Güneş Yakartepe Kimdir, Sözlük ve Piyano
Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

Solo Piano OY ASİYE Süper Hüzünlü Türkü AĞASAR'IN BALINI Yöre Çavuşlu Giresun Görele

Özel Video

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

URL

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Sorry, only registred users can create playlists.
URLAçıklama

Genç Piyanist Güneş Yakartepe " OY ASİYE ASİYE - AĞASAR'IN BALINI " Eserini Piyano Armoni Notasını Yazdı, Çok Sesli Armoni ile Piyano Çaldı ve Söyledi.
Solist; ECE YILDIRIM ile Ona Eşlik Etti.
Türk Halk Müsikileri Solo Piyano Serisi: 6
Çok Sevilen Eserleri Piyano ile Nasıl Bulacaksınız?
Kıymetli Eleştirileri ve Yorumları Merak ile Bekliyorum.
Lütfen Yazarak ve Beğenerek Bana Moral Verin.
Ağasarın Balını (Da)
Gel Salını Salını
Adam Cebinde Daşır (Da)
Senin Gibi Gelini
Oğol Nazimim Oğol

Oy Asiye Asiye
Tütün Goydum Kesiye
Anan Seni Verecek De
Bir Bağ Pirasiya
(Bir Evlek Pirasiya)
Oğol Nazimim Oğol

Sis Dağının Başları (Da)
Kesme Kesme Daşları
Adamı Öldürüyü
Nazlı Yarin Gaşları
Oğol Nazimim Oğol

Oy Asiye Asiye
Tütün Goydum Kesiye
Anan Seni Verecek De
Bir Bağ Pirasiya
(Bir Evlek Pirasiya)
Oğol Nazimim Oğol

Sis Dağının Başları (Da)
Küfür Küfür Esiyu
Baban Bu Yıl Gurbanı (Da)
Çifter Çifter Kesiyu
Oğol Nazimim Oğol

Oy Asiye Asiye
Tütün Goydum Kesiye
Anan Seni Verecek De
Bir Bağ Pirasiya
(Bir Evlek Pirasiya)
Oğol Nazimim Oğol
Türkünün Hikayesi
Türkülerimiz, belki de yaşayan en gerçek tarih. Hani deriz ya her türkü bir tarih, işte onlardan biri. 1973 yılından bu yana TRT reparturlarına giren ancak çok öncesi olan bir türkü gibi klasiği. Biz tek bir kelimesine dahi dokunmadan torunu sevgili Sündüz Kuğu'nun kaleminden sizlere aktarıyoruz..Sağolasın Sündüz, türkülerimiz adına..!
Olay Çavuşlu'da (Çavuşlu Giresun'un Görele ilçesine bağlı bir beldedir)geçiyor. Asiye Kuğuzade Süleyman Bey'in kızı... Halk tarafından Karabey olarak hitap ediliyor Süleyman Bey'e. Karabey olarak hitap edilmesinin nedeni babasının Yavuz Sultan Selim Tarafından Mısır'dan davetli olarak Trabzon'a gelmesi ve Trabzon'da kendisine beylik olarak Giresun'un bir kısmı(Trabzon, Rize, Gümüşhane, Erzurum) olarak verilmesi.
Mısır'dan geldiği için Karadeniz'i çok beğeniyor. Yorgun bir yolculuk geçiriyorlar. Çavuşlu'da atının ayağına taş takılıyor Asiye bilindiği gibi sarışın değil kısa boylu esmer biridir. Üç kız kardeşlerdir... Erkek kardeşi olmadığı için babası tarafından damatlar içgüvey olarak konağa yerleşiyor. Nazif Bey kendisi zengin tüccardır ve Beşikdüz'lüdür... Asiyenin Nazif'den olma iki kızı vardır. Mutlu bir beraberlikleri vardır. Nazif bey evdeki hizmetçiyle (Nazire diye biliyorum isim yanlışlığı olabilir) onunla Asiye'yi aldatıyor. Bundan Asiye'nin haberi olunca kıyamet kopuyor başlıyorlar tartışmaya.Mahkeme günü gelip çatıyor. O zamanlar kadınlar kara çarşaf giyiyorlardı ve yüzlerini peçeyle örtüyorlardı. Boşanma işlemini bitince mahkeme kapısında Nazif Bey düşüp bayılıyor." Asiye bunu bana nasıl yaparsın "diye...O arada Batum'dan görevli olarak Görele'ye gelen Zaptiye memuru Ahmet Bey olaylara şahit oluyor ve" Ne yüce kadınmış ki, kocası boşanan kadının arkasından düşüp bayılıyor" diye düşünüyor. Asiye çarşaflı olduğu için onun yüzünü göremiyor. Çevresinden Asiye hakkında bilgi topluyor. Bu arada, zaman sonra Nazif ile Nazire evleniyorlar çocukları oluyor. Asiye konağa geri dönüyor iki kızının velayetini alıyor ve Nazif'e çocuklarını göstermiyor. Altı sene uğraşan Ahmet bey araya Asiye’nin amcaoğlu Aslan Beyin ricasıyla evlenmeye karar veriyor. Düğün hazırlıkları kendi içlerinde sürüyor. Ahmet Bey uzun boylu sarışın ve yeşil gözlü yakışıklı biri diye dilden dile dolaşıyor. Ahmet Bey Asiye'yi gelin olarak konaktan Görele'nin Yeğenli köyüne; devletin kendisine verdiği eve getiriyor. Nazif, eşi annesi ve akrabalarıyla evin bahçesinde oturmuş sohbet ederken o sırada Çavuşlu'da (çiftlik deniliyor) dörtnala koşan uzun boylu heybetli bir atlı beliriyor. Nazif Bey ayağa kalkıp, "kim bu gelen acaba, yabancı biri" diyor. Çevresindekilerden, o gelen Asiye'nin kocası sözünü duyan Nazif Bey; "Nazire bir tas su ver" diyebiliyor. Bir iki yudum su içebilen Nazif bey orada yığılıp kalıyor. Nazif beyin annesi tarafından Asiye’ye ağıt olarak yazılan türkünün gerçek hayatını size yazdım... Asiye Ahmet Bey'le mutlu bir beraberlik geçiriyor...
Giresun Görele Çavuşlu PİYANİST PİANO PIYANO PİYONA REPERTUAR SOLO MÜZİK MÜZİKLERİ Solo Piano OY ASİYE Süper Hüzünlü Türkü AĞASAR'IN BALINI Acıklı Laz Asiye Bal Asi Somut Soyut Teknik RESİTAL Türkülerin Konuları,

Fazlasını Göster

Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.
RSS