Güneş Yakartepe Kimdir, Sözlük ve Piyano
Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

Piyano Melodik Türkü ÖTME BÜLBÜL Enstrumantal Fon Müzikleri Sözsüz Rahatlatıcı En Güzel Yavaş Huzurl

Özel Video

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

URL

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Sorry, only registred users can create playlists.
URLAçıklama

Ötme bülbül ötme şen değil bağım
Dost senin derdinden ben yana yana
Tükendi fitilim eridi yağım
Dost senin derdinden ben yana yana

Deryaya yönelmiş sellere döndüm
Vakitsiz açılan güllere döndüm
Ateşi kararmış küllere döndüm
Dost senin derdinden ben yana yana

Haberim duyarsın da peyikler ile
Yaramı sararsın şehitler ile
Kırk yıl dağda gezdim geyikler ile
Dost senin derdinden ben yana yana

Pir Sultan Abdal'ım doldum eksildim
Yemeden içmeden sudan kesildim
Zülfün kemendine kondum asıldım
(Hakk'ı pek sevdiğim için asıldım)
Dost senin derdinden ben yana yana

Pir Sultan Abdal

Yaygın olan iki değişik ezgi ile söyleniyor. Diğer ezgi Sivas ve Aşık Emrah (Hamza Başyurt) kaynaklı. Yavuz Top'un çoksesli bir düzenlemesiyle de ilk kez iki ezgi aynı anda kullanıldı.
Ayrıca Bakınız Mahurbuselik Mahur Buse Koma Komalı Çeyrek Ton Notas Notası Arşivi Arşivleri Neyzen Trt Odtü Ney Piyano Piano Music Sufi Tekke Ayin Mevlevi Hane Bileşik Makamı Mahur Şiir Dış Bağlan Mahür Notalar Gizle Klasik Türk Müziği Makamları Basit Çargah Büselik Rast Uşşak Hicaz Uzzal Hümayun Zirgüleli Hicaz Neva Hüseyni Karacığar Basit Suzinak Kürdi Treble Clef Symbol Göçürülmüş Şed Acemaşiran Acemaşiran Mahur Acem Aşiran Nihavend Nihavent
Divriği yukarı Fırat havzasının İç Anadolu sınırı yakınında Sivas İlinin Güneydoğusunda yer alır. Divriği İlçesi Fırat nehrinin bir kolu olan Çaltı çayı vadisi kenarında kurulmuştur. Denizden yüksekliği 1225 metredir. İlçenin yüzölçümü 2781, 56 Km. karelik bir alanı kaplar Doğusunda Ilıç ve Kemaliye, Batısında Kangal; Kuzeyinde İmranlı ve Zara; Güneyinde Arguvan, Arapkir, Hekimhan İlçeleri ile çevrilidir. Divriği İlçesi çok dağlık bir bölgeyi içine almaktadır. Dağlar arasında dik ve derin vadiler içerisinde Fırat’ın küçük kolları akmaktadır. Çaltı çayından Fırat'a doğru derin kanyonlar oluşturan arazi rafting ve dağcılık sporuna çok uygundur.
İlçede Karasal iklim özellikleri görülür. Eskiden kışları çok karlı ve soğuk, yazları sıcak ve kurak olmasına karşın barajların etkisi ile iklim yumuşamıştır. İlçenin bazı dağlarında meşe, ardıç ve çam türü seyrek orman alanları mevcuttur.
İlçenin önemli dağları: Kuzeyde Çengellidağ (2650), Deli dağ(2150), Efendi, Göldağ ve Akdağdır. Güneyde Yama, Demirli, Geyikli, Güney Doğuda Sarıçiçek, Doğusunda Iğımbat, Batıda Dumluca yer almaktadır.

Dağların yüksek, serin ve yaylacılığa elverişli şeklide otlaklarla kaplı olması, ayrıca toprak veriminin düşüklüğü de yaylacılığı ön plana çıkarmıştır.
Başlıca yaylaları: Yama, Sarıçiçek, Göldağı, Eğrisu, Demirli ve Dumluca yaylası olmakla birlikte birçok köyün kendine ait yaylaları vardır. Son yıllarda yaylalarda arıcılık yaygınlaşmıştır.
İlçenin en önemli akarsuyunu Kangal İlçesi Karagöl dağlarından çıkan çaltı suyu teşkil eder. Bu su aktığı vadi boyunca tekbir fayda sağlamadan Kemaliye İlçesi topraklarında kara suyla karışarak Fırat’ı oluştur. Sulamada fayda sağlayan bu suyun kollarıdır. Bunların en önemlisi Sincan ve Hamu dereleri ile Nıh çayı ve Palha çayıdır.
Sivas İç Anadolu'nun doğusunda yer alan, Anadolu'daki tarihi İpek Yolu güzergahlarının kesiştiği bir yerde konumlanmış ve ünlü Kral Yolunun da geçtiği büyük bir ildir. Sivas tarihi zenginlikleri, doğal güzellikleri, kaplıcaları ile turistlere ilginç tatil olanakları sunmaktadır.

4 Eylül 1919'da Ulu Önder Atatürk'ün Başkanlığında toplanan Sivas Kongresi'nde önemli kararlar alınarak, Türkiye Cumhuriyetinin temeli atılmış ve Sivas Şehri Türk tarihinde büyük önem kazanmıştır.

Sivas ilinin büyük bir kesimi yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk ve karlı geçen karasal İç Anadolu ikliminin etkisinde kalmaktadır. Fakat kuzeyde Karadeniz, doğuda Doğu Anadolu yüksek bölge ikliminin etkileri bulunmaktadır.
İlçeleri: Merkez, Akıncılar, Altınyayla, Divriği, Doğanşar, Gemerek, Gölova, Gürün, Hafik, İmranlı, Kangal, Koyulhisar, Suşehri, Şarkışla, Ulaş, Yıldızeli, Zara.
Kaynak İçeriği Paylaş Bookmark and Share
Sonraki Diğer İçerikler Sivas Hakkında Genel Bilgiler
• Sivas Cumhuriyet Üniversite
• Sivas Cumhuriyet Üniversite Meslek Yüksek okulları
• Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Divriği Nuri Demirağ Meslek Yüksekokulu
• Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Şarkışla Meslek Yüksek okul
• Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Gürün Meslek Yüksekokulu
• Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Yıldızeli Meslek
• Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Gemerek Meslek Yüksekokulu
• Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Kangal Meslek Yüksekokulu
Piyano Melodik Türkü ÖTME BÜLBÜL Enstrumantal Fon Müzikleri Sözsüz Rahatlatıcı En Güzel Yavaş Huzurlu Rahat Yemek Fan Şarkı Türkü Eser Sözleri Slov Ezgisel Melodi Melodisel Melodiler Yumuşak Karoke Müdürü Müdürlüğü Geliştirme Yatırım İnşaat İşletme İştirak Müdür Erkek Öğrenci Evleri Pansiyonları İletişim Apartlar Muş Yurt Yurtlar Sitede Ara Lise Grubuna Katıl Ana Sayfa Yurtlar Özel Öğrenci Yurtları Erkek Öğrenci Yurt Pansiyonu Kız Öğren Belediye Meclisi Kurum Personel Bilgi Edinme Muhtar İsim Telefonları Yurtları Kızı sivas

Fazlasını Göster

Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.
RSS