Güneş Yakartepe Kimdir, Sözlük ve Piyano
Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

Kütahyanın Pınarları Akışır Devriye Kol Olmuş Bakışır Piyano Solist: Esra Kütahya Yöre Pınar Pınarı

Özel Video

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

URL

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Sorry, only registred users can create playlists.
URLAçıklama

Türkülerimizi Piyano Tuşlarının Sesleri ile Dinlediniz mi?. Ezgilerimizi Çok Sesli Armonileri ile Sevecek misiniz?
Piyanist Güneş Yakartepe, " Kütahyanın Pınarları " Eserini Piyano Notalarını yazdı, Armonik Şekil ile Piyano çaldı ve Solistimiz Eseri güzel Vokali ile Seslendirdi.
Çok sevilen Türküleri Piyano ile Dinleyince Umarım Güzel Bulursunuz,
Yorumlarınızı ve Eleştirilerinizi bekliyorum.
Sevgi ve Saygılar.
Kütahya'nın pınarları akışır
Devriyeler kol kol olmuş bakışır
Asalı'ya çuha şalvar yakışır

Amman amman Vehbi'm öyle böyle olur mu
Ah ben ölürsem dünya sana kalır mı

Salım geldi musallaya dayandı
Kar beyaz tenim al kanlara boyandı
(Kar beyaz Vehbi'm al kanlara boyandı)
Seni vuran oğlan nasıl dayandı

Amman amman Vehbi'm öyle böyle olur mu
Ah ben ölürsem dünya sana kalır mı

Hisarlı Ahmet
Kütahya

1963 yılında Yücel Paşmakçı tarafından derlenmiştir. Rept. No
Türk Halk Müsikileri Piyano Vokal Serisi : 12
Çok sevilen Türküleri Piyano ile Dinleyince Umarım Güzel Bulursunuz,
Yorumlarınızı ve Eleştirilerinizi bekliyorum.
Sevgi ve Saygılar..
Kütahyanın Pınarları Öykü THM Türkü Çal Öykü Anlat Size Halk Hikaye Resim İzle Var Yöresi yaşat Bu türkü Kültür Saz Söz KÜTAHYA Porselen Seramik Güral fincan tabak yemek kap

Kütahya Pınarı Öyküsi THM Türküsü Çalma Öykülari hikaye Anlatım Siz Halkı Hikayesi Resimi İzlet Var Yöre yaşa Bunu türküleri Kültürü Sazı Sözü KÜTAHYA Poersolen Seramik Güral Pınar, suyun çıktığı yer, su kaynağı anlamına gelen bir sözcüktür. Türkçe'de kadın adı olarak da kullanılır. yerden kaynayarak çıkan su: Sovuk sovuk pınarlarım gerek ise Ana içit olsun (De­de Korkut). Kim bu pınara dudak değdirdiyse, dünyası da, ahreti de mamur oldu, ışıdı, aydınlandı (N. Araz).Bu suyun çıktığı yer: Ona kendi pırıltıları ve kendi gölgeleriyle, kendi dalgalanışları ve kendi akışlarıyle, tıpkı bir pınarın su­yu gibi, kendi yolunu kendi açarak yürümek imkânı verir porsolen Kişiler Pınar adını taşıyan bazı kişiler: Besteciler Selahattin Pınar Sporcular Pınar Saka Pınar Saka Kasım 1985) Yazar Pınar Kür - Yazar Oyuncu, şarkıcı ve mankenler Pınar Altuğ Oyuncu, Manken yaratma amacı ile açılmış ve her türlü konuda bilgi içeriği sağlamayı hedeflemektedir. Telif hakları konusunda da hassas bir politika güdülmektedir. İçerik, reklam, şikayet, telif hakları v.b. tüm konularda adresi üzerinden temasa geçiniz. EN SON YSözlük Anlamı Sözlük Anlamı İLGİNÇ BİLGİLER 1 İlginç Sorular ve Cevapları Ne Demek? Kremlin Sarayı Resimleri 17 ARALIK 2015 0 Hava İle İlgili Deneysel Bilgiler Copyright Uğur İnternet Hizmetleri Ana SayfaGizlilik Politikası Kütahya' da egemen olan bütün uygarlıklara ilişkin çok sayıda eser bulunmaktadır. Özellikle Frig Vadisi adı verilen ilin doğusundaki Türkmen Dağı eteklerindeki alan, bu eserler açısından çok zengindir.

Roma döneminde piskoposluk merkezi olan Kütahya’ da bu döneme ait en önemli eser Aizanoi Antik Kenti' dir. Aizanoi, Anadolu’ nun en zengin antik kentlerinden birisidir. Dünyanın İlk Borsası Aizonai’ de kurulmuştur.

Anadolu’ da Türk Hakimiyeti başladığın da Kütahya ve çevresi Germiyanoğulları Beyliğine verilmiştir. Kütahya iki kez Germiyanoğulları Beyliğine başkentlik yapmış ve bu dönemde yapılan pek çok eser günümüze kadar ulaşmıştır. Kütahya ve çevresi Osmanlı Devletine Devlet Hatun’ un çeyizi olarak verilmiş ve bu nedenle şehzadeler Şehri olarak anılmıştır.

Kütahya Osmanlı İmparatorluğu döneminde de Anadolu Beylerbeyliği’ ne merkezlik etmiştir. Osmanlı dönemi eserleri korunmuş haldedir.

Ne Yenir: Yörenin ünlü yemekleri arasında çorbalardan; Sıkıcık Çorbası, Oğmaç Çorbası ve Tutmaç Çorbası, sebze yemeklerinden; Ilıbada Dolması, Kabak Kabuğu Kavurması ve Soğan Dolması, hamur işlerinden; Cimcik, Tosunum, Gökçimen Hamursuzu, et yemeklerinden; Küpeti, Göveç ve Tirit, tatlılardan; Güllaç, Cendere ve Ev Baklavası sayılabilir.

Ne Alınır: Çinileri ve porselenleri dünyaca ünlü Kütahya' da el sanatları da hala üretimini sürdürmektedir. Tabakçılık, urgancılık, hasırcılık, ağdacılık, yemenicilik, semercilik, nalbantlık,saraçlık gibi yok olmak üzere olan el sanatlarının son temsilcileri Simav ilçesinde bulunmaktadır. Çini ve porselen eşyaların yanı sıra, dokuma ve el işlemeleri hediyelik olarak satın alınabilir.
Kütahya' ya nasıl gidilir?
Karayolu: Kütahya’ nın Manisa dışındaki altı komşu İl Afyon, Uşak,Kütahyanın Pınarları Akışır Devriye Kol Olmuş Bakışır Piyano Solist: Esra Kütahya Yöre Pınar Pınarı Akar Aman Vehbi Öyle Böyle Olur Ah Ben Ölürsem Dünya Sana Kalır Geldi Musalla Kar Beyaz Tenim Al Kanlara Boyandı Kan Boya Seni Vuran Oğlan Vehbi'm Asalı Çuha Şalvar Yakışır Çal Öykü Anlat Size Halk Hikaye Resim İzle Var Yöresi Yaşat Bu Türkü Kültür Saz Söz Kutahya Porsolen Seramik Güral Fincan Tabak Yemek Kap Bağlantı Tüm Forumlar Skype Forumu Soru Cevap Forum Okula Destek Platformu Diğer Üye Günlükleri Tube Videolar

Fazlasını Göster

Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.
RSS