Güneş Yakartepe Kimdir, Sözlük ve Piyano
Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

PİYANO ÇALMAK

PİYANO ÇALMA METODLARI - PİYANO ÖĞRENME  ÖĞRETME TEKNİKLERİ 

Piyano çalma; fiziksel, zihinsel ve duyuşsal süreçlerin işe koşulduğu karmaşık bir etkinliktir ve üst düzeyde beceri gerektirir.

Bu becerinin 106 kazanılmasında piyano eğitimi en önemli faktördür. Temel piyano eğitimi teknik, gam ve etüd çalışması olarak üç aşamada gerçekleştirilir. Teknik, öğrencinin beceri kazanma araçlarından biridir. Müzik çalışmaları öğrenci ve öğretmenlerin hedefledikleri etkinliklerde gösterecekleri performansın temel ayrıntılarının ön hazırlığıdır.

Bu nedenle piyano eğitiminin temeli teknik becerilerin kazandırılma süreci olarak değerlendirilebilir. Bu süreç hem bir sonraki aşama için seçenek oluşturmayı hem de sonuçla ilgili tahminde bulunmayı sağlar. Gam ve arpej çalışmaları da teknik becerilerin kazandırılmasında etkili ve zorunludur. Ancak doğru yöntem ve yaklaşımlarla gerçekleştirilmesi de önemlidir.Örneğin:

1. Çalışmaya el için en uygun olan Mi-majör gamı ile başlamak gerekir.

2. Gam çalışmalarını belirli zorluk derecesine ve parmak hareketlerine göre planlamak gerekir.

3. Gam çalışmalarına öğrencilerin küçük parçaları notayla veya işitsel olarak çalma becerisi kazanmalarından sonra başlamak doğru olur.

4. Önce her elle ayrı ayrı, sonra da iki elle birlikte çalışmak gerekir. Piyano eğitiminde teknik becerilerin gelişmesine yönelik bir uygulama da etüd çalışmalarıdır.

Bu çalışmalar piyano tekniğinin gelişmesine katkıda bulunduğu gibi çeşitli ve düzenli ses sırası ile çalma becerisi kazandırmaya da yardımcı olur.

RSS