Güneş Yakartepe Kimdir, Sözlük ve Piyano
Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

PİYANO: TEK BAŞINA BİR ORKESTRA, SÜPER ÇALGI

PİYANO: TEK BAŞINA SÜPER BİR ORKESTRA

Müzik aletleri içinde en fazla sayıda hareketli parçaya piyano sahiptir ve üretimi en zor olandır.

İlk piyanoyu 1700’lerin başında İtalyan B. Cristofori yaptı. Piyanodan Önceki Gelişmeler

Piyanoyu Klavsen Ustası Bartolomeo Cristofori İcat Etti.

İtalya’da klavsen imal eden B. Cristofori, 1709-1711 yılları arasında ilk piyanoyu yaptı.

Cristofori, geyik derisiyle kaplı çekiçlerin tele vurup hızla telden uzaklaşmasını sağlayan mekanizmayı icat etti.

Cristofori, piyanoya İtalyanca “yumuşak ve güçlü sesli klavsen” anlamına gelen “gravicembalo col piano e forte” adını verdi.

Zamanla bu isim yerine “piano e forte” ardından da sadece PİYANO adı tercih edildi.

Piyano pek ilgi çekmediği için 50 yıl boyunca teknolojisi gelişemedi. Bach piyanoya ilgi göstermemiş, filozof Voltaire ise 1774’te piyanonun sesinin kötü olduğunu yazmıştı.

Üç yıl sonra Mozart’ın piyanoyu beğenip besteler yapması bir dönüm noktası oldu. J. Broadwood, 1771’de İngiltere’de çekiçlerin tele vuruş gücünü artırdı. Piyanoyu 6 oktava çıkardı ve piyanoya pedal ekleyip dizlikleri kaldırdı. J. Haydn ve Beethoven bu İngiliz piyanolarını, F. Chopin ve F. Liszt ise Fransız piyanolarını kullandı.

Modern bir piyanonun iç görünüşü

Modern Akustik Piyano

Müzisyenlerin önerileriyle piyanonun ses kalitesi zamanla mükemmelleşti. Ahşap çekiçlerin boyutu büyütüldü ve deri yerine keçeyle kaplandı. Maksimum ses için çekiçlerin tele vuracağı noktalar ideal pozisyona (1/9) getirildi. Teller fazla gerilince, bükülen ahşap çerçeve yerine tek parça dökme demir çerçeve kullanıldı.

Modern piyanodaki 200’den fazla tel geriliyken, demir iskelete 20 tonu aşkın kuvvet uygular. Uzun teller kalın, kısalar ince ses verir. Kısa tellerin sesinin güçlü çıkması için yan yana aynı telden 3 adet vardır ve çekiç üçüne 4 birden vurur. En uzun teller genellikle birer adettir, orta boy tellerin bir bölümü yan yana ikişer adet olur. Klavyede 52 adet normal nota basan beyaz tuş ve 36 adet diyez veya bemol basan siyah tuş bulunur. Klavyenin genişliği 6,5 oktav (do-fa) veya 6 3/4 oktav (do-la) ya da 7 oktav (la-la) olur.

 Piyano Pedallarının Görevi

Uzatma pedalı sesin uzamasını, surdin pedalı sesin yumuşak çıkmasını sağlar.

Ortadaki pedalın görevi piyano üreticisine göre değişir.

Sanayi Devrimi sırasında, piyanolar günümüzdeki formuna kavuştu. Almanya’da piyano üreten H. E. Steinweg, 1850’de ABD’ye göç etti ve soyadını Steinway olarak değiştirip Steinway & Sons şirketini kurdu. Mükemmelleştirdiği piyanolar, ABD’de 10 yıl içinde 35 altın madalya aldı. Ardından, 1867’de Paris’te 3 altın madalya kazandı ve yılda 1500 piyano üretmeye başladı.

Piyanoda yaptığı yenilikler için 126 patent aldı. Ürettiği tam boy piyano sayısı 1903’te 100 bine ve 1938’de 300 bine ulaştı. Aynı anda hem soloyu hem de eşliği çalabildiği için çoğu besteci, orkestra eserlerini piyanoyla yapar.

Piyanonun özelliği, tek başına bir orkestra olmasıdır.

 

 

 

RSS