Musikisi, Şarkı, Peşrev, Fasıl, Longa, Sirto, Makam, Nağmeler, İçeren, Bir, Tür, Enstrümantal

Fazlasını Göster

Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.
RSS