Güneş Yakartepe Kimdir, Sözlük ve Piyano
Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

PİYANO PEDALI NEDİR? 3 PEDALIN GÖREVLERİ

 

PİYANO PEDALLARI İŞLEVİ NELERDİR? PIANO PEDAL NASIL KULLANILIR?

Pedal , piyanodan çıkan sesin sönmesine engel olan, tınlama süresini uzatan, onu kuruluktan uzaklaştıran bir araçtır.

Piyanoda çalınan bir yapıt, ancak pedal yardımıyla elde edilebilen daha farklı renk ile tınılarla zenginleştirilebilir. Etkili bir biçimde yorumlanabilir.

Gerçekten de pedal kullanmadan bir yapıta bestecinin yansıtmak istediği ruh ile karakteri vermek ya da piyanoda şarkı söyler gibi bir çalış biçimi elde etmek neredeyse olanaksız gibidir. Ayrıca, sağlam bir tuşe geliştirilmesinde de pedalın büyük katkısı vardır.

Günümüzdeki piyanolarda bulunan sağ pedal İskoçyalı bir piyano yapımcısı olan John Broadwood tarafından icad edilerek, 1783’te piyano klavyesine uyarlanmıştır.

ORTA PEDAL NE İŞE YARAR

Bazı konser piyanolarında var olup, seyrek olarak kullanılan orta pedalı (Sostenuto Pedal) ise 1862’ de Claude Montal bulmuş, Steinway de geliştirmiştir.

SAĞ PEDAL NE İŞE YARAR

 Sağ Pedal; pedal grubunun sağında yer alır. En sık kullanılan pedaldır. Sağ pedal sonoriteyi kontrol eder.

Bu pedala basıldığında, tellerin üzerinde titreşimi engelleyen susturucu görevi yapan keçeler yukarı kaldırılarak sesin volümü kısmen güçlendirilir, böylece ses zenginleşir.

Bu pedalın öteki bir amacı da, piyaniste klavyede eliyle ulaşamayacağı uzaklıktaki notaları “legato”, demek ki bağlı çalabilme olanağını sağlamaktır. Nota yazımında, sağ pedalın kullanılması gereken yerler ”*ped*” işaretleriyle gösterilir.

Sağ Piyano Pedalı Kaç şekilde kulanılır.

Sağ pedalın 3 tür kullanma biçimi vardır :

1. Piyanoda hiçbir şey çalmadan önce pedala basma

2. Nota ile aynı zamanda pedala basma.

3. Notadan hemen sonra pedala basma Orta pedal (“sostenuto”); pedal grubunun ortasında yer alır.

Steinway tarafından geliştirilmiştir. Bazı kuyruklu piyanolarda bulunur. Piyanoda uzatılması gereken sesleri tutmak için kullanılır. Orta pedalın katkıları çok önemlidir. Bu pedal sayesinde, genelde bastaki sesler uzatılabilirken ince registirdeki (ses alanı) notalar rahat bir biçimde çalınabilmektedir. Neuhaus’a göre, 

SOL PEDAL NE İŞE YARAR

Sol pedal piyaniste sadece üçüncü bir elin çalabileceği, ince temiz bir yorum olanağını kazandırır

 

 

RSS