Güneş Yakartepe Kimdir, Sözlük ve Piyano
Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

AKUSTİK PİYANOLAR NASIL TAŞINIR?

 

Müzik dünyasında dünden bugüne taşınması en zor müzik enstrümanı olan piyano belki de en büyük zararı bu taşınma işlemleri sırasında almaktadır. Oldukça karmaşık bir yapıya sahip olan piyano, bu yapısı ve hassas mekanizması nedeniyle taşınırken daha ayrı bir özen ve dikkat gösterilmelidir.

Günümüzde yüksek katlı binalara bile taşınması istenen piyanolar için taşımacılık sektörü neredeyse farklı bir uzmanlık alanı geliştirirken, bunun için özel yöntemlerde ortaya koymaktadır. Mesela bir rezidansın 32’inci katına bir piyano taşınması ne kadar imkansız gibi görünse de gelişen teknoloji ve insanoğlunun büyük özverisi ile bu durum ortadan kalkmıştır. Yine de böyle yüksek katlı binalara piyano taşıtmak/çıkarmak isterseniz, bu konuda bu işi yapan en iyiler arasında bile bir eleme yapmanız gerekebilir.

Peki konsol yani duvar piyanosunu taşımak isterseniz hangi yöntemleri uygulamalısınız ya da profesyonel bir yardım almıyorsanız veya aldığınız yardımın çok da profesyonel olduğunu düşünmüyorsanız, hangi ayrıntıları göz önünde bulundurmalısınız?

Konsol Piyano Nasıl Taşınır?

Bir konsol ya da diğer adıyla duvar piyano 130 kilogram ile 250 kilogram arası bir ağırlığa sahiptir. Konsol piyanonun bu denli ağır olmasının yanı sıra taşınmayı güçleştiren bir diğer unsurda piyano mekanizmasının hassas yapısıdır. Taşınırken hiçbir parçasına zarar verilmemelidir. Bir battaniye ile piyanonuzu güzelce sarabilirsiniz. Battaniye uçlarını koli bantı veya şerit iplerle sabitleyebilirsiniz. Piyano, battaniye ile sarıldıktan sonra bant yerine streç ile iyice kaplanır.
Geniş bir palet ve tekerlekli taşıyıcı ile yavaş yavaş hareket ettirerek, yüklenecek araca götürülmeli…

Kuyruklu Piyano Nasıl Taşınır?


En küçük kuyruklu piyanonun bile 250 kilogram ağırlığa sahip olduğunu unutmayın. Kuyruklu piyanolar, konsol piyanolara göre daha hassas bir yapıya sahiptirler ve daha ağırdırlar. Bu daha hassas ve ağır yapıları kuyruklu piyanolarının taşınmasında daha özenli olunması gerektiğinin işaretidir. Paketleme konusunda bu nedenle 2 kat gibi bir işlemin uygulanması daha doğrudur. Kuyruklu piyanoların, konsol piyanolardan taşınırken ki bir farkı da paketleme yapılmadan önce ayaklarının sökülmesi gerekliliğidir. Ayrıca kuyruklu piyanolar dik olarak taşınmalıdır.

Piyanoların maddi değeri göz önüne alınacak olursa her iki piyano çeşidinde de profesyonel bir yardım almadan taşıma işini yapmak oldukça riskli bir durum olacaktır. Ne olursa olsun piyano işlemi sırasında profesyonel bir ekipten yardım almanız gerekmektedir. Herhangi bir aksilikte piyanonuzu tamamen kaybedeceğiniz gibi, küçük bir düşme ya da çarpma da büyük sorunların açılmasına neden olabilir. Öyle ki küçük de olsa bir düşme ya da çarpma sonucunda piyanonuzun rezonansı bozulabilir.

Piyanonuzun hem hassas olan mekanizmasına hem de dış yüzeyine bir zarar gelmesini istemiyorsanız bu işin uzmanı profesyonel ekiplerden yardım almanızda fayda var.

bardakçı kardeşlerkonsol piyanokonsol piyano nasıl taşınırkuyrulu piyanokuyrulu piyano nasıl taşınırpiyanopiyano nasıl taşınırpiyano taşıma

 

 

 

 

RSS