Güneş Yakartepe Kimdir, Sözlük ve Piyano
Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

Hanımın Çiftliği Dizisi Tarihi Piyano Nostalji Dizi Müziği

Tarihi piyano onların oldu. 200 yıllık tarihi piyanonun yeni sahibi belli oldu.

En son ‘Hanımın Çiftliği’ dizisinde kullanılan 200 yıllık tarihi piyano, Çorumlu bir müzikevi sahibi tarafından satın alındı. Emektar Müzik Evi sahibi Gürcan Emektar’ın aldığı 200 yıllık piyano restore edilerek üniversiteler ve müzeler de sergilenecek. Piyanonun tuşları özel olarak Fil dişiden yapılma, kendisi ise ceviz ağacından üretilmiş.
 
 
 
 Videoda ve resimde 14 yaşındaki genç piyanist Güneş Yakartepe, çok sevdiği hanımın çiftliği dizi Müziğini çalarken

 

Ankara Çankaya’dan alınan tarihi piyona yaklaşık 200 yıllık.  Restore edilecek olan piyanonun tarihi şekli korunmaya çalışılacak.

Ankara’dan getirilen piyona müzik evine taşınırken, film sahnelerini aratmayacak görüntülerde ortaya çıktı. Düşme tehlikesi gerekçesiyle yol bir süre trafiğe kapatıldı.

Yoldan geçen vatandaşlar da uzaktan piyanonun araçtan indirilip, müzik evine taşınmasını dikkatle izlediler.

TÜRKİYE’DE SADECE 2 TANE

Piyanonun tuşları özel olarak Fil dişiden yapılma, kendisi ise ceviz ağacından üretilmiş.

200 yıllık olduğu belirtilen piyanonun Türkiye’de sadece 2 tane bulunduğundan bahseden Emektar Müzik Evi Sahibi Gürcan Emektar, “Türkiye de sadece iki tane bulunuyor. Bu piyanonun bir diğeri ise Rahmi Koç Müzesi’nde bulunuyor.” diye konuştu.

BİRÇOK FİLMDE VE DİZİLERDE YER ALDI

Tarihi değerinin yanında birçok film ve diziler de yer alan piyona, öze bir geçmişe sahip. Eski sahibinin pembe rengine boyatmak istediği ve müzik evleri tarafından engellendiğini anlatan Emektar Müzik Evi İşletme Sahibi Gürcan Emektar, “En son Hanım’ın Çiftliği’ adlı dizisinde Halide’nin piyanosu olarak kullanıldıktan sonra bir fotoğraf stüdyosu tarafından alındı. Ancak bu piyanoyu satın alan kişi piyanonun rengini pembe olarak değiştirmek istedi. Ama bunu duyan Ahmet Köklükaya bu durumun piyanoya yapılacak bir hakaret olduğunu düşünmüş ve bu piyanoyu bizim değerlendirebileceğimizi düşünmüş ve bize ulaştı bizde aldık. Piyanonun tarihi değerini koruyarak restore edeceğiz gelecek kuşaklara da aktarmak istiyoruz. Elimizde 4 -5 tane daha bu şekilde tarihi en az 80 yaş üzeri çalgılarımız bulunuyor. Eğer bir gün Çorum da çalgı müzesi açılırsa elimizden gelen yardımı yapmaya da hazırız.” şeklinde konuştu.

RSS