Güneş Yakartepe Kimdir, Sözlük ve Piyano
Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

PİYANO ÇALMA TEKNİKLERİ

Piyano Çalma Teknikleri Bir enstrümanı başarı ile çalabilmek ve o enstrüman üzerinde duygularımızı ifade edebilmek için, iki yeteneğin gelişmesi gerekir; ruhsal ve bedensel yetenek.

Ruhsal yeteneğimiz, beğeni, duygu, düşünce, hayal gücü, yani ifadede büyük rol oynayan “stil kaynağı”, içimizde gizli bulunan yaratıcılık özelliğidir.

Zekâmız, kültürümüz ne kadar gelişirse ruhsal yeteneğimiz de o derece genişlemiş olur. Bedensel yeteneğimiz ise, enstrümanın çalınışı sırasında tüm vücudun rahatlıkla görevini yapabilmesi, vücudun sağlıklı olması gibi “maddi” olmakla beraber, müzik aletlerini çalmada büyük önemi bulunan çalma teknikleri ile ilgili özelliklerin toplamıdır. Herhangi bir alet üzerinde başarı sağlayabilmek için bu iki yetenek el ele yürümelidir. İyi bir teknik eğer bilgiye dayanmıyorsa, sonuçsuz kaldığı gibi, güçlü bir tekniğe sahip olmayan en derin bilgiler de ürünlerini veremez.

Piyano Çalgı tekniği nedir

Çalgı tekniği bütün bu hareketleri ayrıntılarıyla inceleyen bir konudur . Piyano tekniği denilince akla hemen iki soru gelir. Amaca varmak için ne yapmalıdır ve nasıl yapmalıdır? Genel olarak verilecek cevap şudur; daima amaç, araçları belirler. El, zekânın, aklın yeteneğine ve emrine tabidir. Çalanın müzikal gelişim süreci ne kadar yüksekse, teknik düzey de o oranda kuvvetlenecek, hiç olmasa el ele gitmeyi isteyecektir.

Tüm piyano edebiyatının çalınabilmesi için gerekli olan bir teknikle çalan piyanistin, bütün anatomik hareket mekanizmasının öğelerini seferber edebilmesi ve uygulayabilmesi gerekir. Bu demektir ki, en küçük parmağın ucundan, bütün parmağa, parmak kökü ekleminden, ele, bileğe, dirseğe, kola, omuza, sırt adalelerine kadar bir egemenlilik zorunluluğu vardır.

Bütün hareket mekanizması bir kaldıraç vazifesi görebilmelidir. Hareketin biçimine göre kaldıracın destek noktası bazen omuzda, bazen dirsekte, bilekte, bazen de parmak ucunun dokunum noktasındadır. Bu kaldıraç ünitesine sağ pedalın önünde duran sağ ayak, biraz arkada duran sol ayak ve bacaklar da dâhildir.

Piyano Çalmak Teknikleri 'nin alt basamakları aşağıdaki başlıklar ile sınıflandırılmıştır:

• Parmakların işlevi

• Gam tekniği

• Akor tekniği

• Arpej tekniği

• Çift sesler

• Oktav tekniği Tüm bu teknikler piyano dersi öğretim programında yer alan üniteler içindeki kazanım, etkinlik ve açıklamalar ile basamaklara bölünerek ele alınmıştır.

Öğrencilerde bu tekniklerin gelişebilmesi için etkinlik ve açıklamalar kısmında çeşitli etüt ve eserlere yer verilmiş, ancak piyano literatürünün çok geniş olması nedeniyle yer verilemeyen diğer eser ve etütler için öğretmen ve öğrencilere seçme özgürlüğü de bırakılmıştır.

 

RSS