Güneş Yakartepe Kimdir, Sözlük ve Piyano
Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

O Yar Benim Olacak Piyano Ve Kanun İkilisi Düeti Güngören Belediyesi Türk Sanat Müziği Tarihi Klasik

Özel Video

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

URL

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Sorry, only registred users can create playlists.
URLAçıklama

Eserleri Piyano Ve Kanun Tınısı Sesleri İle Dinlediniz Mi?.
Genç Piyanist Güneş Yakartepe, " Olacak âh olacak o yâr benim olacak " Şarkısını Kuyruklu Piyano Çaldı Ve Söyledi.
Usta Kanun Tınıları ile Piyanoya Renk Kattı.
Çok Sevilen Eserleri Piyano İle Dinleyince Umarım Güzel Bulursunuz, Umarım Hoşunuza Gider.
Yorumlarınızı ve Eleştirilerinizi bekliyoruz. Sevgi ve Saygılar
Olacak âh olacak
O yâr benim olacak
O yâr benim olmazsa
Hâlim harâp olacak

Seviyorum onu çok
Koklamam başka çiçek
Eller ne derse desin
O yâr benim olacak

Öğretirken ona ben
Aşkı anlattı bana
O beni seviyormuş
Yıllardır yana yana

Seviyorum onu çok
Koklamam başka çiçek
Eller ne derse desin
O yâr benim olacak

Beste: Zeki Duygulu
Güfte: Zeki Duygulu
Makâm : Kürdîli Hicâzkâr
Usûl: Nim Sofyan
Form: Tango
Seslendiren: Çiğdem Kırömeroğlu Yarkın

Olacak Ah O Yar Beni Alacak Beste Ahmet Kadri Rizeli GüfteSİ Zeki Duygu PopülerİTE Türk Müziği Kronoloji Ak deniz Şarkı Yarışma Altın BesteSİ Şarkı Yarışma Kelebekler Populer Örnek Ola Aşık

35 Olacak Ah O Yar Benim Olacak Beste Ahmet Kadri Rizeli Güfte Zeki Duygulu Popüler Türk Müziği Kronolojisi Akdeniz Şarkı Yarışması Altın Beste Şarkı Yarışma Kelebek Popüler Örnekleri Ola Aşık RMz
Zeki Duygulu, 1903 yılında Beyrut doğdu. Babası Trablugarp ’ta İtalyanlara esir düşünce İzmir ‘e yerleştiler. Bu yüzden “İzmir ‘li Zeki” diye ün yaptı.

1928 yılında Atatürk tarafından “Mülazım” rütbesi ve kırmızı İstiklal Madalyası ile ödüllendirildi. Sanat hayatına küçük yaşlarda ud çalarak başladı. Daha sonraları keman ve viyolonsel de çalmaya başladı. “Harmandalı Mustafa” ile bestekârlığa başladı.

Zeki Duygulu, 11.03.1974’te İstanbul’da öldü. Zincirlikuyu Mezarlığına gömüldü.

Bodrum hâkimi hatırası

Bodrum Hâkimi Mefaret Tüzün, 1906 yılında Tavşanlı’da doğdu.
Türkiye'nin ilk kadın hâkimlerinden olan Tüzün, 24 Eylül 1951 yılında Bodrum'da göreve başladı. Keşiflere at sırtında gidip gelen hâkime hanım, cesurluğu ve girişimciliğiyle kısa zamanda yöre halkının sevgisini kazanmıştı.

Mefaret Hanım, Bodrum’da hiç mutlu olamadı, hep nişanlısını düşündü. İçine kapanıp derdine hiç kimseyi de ortak etmedi. Bir yaz gecesi, mesai arkadaşlarına bir jest yapıp, Milas’a konser veren Zeki Duygulu’nun konserine götürdü.

Konserin ortalarında sanatçı Zeki Duygulu, “Uslu dur kadınım çıldırtma beni” isimli fantezi bir şarkıyı söylüyordu.
Şarkının bitiminde, Mefaret hanım birden ayağa kalkıp;

“Zeki bey bu şarkıyı tekrar söyler misiniz” diye seslendi.

Zeki Duygulu bu isteği kırmayıp şarkıyı tekrar seslendirdi. O gece Bodrum’a dönüldü, sabah yine işbaşı yapıldı, fakat Mefaret Hanım’ın gelmediğini fark eden arkadaşları evine giderler.
Bodrum hâkimini ipe asılı olarak görürler.
Hemen ailesine ve nişanlısına haber yollandı. Tavşanlı’dan da acı bir haber geldi Bodrum’a.
Nişanlısı için birkaç ay önce öldü dediler. Çok sevdiği ve ayrı düştüğü Tavşanlı’daki nişanlısının ölümüne dayanamayıp bu intiharı gerçekleştirdiği düşünüldü.

Bu olaydan sonra Zeki Duygu bu şarkıyı başka yerde okumadı ve şarkı kaybolup gitti.
TANGO NEDİR? Özel ritmli, ağır bir dans. 19. yüzyılın ikinci yarısında Arjantin’de, Buenos Aires’in yoksul kesimlerin arasında İspanyol tangosunun hızlı ve tempolu bir Arjantin dansı olan milonga ile kaynaşması sonucunda ortaya çıkan bir danstır. 20. yüzyılın başlarında Avrupa’da, özellikle zengin çevrelerinde yayıldı. Ünlü bestecilerin tango örnekleri de aynı zamana rastlar. Tango, Türkiye’de özellikle 1940′larda en sevilen dans müzikleri arasına girdi. Bunu Fehmi Ege ve Necdet Koyutürk’in bestelediği Türkçe sözlü tangolar dönemi izledi.
Türkiye'de de Cumhuriyetin ilanı ile oluşan çok sesli müzik gelişimi ile, Tango sevilmiş ve yayılmıştır. Necip Celal, Fehmi Ege ve Necdet Koyutürk pek çok tango besteleyerek Tango'nun Türkiye'de sevilmesi ve yayılmasını sağlamışlardır. Tangonun bu ithal versiyonları daha az vücut teması esasına dayalıydı (Ballroom Tango) ama bununla beraber pek çokları için hala şok edici idi. Profesyonel dansçılardan oluşan Tango dans grupları da, çeşitli ülkelerde yaptıkları koreografik şovlarla Tango müziğini ve dansını daha fazla tanıtmış ve dünyaya yeniden sevdirmişlerdir.
Bir zamanların ayıplanan ve hor görülen dansı, artık günümüzde ışıltılı dans salonlarında uygulanan, nezih bir eğlence halini almıştır.
O Yar Benim Olacak Piyano Kanun Güngören Belediyesi Türk Beste Ahmet Kadri Rizeli Güfte Zeki Duygulu duygu Sanat Müziği Tarihi Klasik Klasik Tasavvuf Müziği kanuni piyanist Popüler Kronolojisi Akdeniz Şarkı Yarışması Altın Beste Şarkı Yarışma Kelebek Popüler Örnek Ola Aşk Aşık Türk Halk Müziği Koro Karışık Halk Türkü Yeni Şarkıl Koro beğenme Gün gören Belediye Türkçe Sanatcı İlgili Aramalar Türkçe Sanatcı Müziği Tarihi THM Korosu Seviyorum Onu Çok Kokla Korosu şefi Başka Çiçek Eller Ne Derse Desin

Fazlasını Göster

Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.
RSS