Güneş Yakartepe Kimdir, Sözlük ve Piyano
Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

Akustik Piyano Nedir Dikkat Edilecek Önemli Konular

Akustik Piyano nedir Dikkat edilecek Önemli Konular
KONSOL PİYANO NEDİR?
Konsol Piyano; duvar tipi piyanolara, yani sırtı duvara dayanan piyanolara denir. Tel boyları daha kısa oldukları için, kuyruklu piyanoların aksine dik bir şekilde durur ve daha az yer kaplarlar, sesleri de kuyruklu piyanolar gibi rahatsız edici yükseklikte değildir, ev ortamında rahat rahat çalışabilmeniz için tasarlanmışlardır. Konsol Piyanoların Tel boyları/uzunlukları 108cm den başlar 135cm ye kadar çıkar. Zaten 135cm den sonra da, hem görsel açıdan gözü yormaması adına, hemde mekanizmanın daha sağlıklı işleyebilmesi için yatırılarak, kuyruklu piyano olarak üretilirler. Konsol Piyanoların oldukça zengin çeşitleri vardır, her amaca uygun ölçüde ve fiyatlarda üretilmişlerdir.

AKUSTİK BİR PİYANO ALINIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Eğer piyano eğitimini amatör olarak alacaksanız ya da sadece hobi amaçlı devam ettirecekseniz, çok büyük ölçülerde ve profesyonel bir piyanoya ihtiyacınız olmadığını bir kere daha hatırlatmak isterim.
108 ila 118cm arası konsol piyanolar size yeterli olacaktır. Ama ilerde bir ihtimalde olsa bu eğitimi profesyonel olarak devam ettirme durumu söz konusu ise, bir daha masraf yapmamanız için minimum 118cm lik bir piyano almanızı öneririz. Tabi bu durum piyanonun markasına ve modeline göre de değişiklik gösterecektir.

AKUSTİK BİR PİYANO ALINDIKTAN SONRA DA NELER YAPILMALI?

Burada En büyük yanılgı, Baştan büyük olsun parası önemli değil diye düşünebilir siniz. Burada 2 büyük problemi düşünmelisiniz.
AKUSTİK PİYANO SES PROBLEMLERİ VE ÇÖZÜMLERİ
1- Büyük piyano, büyük ses getireceği için komşular sizi daha fazla işetecektir. Yani rahatsız edeceksiniz.
2- Büyük piyano, büyük ses getireceği için Odada Bulunanlar daha yüksek ses işitecekleri için rahatsız olabilirler. Çünkü Etüd ve nota oturtmada devamlı çalmalar, bir de yüksek ses ile olursa Odada dinleyenleri daha da çok etkileyeceklerdir.
3- Biz bu nedenle Orta boy piyanoyu tercih ettik. Ama salona koyduk. Ama komşular akustik piyano sesinden rahatsız olunca iki duvara, piyano altına yalıtım yaptırdık. Komşulardan şikayet kesildi. Fakat odada ses hapis olduğu için odada sesler çok yüksek oldu ve çınladı. Odadaki sesi azaltmak için ses kesici ( yumurta şeklinde) süngerleri piyano arkasına yerleştirdik, sorun çözüldü.
4- Sizde odada ve komşuda ses problemini azaltmak için yalıtım yapmadan ses kesici süngerleri kullanın. Hem en ucuz hem de en etkili metod.
5- Ses yalıtımı yapan materyaller az veya çok mutlaka ısı yalıtımı da yapar. Oda daha az nefes alır. Dört tarafı yalıtım yaparsanız, hiç nefes almaz.
6- Mutlak Ses yalıtımı Yaparsanız. Oda hiç nefes almaz. İçerdeki Kimse de nefes alamaz. Bu odaya Çok iyi havalandırma sistemi de kurmanız Gerekir.
7- Ses yalıtımı yaptığımız oda kışın ısı tasarrufu da yaptı. kalorifer peteğinin birini kıstık.
EN UCUZ VE DOĞRU YALITIM NASIL OLMALIDIR
1- Mümkün derece Akustik büyük Piyano almayın. Büyük piyano daha yüksek ses yapar. Alırken de daha fazla ödersiniz.
2- Orta boy ve küçük boy Duvar (stand tipi) piyanoları tercih edin .
3- Duvar tipi piyanolar ile duvar arasına ses kesici süngerler koyun.
4- Piyano altına ses kesici ve darbe azaltıcı ses yalıtımı yapın
5- Piyano odasına ses den rahatsız komşular varsa onunla komşu olan sadece o duvara ses yalıtımı yapın.
SİLENT (SESSİZ) AKUSTİK PİYANOLAR

Apartmanda ses problemi yaşıyorsanız, akustik bir piyanoya silent sistem dediğimiz tamamen sessiz ve kulaklıkla çalışılabilen bir mekanizma ile de sahip olabilirsiniz.
Akustik piyanolarımızı incelerken, aynı piyanoların silent olan versiyonlarını da inceleyebilirsiniz. Apartmanlardaki piyanodan kaynaklı ses problemleri silent piyanolar sayesinde artık yaşanmamaktadır.
Türkiye’de akustik piyanolara sonradan silent piyano sistemi için makina takan firmalar da var, ama sonradan bu işlemleri yaptırmanın dezavantajları da vardır.
Fabrika ortamında değil de sonradan takılan silent sistemlerde, hem piyanonuzun ana garantisini kaybedersiniz hem de piyanonuzun tamamen sökülüp baştan takılması gibi bir durum söz konusu olacağı için, bu aşamada yapılan hatalarda piyanonuzdan çalarken garip sesler rezenonslar elde edersiniz

Konsol piyanonun seçimi aşamasında, ne kadar zamandır piyano dersi aldığınızı, ya da bu işte ne kadar hevesli olduğunuzu, yaşınızı ve bu işe ayırdığınız bütçeyi vb. gibi detayları piyano öğretmenlerimize anlatırsanız, sizi çok daha iyi yönlendireceklerdir ve sizin için en doğru seçimi göstereceklerdir.
Çünkü konsol piyanolar da kendi aralarında gruplanmaktalar. Sizin için en doğru yolu ancak bu şekilde gösterebiliriz. Bir kuyruklu piyanonun performansını veren konsol piyanolar bile bulunmakta. Amacınız sadece bir hobi eğitimi almak ise, yanlış ürüne yanlış yatırımlar yapmayınız.

RSS